Co musisz wiedzieć przed wyjazdem do Seulu i Korei Południowej

Korea Południowa poradnik Seul podróże

  • Co warto wiedzieć o Korei Południowej?
  • Jeśli jedziesz do Korei Południowej – poradnik i informacje praktyczne
  • Spostrzeżenia Polaka, który niedawno odwiedził Seul i Koreę Południową
chirurgia plastyczna Korea Południowa poradnik podróże

Centrum Seulu. Pasami możesz przechodzić na dowolną stronę ulicy. Podobne rozwiązanie jest w Japonii

Korea Południowa – podstawowe informacje

Jaka jest odległość z Polski do Korei Południowej?

8000 kilometrów.

Czy trzeba mieć wizy do Korei Południowej?

Nie trzeba. Wypełnienie małego formularza w samolocie lub po wylądowaniu na lotnisku upoważnia cię co przebywania w Korei Południowej przez 90 dni.

Czy w Korei Południowej jest drogo, jakie są ceny w sklepach?

Jest nieco drożej niż w Polsce. Na pewno jest taniej niż w Japonii.

Waluta Korei Południowej, wymiana

W Korei Południowej są wony. W obiegu są banknoty o nominale 10, 20 i 50 tysięcy wonów oraz monety: 1000, 500 i 100 wonów. Początkowo liczba zer przeszkadza w liczeniu.

Jaki jest przelicznik wonów na złotówki?

Kursy oczywiście są zmienne. Obecnie 1000 wonów, to ok. 3,50 zł.

Gdzie wymienić dolary na koreańskie wony?

Jak zwykle wymiana w hotelu, to niekorzystny kurs. W Seulu jest sporo punktów, w których wymienisz np. USD lub euro na wony. Gdy lądujesz w Korei, warto mieć w kieszeni trochę wonów kupionych w Polsce.

karta chip metro Korea Południowa poradnik podróże

Okresowa karta z chipem, do przejazdów metrem w Seulu. Można skorzystać 20 razy dziennie

Czy w Korei Południowej jest bezpiecznie?

W największym skrócie: jest bezpieczniej niż w Polsce. Bez obaw można spacerować o zmierzchu.

Korea Południowa i Polska – różnica czasu

W Korei jest 8 godzin do przodu, w porównaniu z czasem w Polsce.

Kiedy odwiedzić Koreę Południową?

Lepiej ominąć okres największych upałów i przylecieć tu między wrześniem a październikiem. Ja byłem w połowie listopada, gdy zwykle jest dużo opadów i jest dosyć zimno. Miałem szczęście, pogoda była piękna (kilkanaście stopni C.), a niebo niebieskie, więc zdjęcia wyszły znakomicie. Padało tylko raz i krótko, akurat gdy byłem w hotelu. Więcej informacji niżej.

Jakie są temperatury w Korei Południowej? Kiedy tam jechać?

Jest podobnie jak w Polsce – u nas zima – u nich też, u nas lato – u nich też.

Wiosna (marzec-maj) – średnia temperatura 13-14 stopni C.
Lato (czerwiec-sierpień) – średnia temperatura 25-27 stopni C.
Jesień (wrzesień-listopad) – średnia temperatura 13-14 stopni C.
Zima (grudzień-luty) – średnia temperatura -6 do -7 stopni C. Zimno i śnieg.

świątynia Bongeunsa temple budda Gangnam Seul Korea Południowa buddyzm

Świątynia Bongeunsa w Seulu, w dzielnicy Gangnam, znanej z hitu „Gangnam style”

Korea Południowa – jakie są gniazdka z prądem?

Dobra informacja: są identyczna jak w Polsce i też mają 220 volt. Nie musisz brać dodatkowej przelotki (jak np. do USA czy Japonii) i martwić się jak naładować smartfona czy laptopa.

Internet w Korei Południowej

Free WiFi jest dostępne w głównych publicznych przestrzeniach i instytucjach: parki, place, centra handlowe, instytucje kulturalne, itp. Podobno w Seulu jest najwięcej miejsc dostępowych WiFi na świecie.

Ruch uliczny w Korei Południowej

Kolejna dobra wiadomość: w Korei Południowej na drogach jest ruch prawostronny – tak samo, jak w Polsce.

Nawigacja w Korei Południowej

Jeśli przyzwyczaiłeś się do tego, że w każdym kraju poruszasz się korzystając z Google Maps, pamiętaj że w Korei Południowej ona nie działa. Jest tu zupełnie inny system, mniej dokładny. Podobno dlatego, aby zmylić służby i rakiety Korei Północnej. Ci, którzy przyzwyczaili się do Google Maps, mogą być zestresowani, dodatkowo dlatego, że raczej nie znamy koreańskich literek.

Aplikacja iTour Seoul

W znalezieniu atrakcji w Seulu i dotarciu do nich pomaga aplikacja iTour Seoul. Do ściągnięcia m.in. z App Store i Google Play. Także w języku angielskim.

Seul – informacje praktyczne

Śmieci w Korei Południowej

Będziesz zdziwiony, w Korei Południowej na ulicach nie ma koszów na śmieci. Jeśli korzystasz z seulskiego metra, czasami zobaczysz kosze na śmieci (od razu kilka, bo segregacja). Ale generalnie papierek po lodzie, itp – raczej będziesz musiał włożyć do kieszeni i pozbyć się go dopiero w swoim pokoju hotelowym.

autobus Korea Południowa poradnik podróże

Seul. Autobus na przystanku

Czy w Seulu można pić wodę z kranu?

Bez obaw można pić wodę z kranu. Nic więc dziwnego, że w sklepach spożywczych nie są sprzedawane wielkie butle z wodą, tak jak np. w wielu innych miastach tej części świata.

Seul – gdzie załatwić nocleg?

Jak zwykle: albo oszczędzasz pieniądze albo czas (którego na krótkim wyjeździe zawsze brakuje). Polecam dzielnicę Miyang Dong, bo do ścisłego centrum (np. budynek City Hall) blisko. Blisko też do kolejki linowej, którą dotrzesz do wieży N-Tower (N-Seoul Tower). Do tego to polecana przez wszystkich, znana dzielnica zakupów którą warto odwiedzić, więc jeśli lubisz zakupy i chodzenie po sklepach, wszystko będziesz miał pod nosem. W dzielnicy są hotele 4 i 5-gwiazdkowe, ale też hostele, więc nocleg na każdą kieszeń. Tym niemniej, w Seulu jest metro. Jeśli nocleg masz blisko stacji metra – jest nieźle.

Jeśli Korea Południowa, to głównie Seul

Szkoda, że głównie tylko to miejsce w Korei zna cały świat i głównie to miasto odwiedzają turyści. Biura podróży omijają całą resztę kraju, jak by nie było tu nic ciekawego. Do dziś wielu ludziom na świecie Polska kojarzy się wyłącznie w Warszawą i Oświęcimiem, a przecież mamy mnóstwo ciekawych miejsc. Nie inaczej jest z Koreą Południową.

autobus lotnisko Incheon Korea Południowa poradnik podróże

Seul. Przystanek autobusu na lotnisko Incheon. Ale taniej jest pojechać metrem

Porady – jeśli jedziesz do Seulu i Korei Południowej

– W Warszawie nie zgubisz się, bo z wielu miejsc widać w oddali Pałac Kultury i Nauki. Podobnie jest w Seulu. Takim punktem orientacyjnym jest wieża N-Tower.

– Jeśli sądzisz, że te dziwne koreańskie literki są takie same, jak w Chinach czy Japonii, jesteś w błędzie. Korea ma swój alfabet. A ponieważ ma tylko 24 znaki (każdy odpowiada jednej zgłosce), pisanie SMS-ów jest nawet łatwiejsze niż w Polsce (jeśli znasz koreański). A już najgorzej z pisaniem SMS-ów mają Chińczycy, gdzie tych znaków jest cała masa.

Discover Seoul Pass

W Seulu można zakupić kartę Discover Seoul Pass o ważności 24 lub 48 godziny. Uprawnia ona do wstępów do 21. atrakcji rządowych (państwowych) w metropolii Seulu, np. muzea, Królewski Pałac, świątynia Jongmyo. Także do zniżek w przejazdach metrem i autobusami. Czy warto ją kupić? Sam podejmij decyzję. Obecnie (IV kwartał 2018 r.) cena karty 24-godzinnej, to 39.900 wonów. Karta do nabycia w wielu punktach, m.in. na lotnisku Incheon, w punktach informacji turystycznej.

Autobusy w Seulu

Komunikacja miejska

Są 4 rodzaje autobusów, dla ułatwienia każdy ma inny kolor.
– Autobusy niebieskie kursują na dalekim dystansie.
– Autobusy zielone kursują między przystankami niebieskich a przystankami stacji metra.
– Autobusy żółte jeżdżą po centrum (downtown) Seulu.
– Autobusy czerwone – to autobusy przyspieszone czyli ekspresowe.

autobusy Korea Południowa poradnik podróże

Autobus wycieczkowy. Seul, Korea Południowa

Autobusy turystyczne w Seulu

Jak w wielu innych miastach chętnie odwiedzanych przez turystów, można wsiąść do jednego z autobusów turystycznych i za opłatą zrobić tour po mieście (jest dostępnych kilka tras). Są też lokalne biura podróży (ulotki w dobrych hotelach i innych punktach miasta). Szczególnie warto, jeśli nie wynajmujesz samochodu, metro już nie dojeżdża, a ty chcesz zobaczyć nie tylko Seul.

Taksówki w Seulu

Najwięcej jest taksówek w kolorze pomarańczowym. Ich miejsca postojowe, to pomarańczowe słupy z napisami. Taksówki w kolorze ciemnym (często to samochody lepszych marek i modeli) kosztują drożej.

taksówki Korea Południowa poradnik podróże

Seul. Pomarańczowe taksówki są najtańsze

Co kupić w Korei Południowej na prezent? Co przywieźć z Korei?

Zwykle każdy kraj z czegoś słynie i trzeba kupić coś wyjątkowego – syrop klonowy z Kanady, maskotka kangurka z Australii, itd. Czy jest coś tego typu w Korei Południowej? Na pewno maseczki kosmetyczne na twarz, o różnym działaniu i zapachu. Także maseczki na stopy, brzuch, piersi i inne części ciała.

Kupowane po jednej lub w paczkach np. po 5 lub 10. Cena kilka razy niższa niż w Polsce, do tego wybór ogromny. Świetne na prezent, głównie dla pań, w dodatku mają długi termin ważności. Są też inne kosmetyki, ale trzeba się na tym znać. Sklepów i sklepików z tym asortymentem jest w Seulu mnóstwo.

1 sztuka kosztuje od 1000 wonów, czasem nawet taniej, ale są też nieco droższe. Cena zależna jest od rodzaju i ilości zakupionych saszetek. Są pojedyncze, pakowanie po dwie, trzy, pięć i dziesięć. Jeśli nie znasz działania konkretnego rodzaju maseczki – kup te, które uznasz za najlepsze, bo no. zachęciła cię nazwa (są po angielsku) lub wygląd opakowania, kup ileś tam rodzajów i wypróbujesz po powrocie do Polski. Jeśli nie wiesz jaką pamiątkę przywieźć z Korei znajomym, szczególnie jeśli to kobiety – maseczkami będą zachwycone. W Polsce takie maseczki są kilka razy droższe.

co kupić w Korei maseczki kosmetyczne Korea Południowa Seul

Co kupić w Korei? Ja kupiłem maseczki kosmetyczne, dostępne niemal wszędzie

Niektórzy kupują kolorowe skarpetki z odlotowymi wzorkami. Tanie, zapewne made in China. Niektórzy polecają lokalne alkohole (soju i makgeolli). Poza tym towary, także odzież najsłynniejszych światowych marek które można kupić w wielu krajach, w tym w Polsce, nie są raczej atrakcją.

Zakupy w Seulu

Jeśli planujesz zakupy w Seulu, zajrzyj do poniższych miejsc:

– Myeong-dong i Namdaemun Market (mnóstwo sklepów i restauracji w jednym miejscu, na kilku ulicach. Trzeba to zajrzeć!
– Sinsa-dong, Garosu-gil (główne sklepy Seulu)
– Apgujeong i Cheongdam (produkty tradycyjne, także światowych marek)
– Starfield COEX Mall w dzielnicy Gangnam (wielkie centrum handlowe)
– Dongdaemun (moda)
– Hongdae (niezalezne sklepy, moda młodzieżowa)
– Itaewon i Hannam-dong (butiki)
– Insa-domg i Samcheon-dong (tradycyjne produkty koreańskie)

Lotte – warto zapamiętać tę nazwę, bo (nie tylko) w Seulu nie raz ją zobaczysz. To największa sieć sklepów w Korei Południowej. Lotte World Tower, to najwyższy budynek w tym kraju (555 metrów wysokości), a na jego dole jest wielkie centrum handlowe.

metro Korea Południowa poradnik podróże

Przejście dla osób podróżujących metrem. Seul, Korea Południowa

Metro w Seulu

Korean Metro firmy Korail (od: Korea i rail – szyna) to jakieś 20 linii i znakomicie sprawdza się w metropolii Seulu. Przyjezdni poznają je już po przybyciu na międzynarodowe lotnisko Incheon. Ponieważ lotnisko jest oddalone o kilkadziesiąt kilometrów, metro jest najtańszym sposobem aby dotrzeć do miasta.

Najlepiej jest kupić specjalną kartę z chipem (1- lub 7-dniową, już na lotnisku. Karta ma limit – dziennie można na miej przejechać 20 razy (liczone od bramki wejściowej do wyjściowej). Bez obaw, jeśli chcesz poznać Seul podróżując metrem, to przynajmniej 2x aż nadto, jak na całodniowe przemieszczanie się wagonikami metra i zwiedzania miasta.

Oznakowanie linii jest po koreańsku i angielsku. W krótkim czasie każdy, kto jeździł metrem w innym mieście świata, szybko pozna zasady oznakowania i przemieszczania się w podziemiach seulskiego metra.

Szybko zorientujesz się, że krótka muzyczka odtwarzana jest na krótko przed przyjazdem składu na stację. Druga muzyczka słyszana podczas przejazdu, zwiastuje kolejną stację.

Obuwie w Seulu

Obojętnie jak jest ubrany Koreańczyk (w T-shirt czy długi modny płaszcz-skafander) i ile ma lat – na nogach obowiązkowo ma modne, sportowe buty. Zdecydowana większość Koreańczyków stawia na wygodę. Rzadko kto ma na nogach skórzane pantofle, rzadko która młoda dziewczyna ma wysokie, niewygodne szpilki czy buty na wysokich obcasach. Ma być nie tylko wygodnie, w modnym fasonie i kolorze, liczy się też znana marka. To jak wiemy kosztuje, więc najmodniejsze i najdroższe obuwie tego typu trafia do Korei w tym samym czasie, do np. w USA. Dodajmy, nie trafia do Polski, bo za tę cenę prawie nikt tego by nie kupił.

Może inaczej jest w zimie, gdy spadnie śnieg, może kiedyś wybiorę się tu zimą 😉

lotnisko Incheon Korea Południowa poradnik podróże

Na lotnisku Incheon. Godzina jazdy do centrum Seulu

Lotniska w Seulu

Loty międzynarodowe do Korei obsługuje lotnisko Incheon (ok. godzinę jazdy od centrum Seulu). 2 razy bliżej centrum jest lotnisko Gimpo, obsługujące loty krajowe (domestic).

Z lotniska Gimpo w Seulu można dolecieć samolotem do miast (lotnisk): Busan, Gwangju, Ulsan, Pohang, Sancheon, Yeosu i na wyspę Jeju.

Zakupy na międzynarodowym lotnisku Incheon (Seul)

Jeśli liczysz, że w ostatniej chwili przed odlotem z Korei Południowej wydasz wony których wcześniej nie wydałeś, czeka cię niespodzianka. Wszystkie ceny w sklepach wolnocłowych są podane w USD. Trudno to szybko przeliczyć na wony, które jeszcze masz. Wony wydawaj zanim trafisz na lotnisko, a jak na lotnisku chcesz robić zakupy – rób w innej walucie.

muzyka K-pop gwiazdy Korea południowa

Wizerunki ślicznych gwiazd muzyki K-pop są wszędzie. Nie tylko na kalendarzach

K-pop – co to jest?

My mamy disco polo, Koreańczycy mają K-pop czyli Korean pop. Pewnie wielu ludzi na świecie o K-pop by nie wiedziało, gdyby nie raper, tancerz, producent muzyczny Psy i jego megahit Gangnam Style. Piosenka (obecnie na YouTube 3,2 miliarda wyświetleń teledysku) rozsławiła dzielnicę Seulu Gangnam na cały świat, a Psy (czyli gościu nazywający się Park Jae-Sang) jest tu bożyszczem.

Przy placu Gangnam stoi konstrukcja z tytułem hitu, przy której każdy obowiązkowo robi sobie pamiątkowe zdjęcie. Trzeba jednak wiedzieć, że dzielnica Gangnam, to bogata dzielnica finansowa z nowoczesnymi wieżowcami, a także miejsce, gdzie o zmroku w setkach kawiarni bawią się modnie ubrane, koreańskie nastolatki.

> Tu więcej o K-pop

Korea Południowa i USA

Korea Południowa, w przeciwieństwie do hermetycznej kulturowo Japonii, jest otwarta na Zachód. W dużej mierze z powodów polityczno-militarnych (sojusz z USA i amerykańskie bazy wojskowe na jej terenie). Jest otwarta nie na Europę, ale bardziej na USA. Banalnym na to przykładem są toalety. Nie są nazywane toilets, ale restrooms – tak, jak w USA.

W seulskiej dzielnicy Itaewon jest baza wojsk amerykańskich.

chirurgia plastyczna Korea Południowa poradnik podróże

Mniej skośne oczy? Nie ma problemu. Reklama salonu chirurgii plastycznej w seulskim metrze

Reklamy w Korei Południowej

Reklam jest tu sporo, szczególnie w seulskim metrze (w przejściach oraz przy rozsuwanych drzwiach do wagoników). Nie zauważysz tu reklam seksistowskich, z kontekstem erotycznym. Jeśli w reklamie występuje kobieta, jest podkreślone jej piękno (głównie twarzy lub całej sylwetki). U modelek widać urodę wschodnią, ale zwykle mają szeroko otwarte „europejskie” oczy.

Nawet na stacjach metra są reklamy gabinetów chirurgicznych, poprawiających (głównie) kobiecą urodę.

Piwo w Korei Południowej

Nie jestem superkoneserem piwa, ale będąc w innym kraju próbuję lokalnych produktów z chmielu. Nie inaczej było w Korei. Nawet w małych sklepikach spożywczych w Seulu są piwa z różnych krajów (Japonia, Chiny, Europa). Postawiłem na piwo Klond Premium (5,0% alk.), bo miało tylko koreańskie napisy, więc słusznie oceniłem je jako produkt koreański. Piwo było naprawdę dobre.

Co jeszcze ciekawego można zobaczyć w Korei Południowej?

Poniżej nieco propozycji, a osoby zainteresowane na pewno znajdą szczegóły na własną rękę. Choćby po to, aby dotrzeć do miejsc, do których mało kto dociera.

– Port Daepohang.
– Wioski: Hahoe, Yangdong i Namsangol Hanok (tu targ rybny Noryangjin).
– Muzeum Hanji, Muzeum Narodowe Gyeongju, grobowce Daereungwon.
– Świątynie: Guryongsa, Yonggungsa, Bulguksa, Shinhungsa, Bongeungsa.
– Wysypy: Hangdo, Yoouido.
– Parki Narodowe: Dadohae Haesand (Morski Park Narodowy), Hallasan, Chiaacksan, Seoraksan.
– Wodospady Jeongbang i Cheonjiyeon.
– Klify: Teajongbang, Buyongdae.
– Grota Seokguram.

Korea Północna poradnik podróże

W biurze turystycznym, organizującym wycieczki do strefy DMZ, na granicę z Koreą Północną

A może Korea Północna?

Najbardziej niedostępny i tajemniczy kraj świata. Reżim komunistyczny testujący broń jądrową, którego nie można nigdy opuścić, a szanse aby tu przybyć są niewielkie (podobno najlepiej pojechać na taką wycieczkę wraz z chińskim biurem podróży).

Pewnie słyszałeś o wycieczkach do strefy DMZ (Demilitarized Zone) czyli miejsca, którym stykają się obie Koree, gdzie czasem dochodzi do wymiany ognia między żołnierzami obu armii.

Do niedawna turyści przybywający do Seulu mieli możliwość skorzystania z takiej wycieczki, organizowanej przez lokalne biura podróży. Obecnie (listopad 2018), głównie z powodów politycznych wyjazdy wstrzymano. Nie zobaczysz ziemi, która należy do Korei Północnej, nie zrobisz żadnego zdjęcia czy selfie. Można powiedzieć, że taka wycieczka obecnie traci sens. Nie pochwalisz się znajomym, że byłeś na granicy z Koreą Północną, chyba że uwierzą ci na słowo.

Niektórzy organizują wycieczki w okolice strefy DMZ, połączone ze spotkaniem z byłym mieszkańcem Korei Pn. Można zadawać pytania po angielsku, a podczas tego spotkania nie można robić żadnych zdjęć.

Korea Południowa poradnik: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Korei Południowej
> Ciekawostki o Seulu
> Co musisz wiedzieć, zanim pojedziesz do Singapuru