Fotograficzna sesja ślubna

fotograf ślubny weselny na wesele fotografia ślubna sesja plenerowa

Fotograficzna sesja ślubna – wszystko, co para młoda powinna wiedzieć. Fotograf ślubny – ile kosztuje? Poradnik

Fotografia ślubna należy do kluczowych zagadnień organizacyjnych, z jakimi mierzą się przyszli małżonkowie. Dziś niewiele par rezygnuje z uwiecznienia tego szczególnego momentu życia. Samo postanowienie o skorzystaniu z usług fotograficznych, to dopiero połowa sukcesu.

Reportaż ślubny – z czego się składa?

Zazwyczaj praca fotografa zaczyna się już w momencie przygotowań do ślubu, w domu młodej i młodego. Wykonywane są wówczas ujęcia, np. z zakładania sukni ślubnej, wiązania krawatu albo zakładania muszki, itp. Następnie fotografowany jest przyjazd pana młodego do domu panny młodej oraz błogosławieństwo przyszłych małżonków przez rodziców. Opcjonalnie w grę wchodzą również zdjęcia z członkami rodziny bądź z „bramy”, jeśli takowa została zorganizowana.

Kolejnym punktem pracy weselnego fotografa jest msza w kościele, a następnie przyjazd do lokalu, w którym zorganizowano przyjęcie weselne. Tu w zależności od oferty niektórzy fotografowie kończą pracę po kilku godzinach, natomiast inni uwieczniają także oczepiny i towarzyszące im zabawy, które zazwyczaj mają miejsce około północy. Im dłuższy czas pracy fotografa, tym oczywiście trzeba więcej zapłacić.

Zdjęcia w plenerze

Dodatkową opcją bywa krótka sesja plenerowa małżonków w dniu ślubu lub sesja zdjęciowa gości z młodymi. Niektórzy oferują zdjęcia na tzw. ściance lub wykonywane dronem. Uzupełnienie stanowi sesja plenerowa wykonywana w późniejszym czasie.

Większość fotografów jest elastyczna w pracy ze swoimi klientami i bierze pod uwagę ich konkretne propozycje dotyczące tego, jakie momenty chcieliby uwiecznić. Ile to kosztuje? Nie sposób podać konkretnych kwot, gdyż każdy fotograf ma swoje stawki i wysokość honorarium u różnych fotografów może się bardzo różnić. Niektórzy mają przygotowane gotowe pakiety o stałej cenie, od oferty minimalnej po wersję premium.

fotograf ślubny weselny na wesele fotografia ślubna sesja plenerowa
Sesja plenerowa – państwo młodzi, fotograf i asystenci

Gdzie zdjęcia w plenerze?

Fotograficzny plener ślubny, którego głównym tematem oczywiście są państwo młodzi, pozwala na stworzenie wartościowej i unikalnej pamiątki na lata. Dobrze wykonana sesja plenerowa odzwierciedla ich emocje. Pozwala na wydobycie najgłębszych uczuć zaklętych w spojrzeniu, dotyku czy pocałunku.

Ile jest par – tyle pomysłów na to, jak ma wyglądać plener. Przede wszystkim należy przedyskutować z fotografem wiele spraw, aby poznać jego zdanie co do możliwości co do możliwości realizacji wstępnych pomysłów.

Zdjęcia w plenerze robione są albo w dniu ślubu albo już po ślubie, gdy można poświecić na to więcej czasu. Plener w dniu ślubu jest krótszy, składa się z mniejszej liczby ujęć, a finalnie i mniejszej liczby zdjęć. Jest tańszą opcją, często wliczoną w zakres minimalnych usług, przez co niektóre pary poprzestają wyłącznie na nim. Taki plener trwa zwykle około pół godziny, a uzyskuje się zazwyczaj nie więcej niż 20 fotografii. Wykonuje się go w pobliżu miejsca, gdzie odbywa się przyjęcie weselne, np. w parku, w lesie czy w ogrodzie. Czasami doskonałe tło stanowi lokal, w którym odbywa się wesele, np. pałac czy zamek.

Plener po ślubie

Plener zorganizowany w innym dniu niż wesele, trwa minimum 2-3 godziny i pozwala na uzyskanie zazwyczaj nie mniej niż 50 fotografii. Dużo szerszy jest również wachlarz miejsc do wyboru. Tu wiele zależy od możliwości czasowo-organizacyjnych, a także budżetu. W grę wchodzą nie tylko lokalizacje w kraju, ale również za granicą. Młodzi małżonkowie decydują się niekiedy na sesję w miejscach dla nich szczególnych, np. tam gdzie się poznali lub zaręczyli.

Organizowane są również sesje nawiązujące stylem do modnych ostatnio tematycznych wesel (industrialne, rustykalne, boho, glamour, itp.). Jeśli młodzie nie wiedzą jakie miejsce wybrać, z pomocą zawsze przyjdzie fotograf. Osoby zajmujące się profesjonalnie reportażem ślubnym bardzo często posiadają internetowe portfolio, które również może zainspirować pary młode, odnośnie wyboru miejsca. Ostateczna decyzja zależy od budżetu i czasu, jaki mogą poświęcić państwo młodzi.

Część decyduje się na sesję zarówno w dniu ślubu, jak i w późniejszym terminie. Inni wybierają tylko jedną z tych opcji. Sesja wykonywana jakiś czas po ślubie wiąże się oczywiście z wyższym kosztem całego przedsięwzięcia. Niektórzy fotografowie mają jednak w swojej ofercie możliwość dokupienia jej w późniejszym terminie w takiej samej kwocie, w jakiej młodzi nabyliby ją decydując się na takie rozwiązanie przy zawieraniu umowy jeszcze przed ślubem.

fotograf ślubny weselny na wesele fotografia ślubna sesja plenerowa
Fotograf ślubny podczas pracy

A może sesja zagraniczna?

Warto omówić nieco szerzej wspomnianą już sesję plenerową za granicą. Z jednej strony zyskuje ona ostatnio coraz większą popularność, a z drugiej dla wielu może się wydać zbyt drogim przedsięwzięciem, a przez to niedostępnym. W rzeczywistości często wiąże się z dużo niższymi kosztami, niż wielu sądzi.

Przede wszystkim wyjazd planuje się z dużym wyprzedzeniem, więc jest szansa na znalezienie biletów lotniczych w promocyjnej cenie. W zorganizowaniu wyjazdu i zamówieniu miejsca noclegowego pomocne bywają również portale internetowe, które zajmują się pośrednictwem w tego typu usługach.

Na liście krajów, do których najczęściej wybierają się młodzi małżonkowie znajdują się nie tylko państwa europejskie, ale również odległe i egzotyczne miejsca. W przypadku podróży samolotem, gdy nie planuje się wynajmowania auta na miejscu, lepiej jest wybierać duże miasta, dobrze skomunikowane z lotniskami. Do najpopularniejszych należą Rzym, Londyn, Paryż, Barcelona, Praga czy Moskwa. Dużym powodzeniem cieszą się również sesje na wyspach takich, jak Santorini, Malta, Cypr, Sycylia, Wyspy Kanaryjskie czy Teneryfa. Swoich amatorów mają również kraje skandynawskie. Wśród egzotycznych miejsc wymienić można Malezję, Tajlandię, Maroko, Egipt, Mauritius, a nawet Meksyk czy Nowa Zelandia. Trzeba jednak pamiętać, że w najpopularniejszych turystycznych miejscach, w miesiącach urlopowych bywa bardzo tłoczno i może być trudno z realizacją wymarzonych ujęć. Warto również zwrócić uwagę na klimat w miejscu docelowym. Pogody na dany dzień nie da się co prawda zamówić, ale pewne warunki są powtarzalne w określonych częściach roku.

Organizacja pleneru za granicą

Na wyjazd plenerowy trzeba będzie poświęcić minimum 3-4 dni. Czas ten wydłuży się w przypadku wyboru bardzo odległych miejsc, do których samo przemieszczenie się zabierze wiele godzin. Podróż samolotem jest znacznie krótsza, ale niektórzy młodzi (i fotograf) decydują się np. na eskapadę autem. Jeśli miejsce docelowe jest oddalone od lotniska, a padła decyzja odnośnie podróży samolotem, to na miejscu warto pomyśleć o wynajęciu samochodu.

Wiele par decyduje się połączyć sesję z podróżą poślubną. Warto to rozważyć zwłaszcza w przypadku dalekich i egzotycznych wojaży. Dobrze też jest wcześniej zapoznać się z wybraną lokalizacją i przemyśleć swoją sesję, aby potem uniknąć chaotycznego przemieszczania się z miejsca na miejsce. Czasami młode pary mieszkają na co dzień za granicą i decydują się na poślubne fotografowanie w kraju swojego pobytu, co ułatwia organizację i często obniża koszty.

fotograf ślubny weselny na wesele fotografia ślubna sesja plenerowa
Fotograficzną sesję ślubną robią też pary z innych kręgów kulturowych, np. na Dalekim Wschodzie

Fotograf ślubny – gdzie i za ile?

W internecie można znaleźć bardzo dużo ofert fotografii ślubnej. Niektórzy fotografowie mają swoje własne strony internetowe, na których poza szczegółami oferty i danymi kontaktowymi prezentują swoje portfolio. Popularnym sposobem na ogłaszanie usług fotograficznych są również profile na portalach społecznościowych, gdzie również można zobaczyć próbkę dotychczas wykonanych reportaży i sesji. Ułatwieniem dla poszukujących są też portale internetowe poświęcone organizacji wesel. W jednym miejscu można wtedy znaleźć bardzo dużą liczbę ofert. W sieci często można zapoznać się z opiniami klientów na temat współpracy z konkretnymi fotografami. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie sugerować się pojedynczymi opiniami, gdyż nie zawsze są one adekwatne do rzeczywistości. Nie ma również konieczności szukania fotografa tylko w najbliższej okolicy. Wielu z nich oferuje dojazd nawet w odległe miejsca, choć zazwyczaj jeśli wynosi powyżej 100 km, to wiąże się z dodatkowym kosztem (np. 1 zł/km).

Ile kosztuje reportaż ślubny?

Przedział cenowy reportaży ślubnych jest bardzo zróżnicowany. Jeśli nie posiada się środków finansowych, a bardzo chce się mieć pamiątkę w postaci zdjęć, można zdecydować się na fotografa-amatora. Taka usługa, to koszt od 1000 do 1500 zł, choć zdarzają się nawet oferty poniżej 1000 zł. Trzeba się jednak liczyć z tym, że najprawdopodobniej nie będą to zdjęcia wysokiej jakości.

Część fotografów oferuje minimalne pakiety już w okolicach 3000 zł. Za usługę świadomego, renomowanego specjalisty od ślubnych zdjęć trzeba będzie zapłacić znacznie więcej, nierzadko nawet powyżej 6000 zł. Nawet w przypadku wyboru profesjonalnych fotografów, nie należy decydować się w ciemno. Warto zastanowić się nad tym, jaki rodzaj fotografii się preferuje, zapoznać się z portfolio, by sprawdzić, czy odpowiada nam styl danego fotografa.

Fotografia jest bowiem bardzo indywidualną sprawą i nawet wysokiej jakości zdjęcia mogą nie przypaść odbiorcy do gustu. Warto porozmawiać z fotografem o swoich oczekiwaniach co do np. kolorystyki zdjęć (kolor, czarno-białe, mieszane), wspomnianego stylu, daty i miejsca pleneru, rodzaju sesji (naturalna lub stylizowana), itp. Dobrze również ustalić, do której godziny fotograf będzie pracował na weselu, a także na ile fotografii, w jakim formacie i w jakiej formie można liczyć.

atrakcje na wesele Opole opolskie atrakcje weselne karykaturzysta
Oryginalne atrakcje na wesele? Najszybszy karykaturzysta

Ile i za co?

Niektórzy fotografowie oferują 200 najlepszych ujęć, inni stawiają na większą ilość, np. 700 zdjęć. Najczęściej otrzymuje się kopię na pendrivie, a dodatkową opcją jest prywatna galeria online. W ramach oferty można też dostać odbitki części zdjęć w ozdobnym pudełku lub albumie albo otrzymać fotoksiążkę. Czasem bywa to wliczone w cenę podstawowej usługi, a czasem wiąże się z dodatkową opłatą.

Należy również wspomnieć, że w przypadku plenerów zagranicznych dodatkowym kosztem będzie przelot i zakwaterowanie fotografa. Cenę zwiększy wynajęcie asystenta do spraw stylizacji (fryzura, makijaż), a także obecność pomocnika fotografa (potrzebnego np. przy ustawieniu dodatkowego oświetlenia).

Podsumowanie

Fotografia ślubna to pamiątka na całe życie, warto więc poświęcić czas na to, by znaleźć nie tylko odpowiedniego fotografa, ale również odpowiedzieć sobie na pytanie, czego się oczekuje. Pozwoli to uniknąć rozczarowania. Na ostateczną cenę usługi wpływają: profesjonalizm fotografa i czas jego pracy, ilość i jakość zdjęć, rodzaj sesji plenerowej (w dniu ślubu, w ustalonym dniu, sesja zagraniczna). Także dodatkowe usługi (np. album, fotoksiążka, „ścianka”), zatrudnienie dodatkowych osób (np. duet fotografów, asystent, pomocnik fotografa).

Przed wyborem fotografa należy zapoznać się z jego zdjęciami, by móc ocenić, czy odpowiada nam jego styl. Niezastąpiona jest również rozmowa, która pozwoli zweryfikować nasze oczekiwania z możliwościami fotografa. Dotyczy to również sesji plenerowej, która przemyślana i zorganizowana pozwoli na wykonanie wspaniałych ujęć i przyniesie ponadto wiele radości, zarówno młodym małżonkom jak i fotografującemu.

Fotograf ślubny, fotograficzna sesja ślubna – Wasz Weselny Bywalec z: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Wszystko o: pierwszy taniec
> Fotobudka na wesele – za i przeciw
> Plan stołów weselnych