32 ciekawostki o Zurychu, mieście w Szwajcarii

Zurych ciekawostki atrakcje Szwajcaria

Według anegdoty powtarzanej przez Szwajcarów, Bóg tworząc kolejne narody, każdemu z nich dał coś wyjątkowego. Na końcu stworzył Szwajcarów i dał im wszystko na raz. Zurych ciekawostki o  największym mieście Szwajcarii

Zurych (Zürich) informacje

1) 400-tysieczny Zurych, to miasto będące głównym ośrodkiem gospodarczym Szwajcarii.

2) Miasto leży nad Jeziorem Zuryskim i rzeką Limmat. Jest stolicą kantonu Zurych.

3) Zurych, to jedno z najdroższych miast Europy. W niektórych zestawieniach najdroższe.

4) Rolę finansowej stolicy Szwajcarii Zurych uzyskał w 1877 roku. Powstała tu wówczas giełda papierów wartościowych. To jedna z największych giełd świata.

5) Międzynarodowe lotnisko w Zurychu, to Zurych-Kloten. Istnieje od 1953 r. i znajduje się 13 km od Zurychu. Jest największym portem lotniczym Szwajcarii.

6) W Zurychu kursują autobusy, trolejbusy i tramwaje. W transporcie publicznym oraz w wejściach do wybranych płatnych atrakcji i muzeów, od 2003 r. pomaga karta Zürich Card.

Zurych ciekawostki atrakcje Szwajcaria

Z lewej katedra Grossmunster, w środku pomnik konny Hansa Waldemanna

Zurych ciekawostki

7) Geograficznym środkiem miasta jest Lindenhof (Stare Miasto). W miejscu tym 2 tys. lat temu Rzymianie założyli posterunek celny Turicum. Tak początkowo nazywał się powstały tu później Zurych.

8) W Zurychu znajduje się największy uniwersytet Szwajcarii, Uniwersytet Zuryski, założony w 1833 roku. Także ETH Zürich, jedna z najlepszych uczelni technicznych świata. Uczelnie szczycą się tym, że kształciły przyszłych zdobywców Nagrody Nobla.

9) Niektórzy podają, że w Zurychu jest ponad 1200 fontann. Brzmi nieźle jako ciekawostka, jednak ta liczba jest mocno przesadzona.

10) Mieszkańcy Zurychu hucznie świętują nadejście wiosny. To święto nazywa się Sechseläuten.

11) W minionym stuleciu Jezioro Zuryskie zamarzło tylko dwa razy. W 1929 i 1962 roku.

12) Nieopodal dworca kolejowego w Zurychu jest budynek obserwatorium astronomicznego Urania. Jest tu teleskop, dający 600-krotne powiększenie.

13) Najpiękniejszy posterunek policji na świecie? Adres: Bahnofquai 3. W piwnica są piękne malowidła ścienne.

ratusz Zurych ciekawostki atrakcje Szwajcaria

Wejście do ratusza. Zurych ciekawostki

Zurych ciekawostki z historii

14) Zurych rozwijał się intelektualnie od XVI wieku. To m.in. zasługa Huldrycha Zwigli (1484-1531), przedstawiciela reformacji w Szwajcarii. Potem mieszkali tu również Johann Wolfgang von Goethe, Richard Wagner, Thomas Mann, Albert Einstein, James Joyce, Lenin i Trocki.

15) Podczas I wojny światowej w Zurychu narodził się dadaizm, ruch artystyczno-literacki.

16) Przy ulicy Spiegelgasse 14 w Zurychu mieszkał Lenin. Tu tutaj planował Rewolucję Październikową.

Zurych ciekawostki atrakcje Szwajcaria

Jeden z kościołów w Zurychu

Atrakcje Zurychu – co warto zobaczyć

17) Na wieży kościoła św. Piotra na Starym Mieście w Zurychu znajduje się jeden z największych zegarów kościelnych w Europie.

18) Najbardziej elegancką i najdroższą ulicą nie tylko Zurychu, ale też całej Szwajcarii, jest Bahnhofstrasse (ulica Dworcowa). Mają tu siedziby banki, są salony jubilerskie i sklepy światowych marek. Ten deptak ma 1,5 km długości i łączy dworzec Zurych Hauptbanhof z brzegiem Jeziora Zuryskiego.

19) Ze wzgórza Lindenhof znajdującego się w centrum Zurychu, można podziwiać panoramę miasta.

Zurych ciekawostki atrakcje Szwajcaria

Zurych widziany ze wzgórza Lindenhof

20) Góra Vetliberg w pobliżu Zurychu – stąd też można oglądać panoramę miasta, Jezioro Zuryskie, a przy sprzyjającej pogodzie także Alpy.

21) Stacja kolejki Polybahn znajduje się wewnątrz kamienicy. Można stąd dojechać pod gmach Politechniki.

22) W Zurychu jest wieża telewizyjna Vetliberg. Została zbudowana w 1990 r. i ma wysokość 186,7 metrów. To najwyższy punkt miasta.

23) Najwyższych budynkiem Zurychu od 2011 r. jest Prime Tower. Ten wieżowiec ma 126 metrów wysokości, 36 kondygnacji i znajduje się w pobliżu dworca Hardbrücke.

24) Frauenbadi, to „dom kąpieli dla kobiet”. Istnieje od 1837 r. i mężczyźni mają tu wzbroniony wstęp.

25) W lobby hotelu Radisson Blu na lotnisku w Zurychu, jest 16-metrowej wysokości konstrukcja, składająca się z 4 tys. butelek wina i szampana. Między godz. 11.45-13.30 oraz 17.15-23.30 akrobaci – Anioły Wina wyjmują stąd butelki zamówionego alkoholu i przekazują je kelnerom.

26) Kilka minut spacerem od stacji Vetliberg znajduje się platforma widokowa na wieży. Po przebyciu 178 stopni jest poziom widokowy dostępny dla każdego. Widok z wyższego poziomu wiąże się z niedużą opłatą.

27) Wśród cyklicznych imprez odbywających się w Zurychu, są m.in.: parada cechów rzemieślniczych (w kwietniu), festiwal muzyki techno + Street Parade (w sierpniu), Zürcher Theater Spektakel (sierpień i wrzesień).

muzeum FIFA Zurych Szwajcaria ciekawostki piłka nożna sport

W muzeum FIFA w Zurychu. Koszulki wszystkich reprezentacji

Muzea w Zurychu

28) Spośród ponad 50 muzeów Zurychu, są m.in. Kunsthaus Zürich, Schweizerisches Landesmuseum, Kunsthalle, Muzeum Fundacji E.G. Bührlego.

29) FIFA World Football Museum – tego muzeum nie może pominąć żadem miłośnik piłki nożnej, odwiedzający Zurych. Historia futbolu i mundiali, znani piłkarze – w jednym miejscu. Dodajmy, że to właśnie w Zurychu jest siedziba organizacji FIFA.

30) Przy Banhofstrasse 31 w Zurychu jest najstarszy salon z zegarkami i biżuteria w Zurychu. Istnieje od 1760 roku. W pobliżu jest muzeum zegarków Clock and Watch Museum, w którym można zobaczyć zegarki powstałe w ostatnim 2,5 wieku.

31) Schweiser Finanzmuseum, to muzeum w budynku giełdy SIX w Zurychu. Na niedużej powierzchni można tu poznać historię finansów i giełdy oraz znanych spółek giełdowych.

32) 15 minut jazdy tramwajem od centrum, jest dawna zajezdnia. Znajduje się tu Tram Museum (Muzeum Tramwajów).

Zurych ciekawostki + zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Zurych atrakcje
> Zurych – porady, opinie
> Szwajcaria ciekawostki