Ponta Delgada na wyspie São Miguel. Stolica Azorów

miasto Ponta Delgada ciekawostki Sao Miguel wyspy Azory Portugalia

Najważniejsze informacje i ciekawostki o Ponta Delgada. Atrakcje i zabytki stolicy Azorów

Ponta Delgada – informacje

1) Ponta Delgada, to największe (ok. 50 tys. mieszkańców) miasto wyspy São Miguel. To największa wyspa w archipelagu Azorów (Açores), na Oceanie Atlantyckim, należących do Portugalii.

2) Miasto jest stolicą Autonomicznego Regionu Azorów (Região Autónoma dos Açores).

Ponta Delgada ciekawostki Sao Miguel Azory
Ponta Delgada, to nie tylko urocze zabytki. Nowoczesne centrum handlowe

3) Wieś rybacka Ponta Delgada została założona w 1499 roku.

4) Uliczki zabytkowego centrum miasta są jednokierunkowe, a chodniki wyjątkowo wąskie (często mają ok. pół metra szerokości). Bywa, że chodnika nie ma, gdyż ściana domu styka się z jezdnią. Mieszkańcy i turyści wychodząc z domu muszą uważać, aby po zrobieniu kroku nie wpaść na zaparkowany samochód.

lotnisko Ponta Delgada ciekawostki Sao Miguel Azory
Polski akcent – lotnisko im. Pana Pawła II w Ponta Delgada

5) Międzynarodowy port lotniczy w Ponta Delgada nosi imię Jana Pawła II. To jedyny papież, który odwiedził Azory. Lotnisko otwarto w 1969 roku i znajduje się 3 km na zachód od centrum Ponta Delgada.

Lot z Polski trwa 5,5 godziny. Często są loty z przesiadką w Porto. Lot na trasie Porto – Ponta Delgada trwa ok. 2, 5 godziny.

fort Sao Bras Ponta Delgada ciekawostki Sao Miguel Azory atrakcje
Fragment fortu Sao Bras w Ponta Delgada, widok od strony ulicy

Ponta Delgada – zabytki

Fort São Brás

6) São Brás, to najpotężniejsza fortyfikacja wyspy São Miguel. Jej budowę rozpoczęto w 1552 roku, miała służyć obronie miasta przed piratami i korsarzami. W północnej części znajduje się pomnik powstały w latach 30. XX wieku, poświęcony pamięci żołnierzy poległych podczas I wojny światowej. Wewnątrz fortu od 1999 roku mieści się Muzeum Wojskowe (Museu Militar). Przed wejściem non stop wartę pełni żołnierz w odświętnym mundurze.

Portas de Cidade wrota Ponta Delgada ciekawostki Sao Miguel Azory atrakcje
Portas de Cidade, słynna budowla i symbol miasta Ponta Delgada

Portas da Cidade – Wrota Miasta

7) XVIII-wieczna brama miejska Portas da Cidade, to najsłynniejszy budynek i symbol miasta. Znajduje się w samym centrum Ponta Delgada (adres: Praça de Gonçalo Velho). Jest w miejscu wyeksponowanym, widać ją z daleka.

Z archiwalnych zdjęć sprzed wieku widzimy, że Portas da Cidade stały tuż przy brzegu Atlantyku. Obecnie od oceanu dzieli je kilkadziesiąt metrów i aleja księcia Henryka (Avenida Infante D.Henrique), po której jeżdżą samochody.

ratusz Ponta Delgada ciekawostki Sao Miguel Azory
Zabytkowy ratusz w centrum Ponta Delgada, znajduje się obok Portas da Cidade

Ratusz Ponta Delgada

8) W centrum miasta stoi też trzykondygnacyjny Ratusz w stylu barokowym.

kościół Sebastiana wrota Ponta Delgada ciekawostki Sao Miguel Azory atrakcje
Kościół Igreja Matriz de Sao Sebastiao, z prawej fragment wieży – dzwonnicy

Igreja Matriz de Sao Sebastiao

9) Główny kościół Ponta Delgada znajduje się w jego centrum, obok Wrót Miasta. Igreja Matriz de S.Sebastiao wybudowano w latach 1531-1547, a w wieku XVIII przeszedł przebudowę, zyskując barokową fasadę. To jeden z symboli Ponta Degrada.

klasztor wrota Ponta Delgada ciekawostki Sao Miguel Azory atrakcje
Klasztor w centrum Ponta Delgada

Klasztor

10) Budowę klasztoru Nossa Senhora da Esperança rozpoczęto w 1535 roku, a sześć lat później zaczęły tu mieszkać pierwsze zakonnice. Wewnątrz znajduje się drewniana rzeźba renesansowa, od XVII wieku czczona przez Chrześcijan na Azorach.

pałac rząd wrota Ponta Delgada ciekawostki Sao Miguel Azory atrakcje
Ponta Delgada. Pałac rządu ma błękitny kolor

Palacio da Conceicao

11) Oryginalny pałac w kolorze niebieskim w Ponta Delgada, to siedziba Rządu Autonomicznego Regionu Azorów (Presidencia do Governo da Regiao Autonoma) . Został zbudowany pod koniec XIX wieku, a od 1981 r. jest zabytkiem narodowym. Nazwa Conceicao (Poczęcie) nawiązuje do klasztoru Niepokalanego Poczęcia, który stał tu, zanim zbudowano pałac. Obecnie część dawnych zabudowań klasztoru jest włączona do kompleksu pałacowego.

Kościół św. Piotra

12) Igreja of Sao Pedro (kościół św. Piotra) został wybudowany między XVII a XVIII wiekiem. Jego fasada jest dobrze widoczna od strony portu.

pałac Santa Ana Ponta Delgada ciekawostki Sao Miguel Azory
Pałac Santa Ana w Ponta Delgada

Pałac i ogród świętej Anny

13) Z ogrodem botanicznym Jose do Canto (info niżej) sąsiaduje park/ogród Sant’Ana (świętej Anny), w którym znajduje się pałac św. Anny. Pałac w połowie wieku XIX wybudował Jose Jacome Correia.

Na terenie ogrodu, oprócz wspomnianego pałacu, znajduje się sztuczne jezioro oraz ciekawe okazy egzotycznych drzew i roślin. Wejście na teren ogrodu wejście jest płatne (kilka euro), a wchodzący otrzymują też karty wejściowe do zawieszenia na szyi, które należy zwrócić wychodząc z terenu ogrodu.

kaplica de Maede Deus Ponta-Delgada ciekawostki Sao Miguel Azory
Kaplica de Mae de Deus stoi na wzniesieniu, z którego można podziwiać panoramę miasta

Kaplica de Mae de Deus

14) Po spacerze po Ponta Delgada wzdłuż nabrzeża i malowniczymi wąskimi uliczkami zabytkowego centrum, warto odwiedzić XIX-wieczną kaplicę da Mae de Deus. Znajduje się na szczycie wzniesienia i prowadzą do niej dwie strome uliczki. Aby stanąć obok kaplicy, należy dodatkowo pokonać kilkadziesiąt stopni schodów. Dopiero wtedy dostrzegamy, że wzniesienie na którym stoi kaplica, jest interesującym punktem widokowym. Możemy stąd podziwiać miasto (zarówno zabytkowe centrum, jak i nowe dzielnice) oraz wybrzeże Atlantyku i zacumowane tu łodzie.

Portas do Mar Ponta Delgada ciekawostki Sao Miguel Azory atrakcje
Portas do Mar – hotele, restauracje i marina na łodzie

Ponta Delgada – atrakcje

Portas do Mar

15) Portas do Mar (Drzwi Morza), to nowoczesna, wielofunkcyjna zabudowa nabrzeża w centrum miasta. Kompleks oddano do użytku w 2008 roku. Są tu: restauracje, baseny, widoczny z daleka amfiteatr z kilkuset miejscami siedzącymi, parkingi podziemne oraz inne obiekty. Obok cumują łodzie i małe jachty, nieco dalej promy. W 2010 roku kompleks otrzymał nagrodę Ministerstwa Turystyki Portugalii jako Nowy Obiekt Publiczny.

park jardim Borges Ponta Delgada ciekawostki Sao Miguel Azory atrakcje
W Parku Borgesa w Ponta Delgada są m.in takie drzewa-giganty

Park Antonio Borgesa (pierwszy)

16) Jardim Antonio Borges – jest określany jako ogród romantyczny i na pewno warto go odwiedzić. Założył go w XIX wieku António Borges z Câmara de Medeiros (1812-1879) – biznesmen i polityk z Azorów, mających zainteresowania botaniczne. Sprowadził tu z różnych krajów kilkaset egzotycznych roślin i drzew. Jego ogród w 1957 r. starł się parkiem miejskim.

Rośnie tu wiele oryginalnych, egzotycznych drzew. Wiele z nich ma duże rozmiary. W zieleń wkomponowano niewielkie budowle z fragmentów lawy wulkanicznej. Wrażenia niezapomniane tym bardziej, że park chętnie odwiedzają pięknie śpiewające ptaki. Obok parku znajduje się spore, nowoczesne centrum handlowe.

ogród Joe do Canto Ponta Delgada ciekawostki atrakcje Sao Miguel
Ogród Jose do Canto w Ponta Delgada – fragment

Ogród botaniczny Jose do Canto

17) Ogród prywatny założony w XIX wieku, do którego wejście jest płatne (kilka euro). Jego założycielem i i właścicielem był miejscowy bogacz Jose do Canto, którego pomnik znajduje się na terenie parku. Jest tu również pomnik króla Carlosa. Ale największe atrakcje, to oczywiście przyroda czyli wspaniałe okazy egzotycznych drzew i roślin. Są wśród nich m.in. las bambusowy, las palmowy, eukaliptus, kauczukowiec i inne rośliny.

Wewnątrz parku z lewej stoi dawny budynek bankietowy, a w głębi parku dosyć okazały pałac Jose do Canto, w którym przez kilkadziesiąt lat XVIII wieku była siedziba władz miasta. Z lewej strony od wejścia przy ulicy Jose do Carto znajduje się kaplica św. Anny (Capela de Sant’Ana).

Muzeum Carlosa Machaldo

18) Znajduje się blisko centrum. Zostało założone w 1876 r., a otwarto je 10 czerwca 1880 r. Potem zbiory sukcesywnie powiększano. Można tu oglądać kolekcję malarstwa, rzeźby, biżuterii, porcelany i zbiorów etnograficznych.

Ciekawostki o Ponta Delgada + zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Azory ciekawostki
> Wyspa Sao Miguel
> Ribeira Grande