Wszystko, co trzeba wiedzieć o czkawce

czkawka ciekawostki o czkawce czkanie

Najważniejsze informacje i ciekawostki o czkawce. Skąd się bierze, jak się jej szybko pozbyć. O czym świadczy częsta czkawka, czkawkowy rekordzista świata

Skąd się bierze czkawka?

1) Najczęściej czkamy w wyniku zbyt szybkiego jedzenia lub picia (zbyt szybkiego napełniania się żołądka). Czkawka to zjawisko fizjologiczne, które każdy z nas przeżył przynajmniej raz w życiu.

2) Za dolegliwość zwaną czkawką odpowiada jeden z mięśni – przepona, która się kurczy i rozkurcza, na co nie mamy wpływu.

3) Ile trwa czkawka? Zwykle trwa przez kilka minut, a częstotliwość czkania wynosi od dwóch do 60. razy na minutę. Im dłużej trwa czkawka – tym bardziej irytuje człowieka.

Jak pozbyć się czkawki

4) Są różne domowe, „babcine” sposoby na pozbycie się czkawki. Ta jednak szybko przemija, więc niekoniecznie to właśnie te sposoby decydują o tym, że w którymś momencie po prostu przestajemy mieć czkawkę.

5) Wśród sposobów na szybkie pozbycie się czkawki, są: świadome zatrzymanie oddychania przez kilka sekund albo wypicie jednym duszkiem szklanki wody.

ciekawostki o czkawce noworodek czkawka
Co zrobić, żeby pozbyć się czkawki u noworodka? Ciekawostki o czkawce

6) Podobno najlepszym sposobem pozbycia się czkawki u noworodka, jest ustawienie go w pozycji pionowej, dzięki czemu z wypełnionego żołądka ujdą gazy.

7) W przypadku długiego utrzymywania się czkawki, należy udać się do lekarza. Czkawka może świadczyć o jakiejś chorobie układu pokarmowego.

Ciekawostki o czkawce

8) Najdłużej utrzymującą się czkawkę miał Amerykanin ze stanu Iowa. Żyjący w XX wieku Charles Osborne miał czkawkę przez 68 lat, w tempie od dwóch do 40. razy na minutę. Czkawki pozbył się na rok przed śmiercią. Został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa i chyba nikt nie chciałby przebić jego rekordu.

ciekawostki o czkawce pies szczekanie czkawka
Co mają wspólnego szczekanie i czkawka? Ciekawostki o czkawce

9) W językach prasłowiańskich „czkati” oznaczało wydawanie dźwięków. Podobno do dziś w niektórych regionach Polski nie mówi się czkawka tylko szczkawka. Pokrewnym słowem jest szczekanie (psa).

10) Czkawkę mają nie tylko ludzie, ale też zwierzęta.

11) Niekiedy czkawka pojawia się po wypiciu alkoholu lub napoju gazowanego.

12) W 2010 roku media informowały o Amerykaninie, który pod 7. lat robi wszystko, aby pozbyć się czkawki. W jego przypadku czkawka była powodem stresu związanego z przeprowadzką do nowego domu. Później już nie informowano, czy i jak ta sprawa się skończyła.

Ciekawostki o czkawce: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Najrzadsze choroby świata
> Ciekawostki o chrapaniu
> Dowcipy o hemoroidach