Wesoły Wieżowiec w RPA (2)

Kalk Bay Muizenberg RPA Republika Południowej Afryki

Dziś druga część podróży Wesołego Wieżowca do Republiki Południowej Afryki. W poprzedniej części pokazaliśmy zdjęcia (tu link) z Kapsztadu (Cape Town), odwiedziliśmy Przylądek Dobrej Nadziei (Cape of Good Hope), Gordon’s Bay, George oraz Grahamstown 

Somerset West RPA Republika Południowej Afryki

Somerset West, Republika Południowej Afryki

6. Somerset West

Otoczone górami Somerset West, to 200-tysięczne miasto w prowincji Western Cape, leżące ok. 50 kilometrów od Kapsztadu. Miasto zostało założone przez holenderskich żołnierzy w 1872 roku. 50 lat wcześniej była tu farma, a w niej najstarsza winnica w RPA.

W Somerset West jest kilka pól golfowych i muzeum przypominające o okresie apartheidu.

Hermanus stary port RPA Republika Południowej Afryki

Hermanus, Republika Południowej Afryki

7. Hermanus

25-tysięczne miasto Hermanus leży w prowincji Western Cape (Prowincji Przylądkowej Zachodniej), nad zatoką Walker Bay, około 115 km na południowy wschód od Kapsztadu. Jest odwiedzane przez turystów, którzy najchętniej przybywają tu w okresie zimowo-wiosennym, aby podglądać… kopulujące wieloryby.

Hermanus RPA Republika Południowej Afryki

Hermanus, Republika Południowej Afryki

8. Simonstad (Simon’s Town)

W Simon’s Town, miejscowości położonej blisko Kapsztadu (Cape Town), którego jest przedmieściem, mieszka ok. 7 tys. osób. Miasteczko leży nad Atlantykiem, są tu małe zatoki z piaszczystymi plażami. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia Simona van der Stel (1639–1712), pierwszego gubernatora Kolonii Przylądkowej.

Simons Town RPA Republika Południowej Afryki

Simon’s Town, Republika Południowej Afryki

Simons Town RPA Republika Południowej Afryki

Simon’s Town czyli Simonstad, Republika Południowej Afryki

9. Muizenberg

25 kilometrów dzieli Kapsztad, duże miasto nad Oceanem Atlantyckim, od miasta Muizenberg. Mieszka tu ponad 35 tys. osób. Jest tu Het Posthuys, zbudowany przez firmę holenderskich osadników jeden z najstarszych budynków w Afryce Południowej (rok 1742).

Kalk Bay Muizenberg RPA Republika Południowej Afryki

Piękna plaża Kalk Bay i domy w Muizenbergu, Republika Południowej Afryki

Kalk Bay Muizenberg RPA Republika Południowej Afryki

Kalk Bay, port w Muizenbergu, RPA

Kalk Bay Muizenberg RPA Republika Południowej Afryki

Kalk Bay, Republika Południowej Afryki

W pobliżu Muizenbergu, w 1795 roku odbyła się bitwa między Brytyjczykami i Holendrami, w wyniku której na 10 lat kontrolę nad tymi okolicami przejęli Brytyjczycy. W Muizenbergu znajduje się piękna plaża, długości ponad 20 kilometrów. Podobno to pierwsze miejsce, w którym w RPA zaczęto uprawiać surfing, choć w tych okolicach pływają białe rekiny.

Autorem zdjęć jest Adam Ciesielski, ambasador Partii Dobrego Humoru w RPA

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower