Ribeira Grande, miasto na São Miguel (Azory)

Ribeira Grande Sao Miguel ciekawostki atrakcje Portugalia

Miasto Ribeira Grande na wyspie Sao Miguel, na Azorach. Atrakcje, zabytki i ciekawostki. Co warto zobaczyć?

Ribeira Grande – informacje, ciekawostki

1) Ribeira Grande (Wielka Rzeka), to kilkunastotysięczne miasto na wyspie Sao Miguel (archipelag Azorów). Jest stolicą gminy o tej samej nazwie, w której mieszka ponad 30 tys. ludzi.

ratusz kościół Ribeira Grande Sao Miguel ciekawostki atrakcje Portugalia
Ribeira Grande. Ratusz z dzwonnicą, w głębi kościół Matki Bożej Oczyszczenia

2) Ribeira Grande jest położone w północnej części wyspy, 20 km od Ponta Delgada, stolicy Azorów (Autonomicznego Regionu Azorów).

3) Miejscowość prawa miejskie uzyskała w 1981 roku.

Ribeira Grande Sao Miguel ciekawostki atrakcje Portugalia
Domy w Ribeira Grande, wzdłuż rzeki

4) W mieście jest kilka muzeów. Od 2005 r. jest Muzeum Emigracji Azorów (Museu da Emigraçao Açoriana), od 2015 r. jest Arquipélago (Centrum Sztuki Współczesnej), od 1985 r. jest Muzeum miejskie (Museu Municipal). Jest też Museu de Tabaco da Maia poświęcone tytoniowi oraz od 2009 r. Museu de Tabaco da Maia poświęcone życiu i twórczości Matki Margaridy.

5) W Ribeira Grande jest plaża Moinhos (Praia dos Moinhos). Piasek ma kolor szary, jest dostępna infrastruktura (WC, prysznice, itp).

ratusz Ribeira Grande Sao Miguel ciekawostki atrakcje Portugalia
Ratusz miasta Ribeira Grande na wyspie Sao Miguel

Zabytki Ribeira Grande

6) Budynek ratusza (Câmara Municipal Da Ribeira Grande) zbudowano między XVII a XVIII wiekiem. Znajduje się w nim kolekcja obrazów przedstawiająca wszystkich prezydentów miasta, począwszy od czasów królowej Marii II. W rogu budynku znajduje się okno Manuelińskie z XVI wieku.

Most Siedmiu Łuków Ribeira Grande Sao Miguel ciekawostki atrakcje Portugalia
Ribeira Grande. W głębi Most Siedmiu Łuków

7) W historycznym starym centrum miasta znajduje się Most Ośmiu Łuków (Ponte dos Oito Arcos), zbudowany w latach 1888–1893. To jeden z symboli Ribeira Grande.

kościół Matki Boskiej Ribeira Grande Sao Miguel ciekawostki atrakcje Portugalia
Kościół Matki Boskiej w Ribeira Grande ma czarną wieżę

8) Kościół (Igreja) de Nossa Senhora das Estrelas (Matki Bożej Oczyszczenia) zbudowano w 1517 roku, w miejscu wcześniejszej kaplicy. Na otwarcie przybył biskup, który złożył szkatułę ze świętymi relikwiami. Prace dekoratorskie we wnętrzu świątyni kontynuowano przez wiele kolejnych lat XVI wieku. W latach 1563, 1564, 1571, 1588 i 1591 miasto nawiedziły trzęsienia ziemi, po których remontowano świątynię.

Kościół jest podobno jednym z największych na Azorach i ma charakterystyczną czarną wieżę. W zakrystii jest flamandzki obraz – tryptyk z XVI wieku, we wnętrzu są też inne działa sztuki religijnej.

kościół św. Ducha Ribeira Grande Sao Miguel ciekawostki atrakcje Portugalia
Fasada kościoła św. Ducha (Igreja do Espírito Santo) w Ribeira Grande

9) Igreja do Espírito Santo (Kościół Ducha Świętego) został wybudowany pod koniec XVI wieku, a w XVI wieku był przebudowany. Ma pięknie zdobioną fasadę.

10) Na zakończenie: miasto jest urocze i małe, wiec nie trzeba dużo czasu, aby je poznać i przespacerować się jego uliczkami.

Ribeira Grande ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Wyspa Sao Miguel
> Teneryfa
> Wyspy Kanaryjskie