gwiazdy K-pop Korea piosenki muzyka

Ciekawostki o Korei Południowej

Czas czytania:4 minut/y, 45 sekund/y

Dziś w Sadurski.com ciekawostki o Korei Południowej. Zapraszamy do lektury!

Korea – ciekawe informacje

* 15 sierpnia 1945 – od tego dnia Republika Korei jest niepodległym państwem. Wcześniej była pod panowaniem Japonii.

* Obecna flaga Korei Południowej została po raz pierwszy pokazana publicznie w 1882 r. (wtedy podpisywano Traktat Handlowy z USA). Oficjalnie funkcjonuje od 12 lipca 1948 r.

* Hangul (han – wielki, gul – pismo) – to alfabet używany w Korei. Uważa się, że stworzył go osobiście król Sejong, jednak najprawdopodobniej miał pomocników lub firmował swym nazwiskiem ich dzieło. Hangul uważany jest za jeden z najbardziej logicznych alfabetów świata.

* W Korei Południowej na drogach jest ruch prawostronny – tak samo, jak w Polsce.

Jedzenie w Korei Południowej

* W Korei Południowej potrawy spożywa się pałeczkami. Ale nie bambusowymi, lecz ze stali nierdzewnej czyli wielorazowego użytku.

* Najpopularniejszą potrawą w Korei Południowej jest kimchi (rodzaj kiszonej kapusty). Gdy fotografowie w Korei chcą uwiecznić ładny uśmiech, proszą aby osoby fotografowane powiedziały: Kimchi!

* Popularność spożywania gaegogi czyli psiego mięsa w ostatnich latach spada, nie tylko w Korei Południowej.

południowokoreańska kuchnia koreańska ciekawostki Korea Południowa
Krab. Teraz pływa, za chwilę będzie twoim daniem

Koreańskie przesądy i zwyczaje

* W Korei Południowej wierzą, że charakter człowieka zależy od jego grupy krwi.

* Większość budynków w Korei Południowej nie ma 4. piętra (nie jest oznakowane czwórką, ale liczbą 5). Skąd ten przesąd? “Cztery” wymawia się tak samo, jak “śmierć”.

* Korea Południowa to jedyne państwo, w którym w wyborach można głosować od 19. roku życia. Tak naprawdę Koreańczycy mają wtedy 18 lat, gdyż w chwili przyjścia na świat “dodawany” jest im jeden rok życia. Gdy dziecko ma miesiąc, zwyczajowo mówi się, że ma 13 miesięcy (rok + miesiąc).

* Koreańczycy szczycą się tym, że w ich kraju występują wszystkie (cztery) pory roku. Faktycznie, w porównaniu z szeregiem bliższych i dalszych krajów tej części świata, jest to wyjątek. Szczególnie jeśli chodzi o “prawdziwą” zimę i opady śniegu.

* Koreańczycy mają słabość do liczby 14. Każdego 14-ego dnia miesiąca organizowane są święta, np.: Diary Day (14 stycznia), White Day (14 marca), Black Day (14 kwietnia), Yellow and Rose Day (14 maja), Kiss Day (14 czerwca), Silver Day (14 lipca), Green Day (14 sierpnia), Music and Photo Day (14 sierpnia), Wine Day (14 października), Hug Day (14 grudnia). O Walentynkach (14 lutego) nawet nie wspominamy.

Koreańczycy i uroda

* Największy nałóg Koreanek? Chirurgia plastyczna. Podobno duża ich część (podawane są różne liczby) coś sobie poprawiła w gabinecie chirurga plastycznego. Głównie poprawiają sobie powieki oczu. Nie chcą być skośnookie, chcą być podobne do Amerykanek i Europejek.

* Mężczyźni w Korei Południowej należą do nacji, które najbardziej dbają o wygląd i urodę. Na kosmetyki wydają 900 mln USD rocznie. Dbają o cerę, odwiedzają salony piękności, a nawet robią sobie makijaż.

* Tylko 3,2 % mieszkańców Korei Południowej ma nadwagę. To jeden z najlepszych wyników na świecie.

* Koreańczycy dbają nie tylko o swój wygląd, ale i o kondycję. W publicznych parkach można skorzystać z urządzeń do ćwiczeń.

wioska Bukchon Hanok Seul atrakcje Korea Południowa
Wioska Bukchon Hanok w Seulu czyli magiczna podróż w czasie

Korea i wojsko

* W Korei Południowej jest obowiązkowa, 2-letnia służba wojskowa. Podobno jedyną rzeczą jaka może wybawić przed służbą wojskową, jest zdobycie medalu olimpijskiego.

* Korea Południowa od dłuższego czasu jest w pierwszej dziesiątce najsilniejszych armii świata. Nic dziwnego, koreańska gospodarka w zestawieniu światowym ma podobny wynik.

Koreańskie NAJ

* Największe pod względem liczby mieszkańców miasta Korei Południowej, to: Seul, Prusan, Incheon (pol: Inczon) i Daegu.

* Najwyższy szczyt Korei Południowej, to Hallasan (1950 m n.p.m.), a najdłuższa rzeka, to Naktonggang (512 km długości).

* Znane na świecie koreańskie marki, to marki technologiczne i motoryzacyjne: Samsung, Hyundai i KIA.

gwiazdy K-pop Korea piosenki muzyka
Popularne gwiazdy muzyki K-pop są na kalendarzach i na dużej liczbie gadzetów

Inne ciekawostki o Korei i Koreańczykach

* Narodowy sport Korei, to taekwondo.

* Walentynki w Korei Południowej to dzień, w którym kobiety okazują mężczyznom swoje uczucie.

* Wielu Koreańczyków niechętnie podróżuje za granicę.

* Podobno większość Koreańczyków z Korei Południowej, to pracoholicy. Z tego powodu śpią po 6 godzin na dobę (tak, jak Japończycy).

* Wielu mieszkańców Korei Południowej jest niskich, więc ma małe stopy. Europejski rozmiar 38, to tutaj jeden z większych rozmiarów obuwia.

* Jeśli dane demograficzne nie zmienią się, w 2136 r. w Korei Południowej będzie 5 razy mniej ludności niż obecnie, a w 2750 r. umrze ostatni Koreańczyk.

* Słyszałeś o Jeju United? To jedna z drużyn piłkarskich Korei Południowej, na wyspie Jeju. W pierwszej chwili po polsku brzmi dowcipnie i budzi sympatyczne skojarzenia. Warto jednak wiedzieć, że Jeju czyta się: Dżedżu.

świątynia Bongeunsa temple budda Gangnam Seul Korea Południowa buddyzm
Świątynia Bongeunsa temple w dzielnicy Gangnam w Seulu

Jeśli planujesz podróż do Korei

* W Korei Południowej nie działa nawigacja Google Maps, w obawie przed atakiem Korei Północnej. Działa mniej dokładna nawigacja koreańska.

* Gdy po Igrzyskach Olimpijskich w Korei Południowej (1988) znacznie wzrósł ruch lotniczy do tego kraju, dla odciążenia lotniska Gimpo (obecnie obsługuje ono ruch wewnątrz kraju), w latach 1992-2001 zbudowano międzynarodowy port lotniczy Incheon, obok Seulu. Aby dotrzeć z niego do centrum Seulu, trzeba jechać kolejką około godzinę.

* Choć większość Koreańczyków uczy się angielskiego, raczej niechętnie go używa. A jeśli już – bywa, że trudno “ich” angielski zrozumieć.

* W parku Haensindang (prowincja Gangwon) znajduje się dużo posągów męskiego penisa. Wielu turystów uwielbia tu robić sobie dowcipne zdjęcia o zabarwieniu erotycznym.

Wybrane doroczne festiwale w Korei Południowej

Wiosna
– Hangand Yeouido Spring Flower Festival
Lato
– Hangang Summer Festival
Jesień
– Seoul Street Arts Festival
– Seoul International Fireworks Festival
– Silver Grass Festival
Zima
– Seoul Lantern Festival
– Seoul Kimchi Festival

Dowcipy o Koreańczykach

– Co robi stara Koreanka jadąc metrem?
– Kima.

– Ania mieszkająca w Korei?
– Koreanka.

Ciekawostki o Korei Południowej: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Kuchnia koreańska ciekawostki
> Świątynia Bongeunsa, Seul
> Muzyka K-Pop

Amoseli Park Narodowy Kenia Afryka atrakcje zwierzęta parki narodowe Poprzedni post Kenia – informacje praktyczne
wiosna pierwszy dzień wiosny ciekawostki topienie Marzanny Następny post Niesamowite ciekawostki o wiośnie