Łęczna, woj. lubelskie – ciekawostki

Urząd Miejski Kościuszko Łęczna ciekawostki atrakcje zabytki

Łęczna ciekawostki i najważniejsze informacje o Łęcznej. Historia, zabytki, atrakcje miasta

Łęczna – informacje

1) Łęczna, to 20-tysięczne miasto w woj. lubelskim, w widłach rzek Wieprza i Świnka.

2) Łęczna ma w herbie czarnego dzika na czerwonym tle. Ten herb pochodzi z XVI wieku.

3) W 1995 r. powstał miejski hejnał. Jest odgrywany codziennie w południe z łęczyńskiego ratusza.

4) Łęczna składa się z ośmiu osiedli. Są to: Stare Miasto, Słoneczne, Pasternik, Śródmieście, Samsonowicza, Niepodległości, Bobrowniki, kol.Trębaczów.

5) Najbliższym lotniskiem jest Port Lotniczy Lublin w Świdniku, znajdujący się 18 km od centrum Łęcznej.

6) Klub piłkarski Górnik Łęczna powstał w 1979 roku. W 2003 r. awansował do ekstraklasy, najwyższej ligi w kraju. Drużyna mecze rozgrywa na własnym stadionie przy Al. Jana Pawła II 13, mającym 7226 miejsc. Od 2002 r. działa też sekcja piłki nożnej kobiet (największe sukcesy: Puchar Polski i Złoty medal Mistrzostw Polski). Są też sekcje tenisa ziemnego, MMA i zapasów w stylu wolnym.

stadion Górnik Łęczna ciekawostki atrakcje zabytki
Piłkarski stadion Górnika Łęczna Ciekawostki

Łęczna ciekawostki z historii

7) Łęczna prawa miejskie uzyskała w 1467 roku.

8) Największy rozkwit miasto przeżywało w pierwszej połowie XVII wieku, gdy jej właścicielem był podkomorzy lubelski Adam Noskowski. Powstało wtedy wiele murowanych budynków, a na targi do Łęcznej przybywali kupcy z Królestwa Polskiego, Rosji, Niemiec i Austrii.

9) Epidemie z lat 1693 i 1710 zdziesiątkowały mieszkańców Łęcznej, a pożary w 1846 i 1881 r. zniszczyły zabudowę centrum miasta.

kirkut cmentarz żydowski Łęczna ciekawostki atrakcje zabytki
Ceglany ohel i tablica informacyjna na dawnym kirkucie w Łęcznej

10) Kirkut – żydowski cmentarz powstał w Łęcznej prawdopodobnie w 2 połowie XVI wieku i istniał do 1942 roku. Przed II wojną światową otaczał go z trzech stron mur i była prowizoryczna brama. Podczas wojny ukrywali się tu Żydzi, dochodziło do egzekucji. Po wojnie było tu kilkaset nagrobków, które zostały rozkradzione i wykorzystane do budowy domów. Pod koniec lat 50. miejsce zaorano i obsadzono drzewami. W 2005 r. postawiono ohel (rodzaj grobowca) poświęcony pamięci zmarłego w XIX w. cadyka Szlomo Lejba. Obecnie miejsce ma powierzchnię 1,1 ha i sąsiaduje ze stadionem piłkarskim Górnika Łęczna. Stoi tu tablica informacyjna.

11) W latach 60. XX wieku w okolicach Łęcznej odkryto złoża węgla kamiennego. W 1975 r. w Bogdance rozpoczęto budowę pierwszej kopalni Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Łęczna została jego stolicą.

12) W latach 1966-2014 w Łęcznej działało Muzeum Regionalne, Oddział Muzeum Lubelskiego. Mieściło się w budynku Dużej Synagogi (ul. Bożnicza 17).

park zespół dworsko-pałacowy Łęczna ciekawostki atrakcje zabytki
Kręcone schody wewnątrz budynku, z którego zrobiliśmy poniższe zdjęcie
park zespół dworsko-pałacowy Łęczna ciekawostki atrakcje zabytki
Pozostałości jednego z budynków zespołu dworsko-pałacowego w Łęcznej, obsadzone zielenią
park zespół dworsko-pałacowy Łęczna ciekawostki atrakcje zabytki
Inny budynek zespołu dworsko-pałacowego w parku w Łęcznej

Łęczna – zabytki

13) Miasto Łęczna leży na Szlaku Renesansu Lubelskiego, długości ok. 250 km. Architektonicznym przykładem renesansu w Łęcznej jest kościół św. Marii Magdaleny. Ten neorenesansowy kościół zbudowano w latach 1618-1631. Jego fundatorem był wspomniany już Adam Noskowski.

14) W Łęcznej na wzniesieniu znajduje się 8-hektarowy park, założony prawdopodobnie w XVII wieku. Rośnie w nim ok. 2 tys. drzew. W jego południowo-zachodniej części stał zamek. Powstał na przełomie XV i XVI wieku, potem był rozbudowywany. W XVIII w. stał pusty, w połowie XIX w. jego pozostałości rozpadły się. Obecnie stoją tu resztki zabudowań (zespół dworsko-pałacowy), w ostatnich latach odrestaurowanych. Zarówno park, jak i fragmenty odrestaurowanych zabudowań robią dobre wrażenie i są miejscem wartym odwiedzenia podczas wizyty w Łęcznej.

ratusz rynek Urząd Stanu Cywilnego Łęczna ciekawostki atrakcje zabytki
Dawny Ratusz, obecnie Urząd Stanu Cywilnego, stoi na Rynku I w Łęcznej

15) Łęczna ma aż 3 rynki.
– Rynek I (plac Kościuszki), na którym stoi budynek Urzędu Miasta i klasycystyczny budynek Ratusza z 1888 r., obecnie Urząd Stanu Cywilnego.
– Przy Rynku II stoi Duża Synagoga z 1648 roku.
– Rynek III powstał w XVIII wieku, w pobliżu najstarszego targowiska.

16) Późnobarokowy budynek mansjonarii zbudowano w Łęcznej pod koniec XVII wieku. w 1930 r. został gruntownie przebudowany.

Łęczna atrakcje

17) W Podzamczu koło Łęcznej jest Łęczyńska dolina dinozaurów. Jest tu 8 betonowych rzeźb wielkości od 2 do 8 metrów. Pierwsze dinozaury powstały w latach 70. XX wieku.

18) Lokalne Centrum Informacji Turystycznej mieści się przy al. Jana Pawła II, w budynku Starostwa Powiatowego.

Łęczna ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: pomnik Tadeusza Kościuszko z 1918 r. i gmach Urzędu Miejskiego w Łęcznej

Zobacz też:
> Świdnik
> Kazimierz Dolny
> Puławy