Sucha Beskidzka – ciekawostki

zamek Sucha Beskidzka ciekawostki

Sucha Beskidzka ciekawostki i najważniejsze informacje o Suchej Beskidzkiej

Sucha Beskidzka – informacje

1) Sucha Beskidzka, to ok. 10-tysieczne miasto w woj. małopolskim.

2) Sucha Beskidzka do 1965 r. nazywała się Sucha.

3) Pierwszym szlakiem turystycznym w Beskidach Zachodnich był szlak z Suchej do Zawoi. Wyznaczył go w 1906 r. Hugo Zapałowicz (1852-1917).

Sucha Beskidzka ciekawostki z historii

4) Prawa miejskie uzyskała w 1896 r., a została założona w 1405 roku.

5) Na początku XVII w. powstało państwo suskie. Miał powierzchnię ok. 140 km kwadratowych, znajdowało się tu 275 domów, a stolicą była Sucha Beskidzka.

6) Po II wojnie światowej majątek rodziny Tarnowskich, w tym kompleks zamkowy w Suchej przejęło państwo polskie.

kościół Sucha Beskidzka ciekawostki
Zabytkowy kościół w Suchej Beskidzkiej, foto: Wuhazet / cc-by-sa 3.0

Zamek w Suchej Beskidzkiej

7) Przy ul. Zamkowej 1 w Suchej Beskidzkiej stoi renesansowy Zamek Suski. Ma trzyskrzydłową konstrukcję, otwarty dziedziniec oraz cztery wysunięte na zewnątrz wieże. Główna salą zamku jest Sala Marszałkowska (Rycerska). W wieży zegarowej znajduje się kaplica, zdobiona polichromiami. Zamek znajduje się na terenie barokowego parku w stylu francuskim, który powstał ok. 1708 roku. Obecnie jest tu hotel i restauracja, Muzeum Miejskie i Miejski Ośrodek Kultury.

8) Zamek w przeszłości był rezydencją kolejnych właścicieli ziem suskich: Castiglione-Suskich, Komorowskich, Wielopolskich, Branickich i Tarnowskich. Został wybudowany w XVI wieku, a później był rozbudowywany. Do 1843 r. został otoczony był murem sięgającym pierwszego piętra. W 1905 r. został częściowo zniszczony przez pożar. W czasie obu wojen światowych mieścił się tu szpital dla żołnierzy. Po II wojnie światowej były tu gimnazjum, szkolny internat, a nawet fabryka mebli. Na parterze południowego skrzydła zamku niegdyś mieściły się zbiory biblioteczno-muzealne Branickich, a później Tarnowskich. W 1932 r. liczyły 55 tysięcy woluminów. Podczas II wojny światowej ten cenny zbiór w większości został zniszczony, a pozostałości trafiły m.in. na Wawel i do Biblioteki Narodowej w Warszawie.

zamek Sucha Beskidzka ciekawostki
Skrzydło zamku w Suchej Beskidzkiej, foto (c): Sadurski.com

Zabytki Suchej Beskidzkiej

9) Przy ul. Batalionów Chłopskich 22 stoi drewniany domek, w którym mieszkał ogrodnik zamku. Obecnie mieści się tu Muzeum Ziemi Suskiej.

10) W Suchej Beskidzkiej stoi zespół klasztoru kanoników regularnych. W jego skład wchodzi m.in. manierystyczno-barokowy kościół zbudowany w latach 1613-1614.

11) Przy rynku w Suchej Beskidzkiej stoi drewniana karczma Rzym, z początku XVIII wieku. Znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego. W czasie II wojny światowej została otynkowana, a pod koniec lat 60. XX wieku powrócono do jej wcześniejszego wyglądu, przy okazji nadając jej nazwę Rzym, nawiązującą do legendy o Panu Twardowskim.

Sucha Beskidzka ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Zamość
> Baranów Sandomierski
> Szydłowiec