São Miguel, największa wyspa Azorów

wyspa Sao Miguel Azory ciekawostki atrakcje Portugalia

Informacje i ciekawostki o wyspie Sao Miguel. Historia, atrakcje turystyczne

São Miguel – informacje

1) Sao Miguel (Święty Michał), zwana też Zieloną Wyspą, jest największą spośród dziewięciu wysp, wchodzących w skład archipelagu Azorów (Açores) – wysp na Oceanie Atlantyckim.

2) Jest równocześnie najbardziej uprzemysłowioną i najludniejszą wyspą, gdyż mieszka tu ponadto połowa ludności Azorów, konkretnie 140 tys. osób.

3) Sao Muguel ma powierzchnię ok. 750 kilometrów kwadratowych. Wyspa w najdłuższym miejscu ma 65 kilometrów i 15 kilometrów w najszerszym miejscu. Odległości sprawiają, że aby odwiedzić najciekawsze miejsca wyspy, dobrym pomysłem jest wypożyczenie samochodu.

4) Sao Miguel wraz z sąsiednią wyspą Santa Maria, są najbardziej wysuniętymi na wschód wyspami Azorów.

5) Najwyższym punktem wyspy Sao Miguel jest Pico da Vara (1080 metrów nad poziomem morza).

6) Miasta na Sao Miguel: Ponta Delgada, Ribeira Grande, Furnas, Sete Cidades.

Miradouro do Pisao plaża  Sao Miguel Azory ciekawostki atrakcje
Kościół i jedna z małych plaż niedaleko Ponta Delgada

Z historii Sao Miguel

7) W XIX wieku spożywane w Anglii pomarańcze były sprowadzane z Azorów. Sprzedawano je jako „święte Michałki” (przypomnijmy: nazwa wyspy Sao Miguel oznacza: Święty Michał).

8) Największy rozkwit Sao Miguel trwał do 1880 roku, kiedy to plantacje nawiedziły plagi. Wtedy też coraz szybsze statki parowe zaczęły transportować do Europy pomarańcze z Florydy i Kalifornii.

Miradouro do Pisao Furnas wody geotermalne Sao Miguel Azory ciekawostki atrakcje
Punkt widokowy Miradouro na południu wyspy Sao Miguel

Sao Miguel – wybrane atrakcje

9) Lagoa das Furnas (Jezioro Ognia), to jezioro na wysokości ok. 600 m n.p.m. Piękny widok z punktu widokowego, wycieczki zwykle stają tu na chwilę aby zrobić kilka zdjęć i dotrzeć zaraz do poniższego miejsca.

10) W dolinie Furnas, panuje wyjątkowy mikroklimat. Spod ziemi bucha para o zapachu siarki. Miejsce to odkryli turyści już w XVIII wieku. Będąc tu warto skosztować potrawy „cozido das Furnas” (są to kawałki mięsa i warzywa) – potrawy zakopanej w naczyniu, w ziemi, na czas ugotowania.

Furnas wody geotermalne Sao Miguel Azory ciekawostki atrakcje
Wyspa Sao Miguel. Źródła geotermalne w Furnas

11) Lagoa do Fogo – malowniczo położone jezioro wulkaniczne na Sao Muguel. 1,5 km powierzchni, ok. 23,5 mln metrów sześciennych objętości, maksymalna głębokość 31,6 metra. Powstało 15 tys. lat temu, obecnie znajduje się na terenie utworzonego w 1974 r. rezerwatu Reserva Natural da Lagoa do Fogo.

Lagoa do Fogo Sao Miguel Azory ciekawostki atrakcje
Jezioro Lagoa do Fogo

12) Sete Cidades, to masyw wulkaniczny. Podobno piękne widoki, niestety w dniu wizyty była mgła, więc nie pokażemy żadnego zdjęcia.

13) Oczywiście należy też odwiedzić stolicę Azorów – Ponta Delgada na wyspie Sao Miguel, jest tam szereg atrakcji i zabytków.
> Tu więcej

14) Turyści odwiedzający Sao Miguel odwiedzają m.in. na plantację herbaty i plantację ananasów (są mniejsze niż te, które znamy z polskich sklepów). Odwiedzają też Caldeira Velha – park krajobrazowy. Jest jezioro z ciepłą wodą geotermalną, w której można się wykąpać.

Ciekawostki o wyspie Sao Miguel na Azorach i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Rodos
> Barbados
> Bornholm