Lotniska w Chorwacji

lotnisko Zagrzeb na weeked porady Chorwacja

Słoneczna Chorwacja i jej wybrzeża Adriatyku w wakacje kuszą turystów nie tylko z Europy. Jedną z nacji, która szczególnie upodobała sobie wakacyjne wyjazdy i wypoczynek w Chorwacji, są Polacy. Docieramy tu na różne sposoby, ale najpopularniejszą formą transportu są samoloty. Szybko i wygodnie, bo plaża i zabytki Chorwacji nie mogą na siebie czekać. Poniżej informacje na temat lotnisk w Chorwacji.

Port lotniczy Zagrzeb (ZAG)

Międzynarodowe lotnisko Zagreb Airport zlokalizowane jest 17 km na południowy wschód od Zagrzebia, stolicy Chorwacji. To największe lotnisko w tym kraju, mające połączenia głównie z krajami Europy. Z lotniskiem sąsiadują 3 duże parkingi – P1, P2 i P3 (na których jest łącznie ponad 550 miejsc). Można tu wypożyczyć samochód lub dotrzeć do centrum Zagrzebia autobusem lub taksówką.

Port lotniczy Split (Kaštel Štafilić) (SPU)

Międzynarodowe lotnisko Airport Split-Kastela działa od 1966 roku. Znajduje się w miejscowości Kasztela (Kastel). Stąd najbliżej do Trogiru (6 km), a do Splitu jest 25 km. To drugie lotnisko Chorwacji jest czynne w godz. 6-22, można na nim wypożyczyć samochód.

Port lotniczy Dubrownik (Čilipi) (DBV)

Kolejne międzynarodowe lotnisko Chorwacji Dubrovnik Airport (Zračna luka Dubrovnik) znajduje się w miejscowości Čilipi. Działa od 1962 roku. Stąd do miasta Dubrovnik jest 20 km na południowy wschód (samochodem ok. 25 minut). Na lotnisko trafiają głównie ci, którzy planują urlop nad Morzem Adriatyckim. Obok lotniska jest parking na 200 samochodów (pierwszych 15 minut jest bezpłatne), można wypożyczyć samochód.

Port lotniczy Pula (PUY)

To międzynarodowe lotnisko zlokalizowane jest na półwyspie Istria, 6 km na wschód od centrum miasta Pula. Istnieje od 1967 roku. Lotnisko ma dwie części: cywilną i wojskową, a loty odbywają się głównie w sezonie wakacyjnym. Obok lotniska jest nieduży parking. Z lotniska do dworca autobusowego Pula kursuje autobus (przystanek jest przed halą przylotów).

Port lotniczy Osijek (OSI)

Osijek Airport znajduje się 20 km na południowy wschód od centrum miasta Osijek (ponad 80 tys. mieszkańców). Samoloty lądują tu w sezonie letnim i przylatują głównie z innych lotnisk w Chorwacji.

Port lotniczy Zadar (ZAD)

Zračna luka Zadar / Zadar Airport jest zlokalizowany we wsi Zemunik Donji (1,5 tys. mieszkańców). Znajduje się 7 km na wschód od 75-tysięcznego miasta Zadar.

Port lotniczy Rijeka (RJK)

Ten międzynarodowy port lotniczy jest położony na wyspie Krk, 7 kilometrów na południowy wschód od centrum 130-tysięcznego miasta Rijeka. Jest czynny w sezonie letnim.

Port lotniczy Brač (BWK)

W 1990 r. otwarto port lotniczy na wyspie Brač, nieopodal miejscowości Bol (ok. 2 tys. mieszkańców). Jest wykorzystywany w sezonie letnim.

Port lotniczy na wyspie Mali Lošinj (LSZ)

Port lotniczy dla niedużych samolotów, znajduje się na wyspie Lošinj, 6 km od miejscowości Mali Lošinj.

Inne lotniska w Chorwacji

W Chorwacji są też lotniska sportowe (Čepin, Čakovec, Ivanić Grad, Koprivnica, Otočac, Rijeka, Sinj, Slavonski Brod, Varaždin, Vrsar, Lučko). Także dwa lotniska wojskowe: Zaton i Udbina.

Lotniska w Chorwacji: (c) Sadurski.com
Górne zdjęcie: lotnisko w Zagrzebiu (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Zagrzeb atrakcje
> Chorwacja i Zagrzeb – porady przed podróżą
> Chorwacja – ciekawostki