Chęciny ciekawostki zamek ruiny zamku

Chęciny – nie tylko zamek. 10 ciekawostek

Czas czytania:2 minut/y, 10 sekund/y

Miasto Chęciny ciekawostki i najważniejsze informacje o Chęcinach. Zamek w Chęcinach

Chęciny – informacje

1) Chęciny, to 4,5-tysięczne miasto w woj. świętokrzyskim, znajdujące się 15 km od Kielc.

2) Pierwsza pisemna wzmianka o wsi Chęciny pochodzi z 1275 roku. Prawa miejskie Chęciny otrzymały po 1306 roku.

Zamek Królewski w Chęcinach

3) Zdecydowana większość Polaków nazwę Chęciny kojarzy ze znajdującym się tu zamkiem, a raczej jego ruinami. Zamek zbudowano w drugiej połowie XIII wieku (górna część zamku), a potem był powiększany. W drugiej połowie XVI wieku zamek zaczął popadać w ruinę. W 1607 r. i 1657 r. był zdobywany, a w ruinę popadł podczas potopu szwedzkiego. Pierwsze prace zabezpieczające ruinę miały miejsce w drugiej połowie XIX wieku. W ostatnich kilkudziesięciu latach zamek jest odnawiany, wzmocniono i odbudowano wieże oraz mury obronne. Bryła zamku znajdującego się na wzniesieniu, jest widoczna dla wielu kierowców jadących w sąsiedztwie Kielc.

Na zamku mieszkali m.in. późniejszy król Władysław Warneńczyk i królowa Polski Bona Sforza. Więzieni tu byli m.in. Michael Küchmeister von Sternberg – późniejszy Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego oraz Andrzej Wingold, brat przyrodni Króla Jagiełły.

Chęciny ciekawostki z historii

4) Na krótko przed wojną z Krzyżakami polski król Władysław Łokietek zwołał na zamku w Chęcinach zjazd ziem małopolskich i wielkopolskich. Odbył się między 26 maja a 14 czerwca 1331 roku. Kronikarz Jan Długosz nazwał go: generalis omnium terrarum conventus, czyli walnym zjazdem wszystkich ziem Polski. Część historyków uważa, że był on początkiem przyszłych sejmów Rzeczypospolitej.

5) W 1465 r. Chęciny doszczętnie strawił wielki pożar. Potem przez 4 lata panowała tu zaraza.

6) 1 kwietnia 1657 r. wojska Jerzego II Rakoczego (1621-1660) splądrowały i spaliły Chęciny.

Chęciny zabytki

7) Poza zamkiem, w Chęcinach są m.in.:
– późnogotycki kościół św. Bartłomieja wzniesiono około 1600, w 1. połowie XVII wieku był przebudowany,
– dawny zespół klasztorny franciszkanów z XIV wieku (przebudowany gotycki kościół, późnorenesansowy budynek klasztorny z kopułową kaplicą Branickich z 1640, budynki gospodarcze z 1637–1668 oraz neoklasycystyczne),
– barokowy zespół klasztorny Klarysek z 1643 r. (od 1930 r. sióstr bernardynek).

Chęciny ciekawostki

8) W XX wieku w Chęcinach miał zostać zbudowany sztuczny zbiornik wodny, zwany Morzem chęcińskim. Miał mieć 7000 hektarów, czyli byłby największym takim jeziorem w Polsce. Pierwsze plany budowy były w latach 30-ych, do pomysłu wracano w latach 50-ych, potem 70-ych.

9) Na wschodnim stoku Góry Zamkowej jest żydowski cmentarz (kirkut). Kiedyś miał powierzchnię 4. hektarów, obecnie jest tu ok. 150 macew (nagrobków).

10) Hala widowiskowo-sportowa „Pod Basztami” jest siedzibą Centrum Kultury i Sportu. Otwarto ją w Chęcinach, w 2013 roku.

Chęciny ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Wschowa
> Kruszwica
> Zamość

darmowe gry komputerowe Poprzedni post Popularne, darmowe gry, które uruchomisz na każdym sprzęcie
hybrydy samochód hybrydowy hybryda ciekawostki Następny post Samochody hybrydowe – 9 ciekawostek