Sanktuarium Święta Woda Wasilków

Sanktuarium Święta Woda – niezwykłe miejsce na Podlasiu

Czas czytania:3 minut/y, 56 sekund/y

Widziane z daleka wzgórze i stojące na nim dziesiątki tysięcy różnej wielkości krzyży – to widzi kierowca, który jedzie drogą nieopodal Białegostoku. Sanktuarium Święta Woda, to wyjątkowe miejsce, szczególnie dla wierzących Chrześcijan

Krzyże i źródełka z wodą w Wasilkowie

Krzyż wotywny można wykonać samemu, przynieść tu i zostawić, modląc się w jakiejś intencji. Ale można też składając ofiarę stać się właścicielem krzyża (3 zł mały, kilkunastocentymetrowy krzyż z drewna, 13 do 35 zł większe). Można tu również zaczerpnąć i zabrać ze sobą wodę z kilku źródełek (choć mam wątpliwość, czy to po prostu nie jest kranówa, doprowadzona tu schowanymi w ziemi rurami). Ale przede wszystkim jest to miejsce, w którym można się pomodlić i spędzić czas.

Jest tu nieduży kościół (o nim za chwilę), z którego głośników na zewnątrz wydobywają się chrześcijańskie pieśni (gdy byliśmy, pieśni religijne śpiewał Krzysztof Krawczyk). Obok jest wielki parking oraz hotel. Krótko mówiąc: rośnie konkurencja Świebodzinowi w woj. lubuskim, Licheniowi Staremu, Wadowicom i podobnym miejscom.

Kościół Matki Boskiej Bolesnej Sanktuarium Święta Woda Wasilków
Kościół Matki Boskiej Bolesnej – jedna z najważniejszych części Sanktuarium w Wasilkowie
krzyże wotywne Góra Krzyży Wasilków
Krzyże wotywne można nabyć na miejscu

Wasilków. Sanktuarium Święta Woda

Na wzgórzu stoi Kościół Matki Boskiej Bolesnej (adres: Wasilków, ul. ks. Rabczyńskiego 2). Od 1997 r. jest tu sanktuarium, w skład którego oprócz kościoła wchodzą też: Góra Krzyży, groty, źródełka wody i kaplice. To jedno z 9. sanktuariów archidiecezji białostockiej.

Dom Pielgrzyma Wasilków
Dom Pielgrzyma w Wasilkowie obok Białegostoku, stoi u stóp Góry Krzyży

Wierni zadbali o promocję Góry Krzyży. W 2003 r. pielgrzymi przekazali papieżowi Janowi Pawłowi II miniaturę groty świętowodzkiej. Dodamy, że krzyże które w 2000 r. pobłogosławił papież, znajdują się w świątyni. Wkrótce blisko kościoła i góry z krzyżami zbudowano Dom Pielgrzyma – Centrum Pielgrzymkowo-Turystyczne. Są tu miejsca noclegowe, sale konferencyjne. Organizowane są tu wesela i komunie.

Coroczne uroczystości ku czci patronki sanktuarium, Matki Boskiej Bolesnej, mają miejsce 15. września. To tego dnia roku na górze przybywa najwięcej krzyży.

Sanktuarium Święta Woda Wasilków
Sanktuarium Święta Woda – taki niecodzienny widok robi wrażenie
Sanktuarium Święta Woda Wasilków
Sanktuarium Święta Woda – krzyże wotywne

Historia tego miejsca i las krzyży

Jak głosi legenda, w 1719 r. szlachcic Bazyli Samotyja Lenczewski napił się wody z tutejszego źródełka i… odzyskał wzrok. W podzięce postawił tu drewnianą kaplicę. Początek lasu krzyży, to rok 2000 od narodzin Chrystusa. W tym roku przyniesiono tu 2 tys. krzyży, a już po roku było ich 10 razy więcej. Przyjeżdżało tu coraz więcej ludzi.

Dziś krzyży jest kilkadziesiąt tysięcy. Niektórzy szacują, że co najmniej 60 tysięcy, zresztą nie sposób ich policzyć. Małe są zawieszane na większych albo kładzione obok na ziemi, na stertach. Niektóre konstrukcje są imponującej wielkości. Krzyże zostały specjalnie zaprojektowane i mają przymocowane tabliczki informujące kto jest ich fundatorem. Najwyższy obecnie krzyż zwany papieskim, ma 25 metrów wysokości i jest zrobiony z betonu.

krzyże wotywne Góra Krzyży Wasilków
Góra Krzyży – jest ich tu kilkadziesiąt tysięcy
krzyże wotywne Góra Krzyży Wasilków
Krzyże wotywne na Góra Krzyży w Wasilkowie

Na wzgórzu jest też zestaw kapliczek z figurami świętych (każda ma swojego fundatora), a blisko kościoła stoi dzwonnica z kilkoma dzwonami, bijącymi co jakiś czas. W pobliżu źródełek są białe figury świętych, w tym kilka figur Chrystusa z krzyżem. Niestety (choć niektórzy mogą się obrazić), wyglądają kiczowato.

Górę Święta Woda upodobały sobie m.in. rodziny kierowców i motocyklistów zmarłych w wypadkach samochodowych oraz osoby popierające wesela bezalkoholowe. Do tego miejsca organizowane są pielgrzymki piesze. Na razie z Białegostoku, ale może kiedyś będą tu pielgrzymować z innych miast, nie tylko Podlasia.

krzyże wotywne Góra Krzyży Wasilków
Wasilków, woj. podlaskie. Góra Krzyży

Oryginalna atrakcja obok Białegostoku

Pomijając sprawy duchowe i religijne, miejsce jest oryginalne, lub wręcz niezwykłe i może je odwiedzić każdy. Można tu odbyć spacer w ciekawej scenerii i zrobić ciekawe zdjęcia. Sanktuarium Święta Woda jest oryginalną atrakcja turystyczną Podlasia. Prawdopodobnie wielu mieszkańców Białegostoku już tu było. Teraz lokalne, podlaskie sanktuarium, czeka na odkrycie dla reszty Polaków.

krzyże wotywne Góra Krzyży Wasilków
Jeszcze jedno zdjęcie z Góry Krzyży. Wasilków koło Białegostoku

Wasilków na Podlasiu

13-tysięcznny obecnie Wasilków, to miasto w woj. podlaskim, w powiecie białostockim. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej i częścią aglomeracji białostockiej. Stąd do Białegostoku są 3 kilometry, a do Czarnej Białostockiej 14 km. Miasto powstało w XVI wieku. Znajduje się tu m.in. cerkiew świętych apostołów Piotra i Pawła oraz XIX-wieczny kościół Przemienienia Pańskiego. I teraz także coraz popularniejsze sanktuarium. Miejsce, które warto zobaczyć.

Sanktuarium Święta Woda – tekst i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Licheń Stary i bazylika
> Ciekawostki o Wadowicach

nocnik dziecko siadanie na nocniku Poprzedni post Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika
Niemodlin ciekawostki o Niemodlinie zamek Następny post Ciekawostki o Niemodlinie na Opolszczyźnie