Niezwykłe fakty o programie Sanatorium Miłości (TVP)

tężnie w Busku-Zdroju uzdrowisko świętokrzyskie

Sanatorium Miłości ciekawostki o programie i uczestnikach reality show TVP. Najważniejsze informacje, które warto wiedzieć – na temat programu oraz piątej edycji 2023. Fakty i kulisy programu – miejsca, uczestnicy, prowadząca

Sanatorium Miłości – najważniejsze informacje

1) Sanatorium Miłości, to reality show tworzony w formie telenoweli dokumentalnej – czyli format łączący cechy filmu dokumentalnego i telenoweli. Jest emitowany przez Telewizję Polską. Pomysłodawcami programu są: Piotr Poraj-Poleski i Iwona Karpiuk.

2) Uczestnikami programu Sanatorium Miłości jest 12 osób – 6 mężczyzn i 6 kobiet, mających powyżej 60 lat. Uczestnicy przez kilka tygodni mieszkają w sanatorium, poznają się wzajemnie i uczestniczą w aktywnościach przygotowanych przez producentów programu. Towarzyszą im kamerzyści, a potem wybrane fragmenty nagrań trafiają na antenę.

3) Sanatorium Miłości, to format wymyślony przez TVP, który zyskał uznanie także za granicą. Podczas targów telewizyjnych MIPTV w Cannes (Francja) w 2022 r. otrzymał pierwszą nagrodę. Na Eurodata TV Worldwide Sanatorium miłości uznano za jedną z najbardziej udanych premier telewizyjnych 2019 roku. Otrzymało też nagrodę na targach telewizyjnych „Pitch and Play” w Budapeszcie. W 2020 roku program został nominowany do prestiżowego konkursu dla produkcji telewizyjnych Venice TV Award (VTVA) w kategorii „Reality TV”.

4) Pierwsza edycja Sanatorium Miłości trafiła na antenę TVP oraz do TVP VOD (tu online można oglądać wszystkie odcinki) 20 stycznia 2019 roku.

5) Od pierwszej edycji programu, prowadzącą jest Marta Manowska (ur 1984). Ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, pisała do Dziennika Zachodniego, pracowała w agencji reklamowej przy produkcji programów telewizyjnych, m.in Ugotowani, TVN, 2013-2014). Publiczność poznała ją w 2014 roku, gdy została prowadzącą reality show Rolnik Szuka żony (TVP1).

> Dowcipy o emerytach

Edycje programu – Ustroń, Polanica-Zdrój, Busko-Zdrój

6) Dwie pierwsze edycje Sanatorium Miłości (emisja w 2019 i 2020 r.) kręcono w Ustroniu (woj. śląskie). Dwie kolejne (trzecia i czwarta, emisja w 2021 i 2022 r.) kręcono w Polanicy-Zdroju. Obecna (styczeń 2023), piąta edycja, nagrywana była w Busku-Zdroju.

Edycja I – zima 2019 (emisja: 20 stycznia – 31 marca 2019) miała 3,5 mln oglądalności.

Edycja II – zima 2020 (emisja: 5 stycznia – 8 marca 2020), miała 3,3 mln oglądalności.

Trzecia edycja – zima 2021 (emisja: 3 stycznia – 7 marca 2021), miała ponad 3,2 mln oglądalności.

Edycja IV – wiosna 2022 (emisja: 20 marca – 15 maja 2022), miała ponad 2,3 mln oglądalności.

Edycja V – emisja programu rozpoczęła się 1 stycznia 2023.

uzdrowisko Busko-Zdrój ciekawostki atrakcje Sanatorium Miłości ciekawostki
Uzdrowisko Busko-Zdrój gościło uczestników V edycji Sanatorium Miłości ciekawostki

V edycja Sanatorium Miłości 2023

7) Casting do V edycji programu Sanatorium Miłości przeprowadzono w połowie 2022 roku. Producenci zachęcali potencjalnych uczestników: „Jeśli chcesz przeżyć niesamowitą przygodę i poznać wspaniałych ludzi…”. Chodziło o znalezienie grupy 12. osób, które mają różne życiowe doświadczenia oraz łączy ich jedno: są samotni, poszukują ciekawych przygód, emocji i nowych znajomości, a nawet miłości. Na adres e-mail do domenie tvp.pl do 12 sierpnia 2022 r. należało przesłać swoje podstawowe dane osobowe i kontaktowe.

8) Zgłoszenie przesłało niemal tysiąc osób, w tym Polacy mieszkający w innych krajach. Jednym z warunków udziału w reality show TVP było ukończenie 60. roku życia. Selekcja była szybka. Wybrano dwunastu uczestników, podpisano umowy i już we wrześniu w Kudowie-Zdroju (uzdrowisko w woj. świętokrzyskim) ruszyły zdjęcia do reality show.

9) Uczestniczkami i uczestnikami piątej edycji Sanatorium Miłości, są: Asia, Iwona, Bożena, Ewa, Ula, Anita, Zdzisław, Krzysztof, Adam, Józef, Dariusz i Zbigniew. Każda osoba ma inne doświadczenia życiowe, inny charakter i niewykluczone, że oprócz ciekawego spędzania czasu podczas kręcenia show, znajdą przyjaźnie, a może nawet miłość.

10) Odcinki obecnej, piątej edycji programu emitowane są w niedziele, od godz. 21.20.

Sanatorium Miłości ciekawostki o reality show TVP: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Znane uzdrowiska polskie
> Ciekawostki o Ciechocinku