miasto Grodków ciekawostki atrakcje zabytki woj. opolskie

Z czego słynie Grodków na Opolszczyźnie

Czas czytania:2 minut/y, 33 sekund/y

Grodków ciekawostki i najważniejsze informacje o Grodkowie. Co zobaczyć, zabytki Grodkowa

Grodków informacje

1) Grodków, to ok. 9-tysięczne miasto w województwie opolskim, w powiecie brzeskim. Jest tu siedziba gminy Grodków.

2) Nazwa Grodków nawiązuje do słowa “gród”. Późniejsze niemieckie nazwy miasta, to Burgstadt (miasto grodowe, zamkowe) i Grottkau. W dokumentach nazwa występowała też w innych formach, np. zlatynizowanej nazwie Grodcov.

3) Miejscowość założono w 1234 roku, a prawa miejskie uzyskała niedługo potem. Mniej więcej połowie XIII wieku.

Brama Lewińska Grodków ciekawostki atrakcje zabytki
Grodków ciekawostki: Brama Lewińska

Grodków zabytki, co warto zobaczyć

4) W Grodkowie zachowały się fragmenty średniowiecznych murów miejskich. Zaczęto je budować po koniec XIII wieku. W ich skład wchodziły wieże i baszta zachowane do dziś, o których piszemy niżej.

5) Bramę Lewińską stojącą przy ul. J.Elsnera, zbudowano najprawdopodobniej w XIV wieku, a około roku 1600 została podwyższona. Była odnawiana w XIX wieku, a ostatnio w roku 2009. Przy przy ul. Warszawskiej stoi Brama Ziębicka.

6) Przy ul. Wrocławskiej stoi Baszta więzienna. Zbudowano ją w XIV wieku, obok nieistniejącej obecnie Bramy Wrocławskiej. Obecnie część okienek strzelniczych jest zamurowanych.

ratusz w Grodkowie woj. opolskie
Ratusz w Grodkowie, woj. opolskie

7) Późnoklasycystyczny budynek ratusza (ul. Rynek 1) zbudowano w 1840 roku i stoi na środku rynku. 51-metrowej wysokości wieża górująca nad ratuszem została zbudowana w 1577 roku, a w 1668 r. nakryto ją hełmem. Obecnie w budynku jest Urząd Stanu Cywilnego i inne instytucje publiczne. Dodajmy, że pierwszy ratusz wzniesiono na przełomie XIV i XV wieku, potem był kilkukrotnie niszczony i odbudowywany.

8) Kościół św. Michała Archanioła (ul. Warszawska 13) zbudowano w XIII wieku. Był kościołem wczesnogotyckim, początkowo pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Po zniszczeniu podczas pożaru (rok 1449) został odbudowany. Potem dodano wieże i kaplice, a podczas wojny trzydziestoletniej świątynia znów została spalona. Przebudowa w XIX wieku przywróciła mu formę gotycką. Wieża zwieńczona iglicą ma 70 metrów wysokości.

Opolszczyzna kościół św. Michała Grodków ciekawostki zabytki atrakcje
Kościół św. Michała. Grodków ciekawostki i zabytki

9) W Grodkowie są też ruiny dawnego kościoła ewangelickiego. Ten neoromański kościół zbudowano w latach 1845–1846 i jeszcze w tym samym, XIX wieku uległ zniszczeniu. Po wojnie przez jakiś czas odprawiano w nim nabożeństwa. Wieża ma 39 metrów wysokości.

10) Na Starym Mieście stoją kamienice z XVIII i XIX wieku.

11) Przy ul. Krakowskiej 17 stoi wiatrak typu holenderskiego z przełomu XVIII i XIX wieku. Jest trzykondygnacyjny i pozbawiony skrzydeł, a wewnątrz jest kawiarnia.

kościół ewangelicki  ruiny Gradków ciekawostki zabytki
Ruiny kościoła ewangelickiego w Grodkowie

Grodków ciekawostki

12) Józef Elsner (1769-1854) – muzyk, nauczyciel Fryderyka Chopina, urodził się w Grodkowie. Obecnie przy ulicy jego imienia jest poświęcone mu muzeum – Dom Pamięci Józefa Elsnera.

13) W 1946 r. zwabiono w zasadzkę oddział żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem Henryka Flame „Bartka”. W Starym Grodkowie zabito cały oddział, co najmniej 167. żołnierzy. Obecnie w tym miejscu, na tzw. Polanie Śmierci, jest pomnik.

14) Ulica Warszawska w centrum Grodkowa obecnie jest deptakiem miejskim.

15) W Grodkowie są parki: park miejski Cegielnia i park im. Juliusza Słowackiego.

16) GKS Grodków, to klub piłkarski, a UKS Olimp Grodków, to klub piłki ręcznej założony w 1972 roku.

Grodków ciekawostki : (c) Sadurski.com
Zdjęcia: Sławomir Milejski / cc by-sa 3.0

Zobacz też:
> Brzeg
> Głuchołazy

pielęgnacja oczu ciekawostki oczy Poprzedni post Najlepsze sposoby na codzienną pielęgnację oczu
stal nierdzewna w sporcie ciekawostki Następny post Stal nierdzewna w sporcie – w jakich dziedzinach góruje?