Ciekawostki o jesieni dla dzieci i dorosłych

jesień ciekawostki pory roku

Jesień ciekawostki o jesieni. Jak przyroda i ludzie przygotowują się jesienią do najzimniejszej pory roku?

Jesienne fakty

1) Jesień kalendarzowa zaczyna się 23 września, a kończy 22 grudnia. Przyjęło się, że jesień pod naszą szerokością geograficzną, to miesiące: wrzesień, październik i listopad.

2) Jesień, to jedna z czterech pór roku występujących w strefie klimatu umiarkowanego. Zmniejszają się wtedy temperatury, liście zaczynają żółknąć i spadać z drzew, przyroda przygotowuje się do zimy.

3) Jesień wielu z nas kojarzy się też z kasztanami spadającymi z kasztanowca. Jesień to również pora roku, gdy po wakacjach uczniowie wracają do szkół.

4) Gdy na półkuli północnej zaczyna się jesień, na półkuli południowej zaczyna się wiosna.

przetwory owoce jesień
Jesień ciekawostki: przetwory zimowe

5) Dla niektórych osób jesień jest ulubioną porą roku. Żółknące i czerwieniące się liście są bardzo malownicze, często jest to bardzo romantyczny widok.

6) Jesień, to także pora przygotowywania przez ludzi zapasów na zimę. Przygotowywane są przetwory z owoców i warzyw. Gromadzone są też zapasy drewna na opał. Przydadzą się w zimie, gdy trzeba będzie palić w piecach i kominkach.

jesień przysłowia o jesieni cytaty przysłowia związane z porami roku
Jesień, to romantyczna pora roku

Jesienią przyroda szykuje się do zimy

7) Jesienią rośliny wieloletnie gromadzą substancje zapasowe w korzeniach szykując się do zimy.

8) Do jesieni przygotowują się też zwierzęta. Zbierają zapasy na zimę, aby przetrwać najzimniejsze miesiące roku, gdy nie można zaleźć jedzenia.

9) Jesień, to również migracje ptaków. Niektóre gatunki (żurawie, bociany i kaczki) odlatują do cieplejszych krajów.

Catskill Mountains Nowy Jork góry
Catskill Mountains – góry koło Nowego Jorku jesienią

10) Pora jesienna kojarzy się też z grzybobraniem. Jesienią w lasach grzyby występują w dużych ilościach. Niektórzy uwielbiają wtedy wyprawy do lasów, w celu zbierania grzybów.

11) Jesienią niektórzy spalają wyschnięte liście, które spadły z drzew. Nie jest to działanie ekologiczne, a w wielu przypadkach wręcz niezgodne z prawem.

jesień ciekawostki pory roku
Romantyczna pora roku. Jesień ciekawostki

Jesień ciekawostki, które zainteresują

12) Jesień w naszym klimacie i w naszym kraju to malownicza pora roku, stąd określenie: złota, polska jesień.

13) W Europie Środkowej, a więc i w Polsce, jesień dzielimy na wczesną jesień (polecie) i pełną jesień.

14) Jesień, to zaduma i nostalgia, która inspiruje artystów i poetów, malarzy i muzyków. O jesieni pisali m.in. Leopold Staff, Juliusz Słowacki, Julian Tuwim i Konstanty Ildefons Gałczyński.

kasztan ciekawostki o kasztanach kasztany informacje jesień
> Ciekawostki o kasztanach

Jesień w ogrodzie

15) Do jesieni szykują się też właściciele ogródków działkowych i ogrodów, robiąc jesienne porządki. Grabią liście spadłe z drzew, przeprowadzana jest aeracja trawnika. Jesienią trawa nie rośnie już tak intensywnie, niż wiosną i latem. Rośliny wrażliwe na przymrozki, okrywa się włókniną. Korzenie niektórych drzew przykrywa się korą lub gałęziami, rozłożyste krzewy można wtedy obwiązać sznurkiem, aby potem nie połamały się pod ciężkim śniegiem, który je przykryje. Jesień, to najlepsza pora na przycinanie drzew i krzewów w ogrodach. Należy też oczyścić narzędzia ogrodowe i schować je przed nadejściem mrozów. Osoby mające oczko wodne, szczególnie jeśli pływają w nim ryby, muszą o nie zadbać przed zimą. Rośliny wodne oraz rybki należy przenieść w cieplejsze miejsce, aby tu przezimowały.

kobieta w parasolem w mieście deszcz ulewa przysłowia o deszczu
Jesienią warto nosić ze sobą parasol. Jesień ciekawostki

Wakacje jesienią

16) Niektórzy wyjeżdżają na urlop jesienią. Wtedy nie jest już tak upalnie. Jest po sezonie, więc ceny wynajmu hoteli są niższe niż w wakacje. W miejscowościach letniskowych jest spokojniej, gdyż jest znacznie mniej ludzi, a dzieci poszły już do szkół.

Jesień ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też: 
> Przysłowia o jesieni
> Lato ciekawostki
> Zima przysłowia