Wielkanoc za granicą wyjazd wielkanocny święta Wielkanocne

Wielkanoc za granicą – za i przeciw

Czas czytania:3 minut/y, 9 sekund/y

Wielkanoc za granicą – tak czy nie?

Zbliża się kolejna Wielkanoc. Wiele osób, jak co roku, spędzi ją z rodziną, w jednej z polskich miejscowości. Ale pojawia się coraz więcej osób, które zrywają z tradycją. I mowa tu nie tylko o wyznawcach religii, w których Wielkiej Nocy się nie obchodzi. Zamiast zostać w domu, niektórzy Polacy decydują się na wyjazd za granicę. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

1. Dlaczego warto “rzucić wszystko i pojechać?”

Jeśli marzy nam się prawdziwy rodzinny odpoczynek, nie ma nic lepszego niż wyjazd. Unikniemy przedświątecznej gorączki w postaci biegania po sklepach, gotowania i pieczenia, ale także sprzątania przed, w trakcie i po świętach. Do tego przywita nas błoga cisza i spokój, brak rodzinnych kłótni przy stole czy nerwowej atmosfery z cyklu “czy wszystko się uda?”. Unikniemy tłumów w sklepach, kościołach, nie będziemy szukać sukienki na uroczyste śniadanie wielkanocne czy wolnych terminów u fryzjera.

travelbryta travelbryci podróże celebryci blogerzy influencerzy instagram vlogi youtuberzy

Za wyjazdem przemawia również mniejsza ilość turystów. Pamiętajmy, że jesteśmy przed sezonem. Często zatem koszty wyjazdu dla dwóch osób są dużo mniejsze niż przygotowanie świąt dla siebie i kilku gości. To pomysł idealny dla małżeństw mających dorosłe dzieci, które mogą spędzić święta we własnym gronie, z założonymi już rodzinami. Zamiast wykosztowywać się na podjęcie 6 i większej ilości osób, można we dwójkę miło spędzić czas choćby na Dominikanie. A ofert jest dużo. Biura turystyczne najczęściej oferują kierunki egzotyczne, jak Dubaj, Egipt czy Turcja, ale też europejskie: Hiszpania, Bułgaria, Grecja. Temperatury w tych krajach są wyższe niż u nas, choć nie tak wysokie jak w wakacje, co wydaje się zaletą dla osób, które chcą uniknąć upałów.

Potrzebujemy również mniejszej ilości urlopu z pracy, ponieważ w niektórych firmach piątek przed świętami jest wolny, a w poniedziałek mamy wolne narzucone odgórnie.

2. Dlaczego zostać?

Wyjeżdżając za granicę, zwłaszcza do krajów muzułmańskich, możemy zapomnieć o świątecznej wielkanocnej atmosferze. Co prawda, niektóre hotele czy sklepy starają się przenieść świąteczny klimat. Jednak aby go poczuć, nie wystarczy kilka ozdób we foyer. Nie spędzimy również czasu z rodziną, co może zaboleć zwłaszcza osoby, które na co dzień mieszkają daleko od siebie i święta są jedną z niewielu okazji do spotkania.

Wyżej wspominaliśmy o tym, że wycieczka będzie tańsza niż zorganizowanie świąt dla większej rodziny. Z drugiej strony, jeśli zamierzamy Wielkanoc spędzić w kameralnym gronie, a dodatkowo ustalimy, że każdy przyniesie coś od siebie, okaże się że jest odwrotnie. Koszty wyjdą zdecydowanie niższe. Dodatkowo wiele ofert wyjazdowych jest tańszych przed i po świętach, co również wiąże się z oszczędnościami. Jednak musimy wtedy wziąć więcej dni urlopowych.

wielkanocne pisanki ciekawostki pisanka Wielkanoc jaja jajka malowanie pisanek kraszanki

Zmęczeni możemy być nie tylko przygotowaniem świąt, ale również długą podróżą, zwiedzaniem, zmianą klimatu. Warto też wziąć pod uwagę, że marzec i kwiecień to miesiące kapryśne pod względem pogody. Może okazać się, że na wycieczce przywita nas deszcz i ziąb. O ile w domu nie ma takiej tragedii, (w każdej chwili zmienimy ubranie), o tyle za granicą zła pogoda może nam zrujnować wycieczkę.

W niektórych krajach obchodzi się Wielkanoc. Może nieco inaczej niż w Polsce, ale skutki są podobne – zamknięte sklepy, późno lub wcale nie otwierane lokale usługowe i restauracje, zamknięte muzea i inne obiekty do zwiedzania. Na to trzeba się odpowiednio przygotować. Hotele mają często zupełnie inne, droższe menu na święta, co oznacza wyższy wydatek. Jeśli nie wynajmujemy mieszkania czy apartamentu, nie będziemy mieć też kuchni, co utrudni samodzielne przygotowywanie posiłków.

Wielkanoc za granicą. Wyjechać czy zostać?

Podjęcie decyzji zależy od indywidualnych preferencji. Pamiętajmy, że wyjeżdżając za granicę, nie musimy rezygnować ze świąt. Przykładem są tu Filipiny, które co roku przyciągają rzesze turystów właśnie w tym okresie ze względu na tradycje obchodzenia Wielkiej Nocy, np. poprzez odgrywanie drogi krzyżowej. Z drugiej strony – zwolennicy rodzinnej atmosfery z pewnością będą woleli zostać w domu.

Wielkanoc za granicą – dla Sadurski.com: RynekPierwotny.pl

Zobacz też:
> Ciekawostki o pisankach
> Wyspa Wielkanocna
> Przysłowia na Wielkanoc

ubezpieczenie samochodu zaoszczędzisz Poprzedni post Ubezpieczenie samochodu, na którym zaoszczędzisz
Zanzibar ciekawostki o Zanzibarze atrakcje Następny post Zanzibar – wyspa obok Tanzanii i Freddie Mercury