10 najpopularniejszych ras psów

najpopularniejsze rasy psów Polska ciekawostki

Marzysz o czworonożnym przyjacielu? Zastanawiasz się jaką rasę psa wybrać? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Przeczytaj go, a poznasz 10 najpopularniejszych ras, wraz z ich cechami charakterystycznymi.

1. Owczarek niemiecki

Duży pies zaliczany do psów pasterskich. Waga u samców waha się od 30 do 40 kg, a u suczek od 22 do 32 kg. Najczęstszym umaszczeniem jest jednolite czarne lub szare. Występuje również czarne podpalane (odcień rudy lub żółty albo czerwony).

Owczarek niemiecki, to pies bardzo inteligentny, odważny, a także lojalny względem swojego opiekuna. Może być wykorzystywany jako stróż prawa, tropiciel lub pies przewodnik. Potrzebuje bardzo dużo ruchu, więc jest przeznaczony dla osób lubiących aktywność. Psy tej rasy nie nadają się na pierwszego czworonoga dla osób, które nie mają doświadczenia z psami. Żyje od 9 do 13 lat.

owczarek niemiecki rasy psów ciekawostki
Owczarek niemiecki był psem z serialu „Czterej pancerni i pies”

2. Yorkshire terier

Mały pies z grupy terierów, który waży od 2 do 3 kg. Umaszczenie jest ciemne, stalowo–złote lub srebrno–złote. Bardzo lubi zabawę, więc trzeba mu jej dostarczać odpowiednio dużo w ciągu dnia. Nie jest agresywny, lubi dzieci. Jest przywiązany do swojego właściciela i może być nieufny wobec obcych. Terrier świetnie sprawdzi się jako pies do towarzystwa. Żyje od 13 do 16 lat.

Yorkshire terrier pies rasy psów ciekawostki
Rasy psów: yorkshire terrier

3. Husky syberyjski

Pies średniej wielkości należący do grupy szpiców, sekcji psów zaprzęgowych. Waga u samców jest pomiędzy 20 i 27 kg, a u suczek pomiędzy 16 i 23 kg. Jego umaszczenie to wszystkie odcienie szarości, od czarnego do białego. Uważa się, że jeżeli ktoś miał psa tej rasy, to albo ją kocha, albo nienawidzi. Husky syberyjski nie sprawdzi się w roli stróża, ponieważ jest łagodny i zaprzyjaźnia się z każdym. To pies pełen energii, więc trzeba dostarczać mu dużo ruchu. Potrafi być jednak uparty. Żyje od 12 do 15 lat.

Husky syberyjski pies rasy psów ciekawostki
Rasy psów: husky syberyjski

4. Beagle

Średniej wielkości pies należący do grupy psów gończych. Jego waga waha się od 12 do 18 kg. Najczęściej jego umaszczenie jest trójkolorowe – biały, czarny oraz rudy. Beagle, to doskonały pies do tropienia. Trzeba zapewnić mu wystarczająco dużo rozrywki, w przeciwnym wypadku może narobić dużo szkód. Bardzo przywiązuje się do właściciela. Jest bardzo łagodny, przyjazny i tolerancyjny wobec dzieci. Żyje od 12 do 15 lat.

Beagle pies rasy psów ciekawostki
Pies rasy beagle jest znakomity w tropieniu

5. Owczarek podhalański

Bardzo duży pies, w typie psa pasterskiego. Waga u samców waha się pomiędzy 50 i 60 kg, natomiast u suczek pomiędzy 45 i 55 kg. Ma umaszczenie czysto białe. Szata tej rasy ma właściwości samoczyszczące. Jest to możliwe dzięki zawartej w sierści lanolinie (chroni ona psy przed wodą, chłodem, insektami i brudem). Owczarki podhalańskie, to psy łagodne względem znanych im ludzi, natomiast nieufne względem obcych. Owczarek nie jest zbyt aktywny, więc nie należy zmuszać go do zabawy. Żyje od 10 do 14 lat.

owczarek podhalański pies rasy psów ciekawostki
Owczarek podhalański (szczególnie mały) jest milusi i przypomina owieczkę

6. Chihuahua

To najmniejszy pies na świecie z grupy psów ozdobnych i do towarzystwa. Waży od 1,5 do 3 kg. Jeśli chodzi o umaszczenie, to oprócz marmurkowego występuje w wielu kolorach. Chihuahua jest bardzo przywiązany do właściciela i niechętnie się od niego oddala. Jako towarzystwo najczęściej wybiera psy tej samej rasy. Jest aktywnym psem lubiącym zabawę, a jednocześnie bardzo upartym. Chihuahua, to idealny wybór dla tych, którzy planują swojego pierwszego psa. Żyje od 12 do nawet 20 lat.

chihuahua pies rasy psów ciekawostki
Pies chihuahua. Cały świat śpiewał o nim piosenkę

7. Labrador retriever

Duży pies z grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych. Waga u samców waha się pomiędzy 29 i 36 kg, a u suczek pomiędzy 25 i 32 kg. Umaszczenie labradora może być czarne, biszkoptowe lub czekoladowe. Posiada doskonały węch, który jest wykorzystywany na przykład do wykrywania narkotyków, ładunków wybuchowych oraz poszukiwania zaginionych osób. Może być również przewodnikiem osób chorych czy niepełnosprawnych. To pies żywiołowy, skory do zabawy również z innymi psami. Jest cierpliwy względem dzieci. Żyje od 10 do 12 lat.

labrador retriever pies rasy psów ciekawostki
Rasy psów: labrador retriever

8. Buldog francuski

To mały pies z grupy psów do towarzystwa, z sekcji małych psów molosowatych. Jego waga waha się pomiędzy 8 i 14 kg. Jeśli chodzi o umaszczenie, może mieć wszystkie odcienie barwy płowej od czerwonego do jasnobrązowego lub umaszczenie pręgowane. Buldog francuski jest łagodny i tolerancyjny. Może przebywać z dziećmi i innymi zwierzętami. Przy odpowiedniej motywacji chętnie się uczy. Jest skory do zabawy, żyje od 10 do 14 lat.

buldog francuski pies rasy psów ciekawostki
Rasy psów: buldog francuski

9. Rottweiler

Jest to duży pies z grupy molosów, w typie mastifa. Waga u samca waha się pomiędzy 45 i 55 kg, a u suczek pomiędzy 38 i 48 kg. Umaszczenie jest czarne, podpalane na niektórych częściach ciała. Psy te potrafią być tolerancyjne i opiekuńcze. Sprowokowane, reagują jednak szybko i gwałtownie. Jest to pies, który lubi dominować. Polecany dla właścicieli o twardej i silnej ręce, przy opiekunie o słabszym usposobieniu, będzie dominować. Rottweiler, to pies obronny i agresywny wobec intruzów. Ta rasa została ujęta w wykazie ras uznawanych za agresywne i do jej posiadania wymagane jest odpowiednie pozwolenie. Żyje od 8 do 10 lat.

rotweiler pies rasy psów ciekawostki
Pies rasy rotweiler

10. West highland white terrier

Mały pies należący do grupy terrierów, który waży od 6 do 10 kg. Umaszczenie jest czysto białe, jedynie małżowiny uszu i brzuch są lekko szare. Ten pies przywiązuje się do całej rodziny, zawsze jest gotowy do zabawy. Jest bardzo inteligentny, odważny i pewny siebie, a także przyjaźnie nastawiony nawet do obcych mu ludzi. Nadaje się jako pierwszy pies do towarzystwa. Żyje od 12 do 16 lat.

West Highland pies rasy psów ciekawostki
Psa rasy west highland szczególnie kochają kobiety

Teraz już wiesz, czym charakteryzuje się dana rasa. Dzięki temu możesz wybrać takiego psa, który najbardziej będzie pasował do Twojego stylu życia, tak aby jego funkcjonowanie było zgodne predyspozycjami rasowymi.

Popularne rasy psów: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Psy stróżujące
> Szkocka krowa
> Dowcipy o psach