Ile kosztuje sklep internetowy?

zakupy ile kosztuje sklep internetowy online e-commerce handel w internecie

Sklep internetowy ile kosztuje to zagadnienie, które interesuje wiele osób myślących o rozkręceniu własnego biznesu. Warto wiedzieć z jakimi wydatkami trzeba się liczyć oraz co ma wpływ na ich wysokość. 

Prowadzenie sklepu internetowego koszty z jakimi trzeba się liczyć

W Polsce branża e-commerce rozwija się bardzo szybko i dynamicznie. Wciąż powstają nowe sklepy internetowe, specjalizujące się w najróżniejszych branżach. Tego rodzaju biznes to przede wszystkim szansa na dotarcie do szerokiego grona odbiorców nie tylko na rynku lokalnym, ale nawet w całej Polsce czy Europie. 

Z jakimi kosztami należy się liczyć chcąc założyć sklep Internetowy?

Mówiąc o kosztach związanych z otwarciem sklepu internetowego, przede wszystkim warto zaznaczyć, że jest to rozwiązanie o wiele prostsze i tańsze niż w przypadku założenia biznesu stacjonarnego. Założenie profesjonalnego sklepu, który posiada podstawowe funkcje jest już możliwe przy budżecie sięgającym około 1000 – 2000 zł. Jednak ostateczny koszt jest zależny od kilku czynników. 

Najważniejsze wydatki 

Założenie sklepu online wiąże się z kilkoma wydatkami. W pierwszej kolejności konieczne jest konkretne określenie swoich własnych potrzeb i oczekiwań dotyczących biznesu. Platforma, na której założy się sklep musi być dopasowana do charakteru witryny i musi się rozwijać zgodnie z nią. Do wyboru są trzy systemy: platforma open – surce, platformy dedykowane oraz płatne abonamentem. Te pierwsze, takie jak np. WordPress dają naprawdę nieograniczone i profesjonalne możliwości. Jednak za niektóre funkcje także trzeba zapłacić. Zależnie od wyboru platformy koszty mogą wynosić od kilku do kilkunasty tysięcy. 

Otwarcie sklepu spożywczego koszty wiążą się też z opłatami dotyczącymi domeny oraz hostingu. Domena czy nazwa powinna być krótka i chwytliwa. Jej wykupienie to kwestia 50 – 100 zł. Z kolei hosting jest zależny od wielkości sklepu. Koszty roczne sięgają około 100 – 500 zł. 

Dalsze koszty, które trzeba uwzględnić

Kiedy już wybierze się oprogramowanie, domenę oraz hosting i strona będzie otwarta, należy określić wszystkie najważniejsze kwestie jak np. koszt wysyłek oraz ich rodzaj, sposób płatności w sklepie, kwestie dotyczące witryny, a także regulamin i politykę. Wszystkie te kwestie może opracować dobra agencja jak np. https://medialake.pl. Wiąże się to z kosztami mniej więcej 1000 zł. 

Aby witryna trafiła do odbiorców, ich zainteresowała i przyciągała, ważna jest też jej szata graficzna. Oczywiście dostępne są darmowe szablony, ale za takie płatne, bardziej zaawansowane trzeba wydać kwotę rzędu 400 zł. Wiele rzeczy można zaprojektować samodzielnie, zgodnie z własnymi preferencjami, czasem jednak warto skorzystać z usług profesjonalnego grafika. Jest to dodatkowy koszt sięgający od kilkuset do 2000 zł. 

Właściwa grafika jest niezwykle ważna, ponieważ klienci w sklepie internetowym nie mogą dotknąć konkretnych produktów i to grafika jest odpowiedzialna za sprzedaż. 

Co  jeszcze trzeba uwzględnić planując koszty związane z otwarciem sklepu online?

Uwzględniając wyżej wymienione kwestie, można cieszyć się naprawdę funkcjonalnym i praktycznym sklepem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć sprzedaż. Aby jednak zwiększyć swoje zyski i jeszcze bardziej rozkręcić biznes, warto zdecydować się na pewne dodatkowe funkcje. Na przykład, aby zapewnić klientom możliwość szybkich i bezpiecznych płatności, warto pomyśleć o specjalnych bramkach płatności. Ich kosz rozpoczyna się już mniej więcej od 200 zł. 

Kolejną kwestią są dostępne metody wysyłki. Dla klientów duże znaczenie ma wybór konkretnych metod jak np. Poczta, Paczkomaty czy kurierzy. W przypadku wysyłek abonamentowych jest to darmowa kwestia, natomiast w przypadku niektórych platform trzeba ponieść kosz sięgający 200 zł. 

Założenie sklepu internetowego wiąże się z koniecznością uwzględnienia wielu kosztów. Jednak ostatecznie jest to o wiele bardziej opłacalne niż biznesy stacjonarne. Zależnie od swoich preferencji i zakresu działalności, koszty mogą sięgać od kilku do kilkunasty tysięcy.