polskie wesele trendy weselne ślub para młoda atrakcje ciekawostki

Wesele. 5 nowych trendów, które musisz znać

Czas czytania:2 minut/y, 48 sekund/y

Polskie wesela coraz bardziej oddalają się od tradycyjnej formy wiejskiego ucztowania i ścigają zagraniczne trendy ze wszystkich czterech stron świata. Stąd dziś możemy natknąć się na wiele próśb i zasad, które państwo młodzi wyliczają na zaproszeniu, a które mają sprawić, że ich wesele będzie odkładnie takie, jak sobie wymarzyli. Najpopularniejsze z nowoczesnych trendów weselnych poznasz, czytając tę listę.

1. Prezenty na cele charytatywne

Coraz popularniejsze stają się od jakiegoś czasu prezenty dla państwa młodych, które zamiast do nich, trafią do organizacji charytatywnych. Cele są naprawdę różnorodne, w zależności od upodobań pary może to być okoliczne schronisko, dom dziecka czy szpital onkologiczny, zawsze chodzi jednak o instytucje, która potrzebuje pomocy i chętnie przyjmą każdą pomoc. W takim wypadku gości nie dają prezentów dla panny i pana młodego, ale na konkretny wcześniej ustalony cel, na przykład karmę dla psów czy ubranka dla dzieci. Dzięki temu każdy gość czuje, że ma udział w pomocy.

2. Zero dzieci na weselu

Dzieci na polskich weselach to powszechny widok, ale coraz więcej par zaznacza, że nie chce ich widzieć na swoim ślubie. Powody są najróżniejsze. Państwo młodzi mogą zwyczajnie nie życzyć sobie ich obecności, bo nie muszą lubić dzieci. Mogą też nie chcieć, żeby oglądały one pijanych dorosłych, bo na weselach alkohol leje się strumieniami. Kolejnym powodem może być chęć oszczędzenia im siedzenia do bladego rana z rodzicami, bo często mimo zmęczenia dzielnie trwają ze swoimi rodzicami na imprezie. Bez względu na powód, naszym obowiązkiem jest uszanować wolę państwa młodych.

3. Kolorowe suknie ślubne i brak garnituru

Biała, tradycyjna suknia ślubna to marzenie wielu kobiet, które wychodzą za mąż, ale jest też grupka osób, które nie chcą w żadnym wypadku ubierać się na biało. Popularne kolory to blady róż i niebieski, ale zdarzają się też suknie w zupełnie „zwykłych” kolorach, takich jak czerwony czy zielony, a w skrajnych przypadkach nawet czarny. To samo tyczy się garnituru u pana młodego, którego może nawet nie być! Ważne jest to, aby państwo młodzi czuli się komfortowo w stroju, w którym spędzą najważniejszy dzień w ich życiu. Mogą nawet wyjść do gości w butach sportowych, o ile mają na to ochotę.

4. Ślub w sporym odstępie od wesela

Tradycyjnie ślub, bez względu na to, czy w kościele, czy w urzędzie, odbywa się chwilę przed weselem. Ale tak naprawdę nie ma żadnych zasad mówiących o to, że tak musi być i koniec. Coraz więcej par ślub i wesele planują pod zupełnie innymi datami. To bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli zależy nam na samym ślubie, a niekoniecznie na weselu. W ten sposób możemy wziąć ślub w wygodnym dla nas terminie, a spotkanie rodzinne z tej okazji zorganizować wtedy, gdy wszyscy goście będą mieli możliwość się z nami spotkać.

5. Drobne prezenty dla gości

Nie każdy może sobie na to pozwolić, ale coraz częstszą praktyką jest dawania drobnych (albo nawet większych) upominków gościom weselnym. Popularny w tej materii jest alkohol, często wódka, ale może to być coś bardziej związanego z państwem młodym. Często zdarza się, że to rodzicom para daje ogromne prezenty, często kosze słodkości, ale to jest już bardziej znany sposób podziękowania. Taki zwyczaj występuje głównie na dużych weselach, gdy spotyka się masa gości z całego kraju, a czasem nawet z całego świata, w ramach pamiątki i podziękowania za przybycie.

Weselne trendy: (c) GT Sadurski.com

Zobacz też:
> Plan stołów weselnych
> Atrakcje weselne
> Ciekawostki weselne

podróże po świecie podróżnik wycieczki świat globtroter ciekawostki Poprzedni post 8 lat podróży dookoła świata
świat największe ciekawostki świata Następny post Największe ciekawostki świata