Atrakcje Olsztyna

Olsztyn atrakcje co zobaczyć zabytki

Co zobaczyć w Olsztynie? Jakie atrakcje czekają na turystów odwiedzających to miasto? Olsztyn atrakcje, które umilą spędzenie czasu w tym mieście. Oto 10 propozycji portalu Sadurski.com

1. Zamek Kapituły Warmińskiej

Zamek Kapituły Warmińskiej to jeden z szeregu warowni na Szlaku Zamków Gotyckich. Budowa tego potężnego zamku rozpoczęła się prawdopodobnie w 1346 roku. W następnych wiekach dołączono do niej skrzydło południowe oraz część wieży. Na szczęście średniowieczna twierdza nie została zburzona podczas II wojny światowej jak inne obiekty miasta. Obecnie jest udostępniony dla zwiedzających. W zależności od miesiąca, różnią się godziny jego otwarcia. Cena biletów wstępu zaczyna się od 10 złotych za ulgowy. Możliwe jest także wejście na wieżę, za opłatą w wysokości 9 złotych.

zima Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie atrakcje zabytki
Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie w zimie

2. Muzeum Warmii i Mazur

Muzeum Warmii i Mazur mieści się na Zamku Kapituły Warmińskiej. Powstało w 1945 roku, początkowo funkcjonowało jako Muzeum Mazurskie, a pod obecną nazwą funkcjonuje od 1975 roku. W jego zbiorach znajdują się pamiątki z przeszłości regionu, z zakresu historii i numizmatyki, archeologii, rzemiosła artystycznego, piśmiennictwa, sztuki dawnej i współczesnej oraz kultury ludowej. Wśród kolekcji muzeum znajdują się m.in. rzeźby gotyckie, wyroby konwisarskie i ludwisarskie oraz malarstwo religijnego Warmii. Placówkę można zwiedzać można we wtorki, w środy, piątki, soboty i niedziele w godzinach 10:00-13:00 oraz 14:00-17:00.

3. Wysoka Brama

Wysoka Brama, to potoczna nazwa zachowanej gotyckiej Wieży Bramy Górnej, zbudowanej w XIV wieku. To jeden z niewielu zachowanych do dziś elementów fortyfikacji miejskich Olsztyna. W połowie XIX wieku było tu więzienie, a obecnie chętni mogą w niej przenocować. Wysoka Brama jest czynna dla zwiedzających przez całą dobę.

Olsztyn atrakcje Wysoka Brama w Olsztynie atrakcje zabytki olsztyńskie zdjęcie
Olsztyn atrakcje: Wysoka Brama

4. Olsztyńskie Planetarium

Planetarium jest atrakcją Olsztyna od czterdziestu lat. Można to zobaczyć seanse naukowe i edukacyjne, kierowane dla uczniów szkół i turystów. Każde z tych wydarzeń odbywa się pod sztucznym niebem i w wizualny sposób przybliża zagadnienia związane z astronomią.

5.Kopernik na ławeczce

Jednym z kilku polskich miast, które szczycą się Mikołajem Kopernikiem, jest Olsztyn. Pomnik Mikołaja Kopernika przedstawiający naturalnej wielkości postać astronoma, znajduje się na Starym Mieście, blisko wejścia na olsztyński zamek. Rzeźba astronoma powstała z brązu i przypomina jego postać wyjętą z malowideł Jana Matejki. Kopernik siedząc spogląda w niebo, a w jego prawej dłoni znajduje się pomiarowy przyrząd astronomiczny. Ponieważ jego postać siedzi na ławeczce, każdy chętny – mieszkaniec czy turysta – może się dosiąść i zrobić tu zdjęcie.

Olsztyn atrakcje Mikołaj Kopernik ławeczka
Mikołaj Kopernik w Olsztynie. Chyba każdy chce dotknąć jego nosa?

6. Amfiteatr

Amfiteatr imienia Czesława Niemena położony jest bardzo blisko zamku, w miejscu dawnej fosy. Obiekt powstał w 1978 roku, a jego gruntowna modernizacja miała miejsce w 2006 roku. Obecnie jest zadaszony i może pomieścić 1300 widzów. Odbywa się tu większość wydarzeń mających miejsce podczas Olsztyńskiego Lata Artystycznego.

amfiteatr Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie atrakcje zabytki zima śnieg
Olsztyn atrakcje: amfiteatr oraz Zamek Kapituły Warmińskiej

7. Muzeum Przyrody

Ta placówka podlega Muzeum Warmii i Mazur, choć jest dużą jednostką. Muzeum Przyrody składa się z kilku sal z ekspozycjami, a tym, co w głównej mierze przedstawia, jest flora i fauna regionu. W muzeum zobaczyć można również wystawy czasowe. Przedstawiają one eksponaty wyposażone z innych muzeów. W murach muzeum organizowane są także zajęcia edukacyjne z zakresu botaniki, zoologii oraz ochrony środowiska. Jest otwarte we wtorki, środy, piątki, soboty i niedziele w godzinach 09:00-17:00.

8. Willa Casablanca

Willa Casablanca zlokalizowana jest w Parku Zamkowym. Jest to budynek powstały na miejscu pierwszej willi, która stanęła tu w II połowie XIX wieku, z przeznaczeniem na dom burgrabiego zamku w Olsztynie. Nazwa willi nawiązuje do filmu o tym samym tytule. Należała do wojska, obecnie jest w rękach prywatnych i znajduje się w niej restauracja.

rynek Stare Miasto w Olsztynie atrakcje zabytki Mazury
Rynek Olsztyna i kamienice Starego Miasta

9. Jezioro Długie

Jezioro Długie, to zbiornik wodny położony w zachodniej części miasta. Jest sztucznie połączony z Jeziorem Czarnym i Ukiel. Wzdłuż brzegów jeziora są deptaki, a oba jego brzegi połączone są Mostem Zakochanych. Jest to jedno z ulubionych przez Olsztynian miejsc do spacerowania.

10. Spływy rzeką Łyną

Spływy Łyną, to atrakcja przeznaczona dla osób, które cenią sobie aktywne spędzanie czasu. Spływy kajakowe tą rzeką odbywają się od maja do września. Zazwyczaj punktem, w którym się zaczynają, jest zamek olsztyński. Trasa ma długość kilku kilometrów, a celem spływu jest dotarcie do rozlewiska, gdzie Łyna łączy się ze swoim dopływem – Wadągą. Organizacją zajmuje się PTTK oraz firmy prywatne.

Olsztyn atrakcje + zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Województwo warmińsko-mazurskie
> Atrakcje Sandomierza