Afrykańskie państwo Togo. Ciekawostki

flaga Togo ciekawostki informacje Afryka

Togo ciekawostki i najważniejsze informacje

Togo – informacje

1) Togo (Republika Togijska) leży nad Zatoką Gwinejską i jest sześć razy mniejsze od Polski. To jedno z mniejszych państw afrykańskich. Graniczy z Burkina Faso, Ghaną i Beninem. Na północy kraju jest sucho, zaś południe bujnie zielone i wilgotne.

2) W Togo językiem urzędowym jest francuski. Jednak większość mieszkańców wsi nie zna żadnego języka, poza swoim lokalnym. Niektórzy nie wiedzą też ile mają lat i nie znają daty swoich urodzin.

3) W Togo mieszka 8 milionów ludzi. Chrześcijan i katolików jest łącznie 75% ogółu społeczeństwa.

flaga Togo ciekawostki
Flaga Togo

4) Ponad połowa mieszkańców Togo, to wyznawcy animizmu. Ich wierzenia opierają się na kulcie zwierząt, roślin i zjawisk przyrody. W pobliżu każdej wioski zlokalizowane są święte lasy – wierzą w to mieszkańcy tych wiosek.

5) Republika Togo jest niepodległym państwem od 1960 roku. Wcześniej kraj był podzielony i znajdował się pod panowaniem francuskim oraz angielskim.

6) Najliczniejsza grupą etniczna w Togo jest Ewe (Gbe). To ponad 20 % mieszkańców kraju. Walutą jest frank CFA.

Koutammakou Batammarib takienty Togo ciekawostki informacje Afryka
Togo. Takienty z gliny przypominają zamki. Foto: Erik Kristensen / cc by-sa 2.0

Co zobaczyć w Togo

7) Ziemia, na której mieszka plemię Batammariba jest wpisana na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Są tu niezwykłe budowle inspirowane europejskimi zamkami, tzw. takienty. Przed każdą chatą Batammariba stoją gliniane kopce. Służą plemieniu do odprawiania rytuałów, do których używa się pierza i krwi zwierząt.

8) Togo – to nie tylko nazwa kraju, ale także największego jeziora. Jezioro Togo ma powierzchnię 64 km² i kiedyś było zatoką Oceanu Atlantyckiego. Wpadają do niego dwie rzeki: Haho i Sio. Na jego brzegu jest święty las religii animistycznych. Odwiedził go papież Jan Paweł II w 1985 roku.

Lome targ Togo ciekawostki informacje Afryka
Na targu w Lomé Lome, stolicy Togo. Foto: Dan Sloan / cc by-sa 2.0

9) Kpalime, to malownicza miejscowość położona wśród wzgórz. W okolicach miasta znajdują się: Wodospad Arkowa i Wodospad Kpime. Kpime jest czynny tylko w porze deszczowej.

10) Góry Togo, to pasmo górskie, których najwyższym szczytem jest Mont Agou (986 m n.p.m.). Znajduje się niedaleko granicy z Ghaną. Te same góry w Ghanie znane są jako wzgórza Akwapim, a w Beninie jako góry Atakora.

11) Na bazarze w Nadoba, w Dolinie Tamberma, który odbywa się co środę można kupić kurczaki, placki z fasoli i świeże piwo miejscowej roboty.

12) Plaża w Lomé jest chętnie odwiedzana przez turystów. Należy jednak uważać na złodziei i nie chodzić w pojedynkę.

miasto Sokode Togo ciekawostki informacje Afryka
Miasto Sokode. Foto: PhReym / cc by-sa 3.0. Togo ciekawostki

Togo ciekawostki

13) Chociaż stolicą Togo jest miasto Lomé, w Kara jest pałac prezydencki, będący też siedzibą rządu.

14) W Togo są potrawy podobnie, jak w innych krajach części biedniejszej Afryki. Główne danie stanowi fasola w sosie i placki z prosa wypiekane na palenisku. Dietę uzupełniają kukurydza oraz ryż. Mięso jada się tu niezwykle rzadko.

pomnik niepodległości Lome Togo ciekawostki informacje Afryka
Pomnik niepodległości w Lomé. Foto: twohundred 2010 / cc by-sa 2.0

15) Autobusy w Togo, to rzadkość. Filarem transportu są minbusy oraz moto-taksówki. Minibusy są mocno zużyte i bywają przeładowane pasażerami. Generalnie transport jest tu zacofany, a w kraju jest ok. 8 tys km dróg, z czego 2,5 tys. km ma utwardzoną powierzchnię. Sieć linii kolejowych ma ok. 600 km długości. Na terenie kraju istnieje 8 lotnisk, z czego tylko dwa mają utwardzoną powierzchnię.

16) W każdej z wiosek w Togo można za odpowiednią opłatą znaleźć nocleg. W Togo są także pensjonaty, zróżnicowane pod względem wygód i opłat.

17) Lud Batammariba mieszkający w regionie Kara (północno-wschodnie Togo) i w części Beninu, chętnie gości turystów. Nocleg w wiosce wymaga podzielenia się z tubylcami zapasami jedzenia.

Togo ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Uganda
> Zimbabwe
> Gabon