Włoszczowa – 10 ciekawostek

Włoszczowa ciekawostki Kościół Wniebowzięcia NMP

Informacje o Włoszczowej

1) Włoszczowa, to 10-tysięczne miasto w woj. świętokrzyskim. Prawa miejskie otrzymała w 1539 roku, a pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1154 roku.

2) Nazwa miasta prawdopodobnie pochodzi o staropolskiego imienia Włoszcz.

3) Najwyższy punkt we Włoszczowej, to Czarnecka, zwana też Ewińską Górą. Ma 271 m. n.p.m.

4) Tuż przy Włoszczowej jest Kopiec św. Jana Nepomucena. To pozostałość po grodzisku z XII-XII wieku. Obok podstawy kopca widać ślady fosy. Nazwa kopca pochodzi od barokowej figury św. Jana Nepomucena, stojącej na szczycie kopca.

5) Ślady dawnej fosy są też pozostałością po dworze obronnym Szafrańców. Zbudowano go prawdopodobnie w XVI wieku, a zniszczono w XVIII wieku.

Zabytki Włoszczowej

6) Układ urbanistyczny centrum Włoszczowej pochodzi z XVI wieku.

7) We Włoszczowej przy ul.Partyzantów 1 stoi rzymskokatolicki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Został zbudowany w XVII wieku, a w XIX w. go rozbudowano. Wtedy też (ok. 1896 r.) wzniesiono wieżę z zegarem.

8) Klasycystyczna Kaplica Wszystkich Świętych ze Włoszczowej rozstała wybudowana w latach 1786-1788.

Z historii Włoszczowej

9) Przy obecnej ul. Pocztowej we Włoszczowej w 1860 r. wybudowano synagogę. Podczas II wojny światowej została zdewastowana, podobnie jak sąsiadujący z nią kirkut (cmentarz żydowski). W 1955 r. wnętrze spłonęło, a w latach 70. synagoga została rozebrana. Obecnie w tym miejscu jest parking.

10) W budynku szkoły podstawowej nr 1 we Włoszczowej, wzniesionym w 1922 roku podczas okupacji hitlerowskiej, był szpital wojskowy.

Ciekawostki o mieście Włoszczowa: (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: Kościół Wniebowzięcia NMP we Włoszczowej, foto: Sławomir Milejski / cc-by sa 4.0

Zobacz też:
> Starachowice
> Kielce
> Sucha Beskidzka