W jakich zawodach zarabia się najlepiej?

w jakich zawodach zarabia się najlepiej

Najniższa krajowa w Polsce to dla większości osób wciąż za mało, a ich ambicje sięgają po znacznie wyższe kwoty. Warto jednak zmierzyć się z rzeczywistością i przestać żyć marzeniami. Ile wynosi średnie wynagrodzenie w Polsce? W jakich zawodach zarabia się najlepiej, w jakich najgorzej? Czy faktycznie studia są nam do niczego niepotrzebne?

Średnie wynagrodzenie w Polsce

Od 1 stycznia 2018 r. pensja minimalna w Polsce została podniesiona o 100 zł w porównaniu do ubiegłego roku. Oznacza to, że zgodnie z prawem każdy pracownik ma prawo do wynagrodzenia sięgającego 2100 zł brutto. Jednak pamiętajmy, że płaca brutto nie jest jednoznaczna z tym, ile dostaniemy “na rękę”. Od tej wartości należy odliczyć składki na:

– ubezpieczenie emerytalne,
– ubezpieczenie rentowe,
– ubezpieczenie chorobowe,
– ubezpieczenie zdrowotne,
– zaliczka na podatek.

Po odliczeniu tych opłat kwota, jaką otrzymamy w przypadku umowy o pracę wynosi 1530 zł. Jest to jednoznaczne z tym, że właśnie na taką sumę opiewa nasz realny zarobek, a utrzymanie jednego pracownika przy płacy minimalnej będzie wynosiło 570 zł.

Jak wiadomo, jedni zarabiają więcej, inni mniej. Dlatego średnie wynagrodzenie w Polsce znacznie przekracza najniższą krajową.

Ile wynosi średnia zarobków? Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że przeciętnie zarabiamy 4 798 zł brutto miesięcznie. Po odliczeniu wszelkich składek ubezpieczeniowych ostatecznie otrzymujemy 3 410 zł. Jednocześnie okazuje się, że mało kto zarabia aż tyle. Być może statystyki zostały zawyżone przez osoby pracujące w najlepiej opłacanych zawodach.

A gdzie można najwięcej zarobić?

Najlepiej płatne stanowiska

Wiele osób uważa, że najwięcej można zarabiać, pracując w branży IT. Informacje zebrane przez liczne portale, zajmujące się rekrutacją pracowników, potwierdzają częściowo te doniesienia. Warto zaznaczyć, że nie każdy przedstawiciel tego zawodu otrzymuje pensję, która wielu nie tylko młodym ludziom śni się po nocach. Z pewnością każdy z przedstawicieli tej branży ciężko pracuje na każdy awans. Według badań przeprowadzonych na jednej z dużych firm w stolicy przeciętny pracownik sektora IT może zarobić około 5 300 zł netto. Najwyżej opłacalnymi stanowiskami są:

– Architekt IT,
– Starszy deweloper,
– Starszy programista JAVA,
– Starszy programista .NET

Z kolei Konsultant IT plasuje się dopiero na 13 pozycji w zestawieniu. Jednak czy tak oddalone miejsce świadczy o niskich zarobkach? Otóż nie. Osoba na takim stanowisku zarabia średnio około 5 000 zł.

Jakie zawody znajdują się między 4 a 13 miejscem?

Jak wiadomo, dobrze opłacanymi stanowiskami są również te należące do branży finansowej. W dziale działalność finansowa i ubezpieczeniowa średnie wynagrodzenie wynosi około 5 700 zł. Najlepiej zarabia Starszy Analityk Finansowy. Stanowisko to znajduje się na 5 miejscu najlepiej zarabiających pracowników.

Wśród ścisłowców najlepiej opłacanymi branżami są na 6 miejscu elektronika i automatyka – specjaliści zarabiają ponad 5900 zł oraz na 7 miejscu energetyka – zarobki sięgają 5000 zł. Na 8 i 10 miejscu znajdą się marketingowcy – Brand Manager oraz Key Account Manager.

Kto zarabia mniej niż konsultant IT? Zaskoczenie!

Często mówi się: “Jak na studia, to tylko medycyna albo prawo”. Okazuje się, że osoby związane z naukami medycznymi znajdują się dopiero na 9 miejscu. Jest to stanowisko Monitor Badań Klinicznych, czyli praca naukowa z zakresu medycyny. Jednak zarobki przeciętnego lekarza mogą nie napawać entuzjazmem, jeśli ktoś miał nadzieję na zbicie fortuny. Wynoszą około 4600 zł.

Jeśli chodzi o stanowiska prawnicze, wszystko zależy od kancelarii, w jakiej pracujemy oraz tym, do jakich klientów kierujemy nasze usługi. Jednak z danych statystycznych wynika, że radca prawny średnio osiąga wynagrodzenie w granicy 5100 zł. Z kolei Adwokaci plasują się na 14 miejscu z kwotą około 5000 zł.

Czy studia są potrzebne?

Wielu specjalistów z działu IT podkreśla, że same studia nie wystarczą. W tej branży liczy się własna praca i zaangażowanie. Należy śledzić zmiany i wprowadzane innowacje. Bez tego daleko nie zajdziemy. Jednak studia mogą otworzyć nam drogę na wyższe stanowiska. W przypadku zawodów związanych z naukami medycznymi, ścisłymi czy też prawem konieczne będzie zdobycie odpowiedniego wykształcenia. Traktowane one jest jako kwalifikacje zawodowe.

Niewątpliwie warto inwestować we własny rozwój i umiejętności. Nie powinniśmy traktować wyższego wykształcenia jako końca naszej nauki. Należy rozwijać się poprzez uczęszczanie na różnego rodzaju kursy, poświęcać czas na zdobywanie wiedzy z książek, magazynów branżowych. Nie możemy stać w miejscu. Ponadto warto zainteresować się kursami językowymi, ponieważ znajomość języków obcych tworzy nowe perspektywy i w przyszłości może nam pomóc w spinaniu się na kolejne szczeble kariery.

Wszystkie informacje pochodzą z danych statystycznych i nie mamy gwarancji, że na danym stanowisku będziemy osiągać właśnie takie wynagrodzenie.

Artykuł został opracowany przez ekspertów serwisu WujekSknerus.pl