Nasze 4 sposoby na kaca – proste i skuteczne

kac sposoby na kaca cytryna woda szklanka

Nasze 4 sposoby na kaca – proste i skuteczne

Suto zakrapiana impreza nieraz kończy się nieznośnym bólem głowy nad ranem. O tym, by nie dotknął nas kac najlepiej pomyśleć jeszcze przed imprezą, ale co, kiedy już z nim walczymy? Jak można sobie z nim szybko poradzić?

Kiedy dobrze się bawimy z rodziną lub przyjaciółmi, nie myślimy o tym, jakie mogą być skutki wypitego alkoholu. Za to na drugi dzień mogą pojawić się ból głowy, zmęczenie, większe pragnienie, nudności, biegunka, wyższe ciśnienie i złe samopoczucie. To najczęstsze objawy zatrucia alkoholem, czyli powszechnie znanego kaca. Zanim przejdziemy do tego, jak pozbyć się tych dolegliwości, sprawdźmy, jak można im zapobiegać.

Jak uniknąć kaca?

Jeszcze przed imprezą starajmy się wypocząć, przez co organizm lepiej zareaguje na alkohol. Do tego zjedzmy coś tłustego. Dzięki temu ochronimy żołądek przed działaniem alkoholu i spowolnimy jego wchłanianie. Jeśli palimy papierosy, to zmniejszmy częstotliwość. Natomiast w trakcie imprezy nie mieszajmy różnych typów alkoholi. Unikajmy ciemniejszych trunków, nie łączmy alkoholu z napojami gazowanymi, a przed snem wypijmy pół litra wody.

Sposoby na pozbycie się kaca

Chociaż łatwiej zapobiegać niż leczyć, sytuacje są różne, a imprezy często bardzo spontaniczne. Załóżmy więc, że jednak kac nas dopadł i szukamy metody na to, by pozbyć się go jak najszybciej. Co możemy zrobić, by w miarę możliwości natychmiast odzyskać dobre samopoczucie?

  1. Nawadnianie organizmu

Woda o poranku z kacem jest naszym najlepszym przyjacielem. Jednak jeszcze szybciej niż woda pomoże nam izotonik na kaca. Ma takie samo stężenie jak nasze płyny ustrojowe, do tego zawiera elektrolity, w tym sód. Podstawowym składnikiem w dalszym ciągu jest woda, ale przez skład i stężenie izotoniki wchłaniają się znacznie lepiej. To rewelacyjny sposób, żeby się nawodnić bardzo szybko. Jest to tym bardziej istotne, że alkohol odwadnia organizm i woda jest czymś, czego potrzebujemy przy kacu najbardziej.

  1. Preparaty witaminowe

Z kacem pomagają walczyć także witaminy, a zwłaszcza witamina C i witaminy z grupy B. Jednak, zamiast sięgać po zwykłą pastylkę, możemy postawić na vitamin shot. W ten sposób przyjmujemy porcję łatwo przyswajalnych witamin i jednocześnie nawadniamy organizm.

  1. Chłodny prysznic

Najczęściej kiedy pojawia się kac, trudno wstać z łóżka. Jednak jeżeli chcemy pozbyć się go szybko, musimy się trochę rozruszać i orzeźwić. Pomocny w tym będzie chłodny prysznic. Z pewnością poczujemy się nieco lepiej. Przewietrzmy mieszkanie, a gdy objawy zaczną ustępować, wyjdźmy na krótki orzeźwiający spacer.

  1. Pożywne śniadanie

Przygotujmy śniadanie, które będzie zawierać węglowodany, tłuszcze i białka. Powinno to korzystnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Szczególnie warte uwagi są jajka. Zawierają dużo cystein przyspieszających eliminację szkodliwych związków (w tym przypadku pochodzących z alkoholu) z wątroby. Oprócz tego możemy przygotować sobie koktajl na bazie wody, szpinaku i pietruszki. Całość uzupełnijmy sokiem z cytryny i solą.