praca stojąca żylaki

Praca stojąca a żylaki – jak sobie radzić?

Czas czytania:1 minut/y, 58 sekund/y

Długotrwała praca stojąca może być przyczyną wielu dolegliwości. Osoby, które pracują w pozycji stojącej, są narażone m.in. na żylaki. Przeczytaj, jak poradzić sobie z tym problemem

Osoby wykonujące pracę stojącą to m.in. fryzjerzy, dentyści, chirurdzy czy ekspedientki. Przedstawiciele tych zawodów często zmagają się z obrzękami, żylakami i bólem kończyn dolnych, a także uczuciem ciężkich nóg. Podpowiadamy, jak uniknąć tych nieprzyjemnych dolegliwości.

Praca stojąca

Praca stojąca może prowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości – m.in. dotyczących kręgosłupa. Dlatego warto dbać o prawidłową postawę ciała w czasie pracy. Ciągłe pochylenie głowy może bowiem prowadzić do dyskopatii odcinka szyjnego kręgosłupa. Jednak kłopoty z kręgosłupem to nie jedyne trudności, z którymi borykają się osoby wykonujące pracę stojącą. Są one również szczególnie narażone na pojawienie się żylaków. Dzieje się tak dlatego, że przebywanie w długotrwałej pozycji stojącej prowadzi do zastoju krwi w żyłach nóg. 

Napiętym przez długi czas mięśniom nóg brakuje tlenu i składników odżywczych, które są niezbędne dla prawidłowej pracy mięśni. W konsekwencji pojawiają się bóle stóp i łydek, uczucie ciężkich nóg, obrzęki oraz żylaki. Warto wiedzieć, że żylaki to nie tylko problem estetyczny. Jest to przypadłość, która może mieć również poważne konsekwencje zdrowotne. Dlatego tak istotna jest odpowiednia profilaktyka i leczenie tego schorzenia.

Żylaki, obrzęki, uczucie ciężkich nóg – jak zapobiegać?

W przypadku osób, które wykonują pracę stojącą, bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka żylaków. Aby zapobiegać ich powstawaniu, warto stosować się do kilku prostych zasad:

  1. Pamiętaj o aktywności fizycznej – kiedy mięśnie nóg pracują, krew krąży sprawniej. Codzienne spacery, pływanie czy jazda na rowerze aktywizują mięśnie ud i łydek, co skutecznie zapobiega powstawaniu obrzęków.
  2. Zadbaj o zdrowe odżywianie – dieta na żylaki powinna być bogata w błonnik, warzywa i owoce. Nie należy również zapominać o piciu odpowiednich ilości wody.
  3. Stosuj masaże – na obrzęki i ból nóg świetnie sprawdzi się np. masaż kostkami lodu.
  4. Unikaj sauny oraz gorących kąpieli i pryszniców – ciepło rozszerza bowiem naczynia krwionośne. Dlatego dla osób. które zmagają się z problemem żylaków, lepszym rozwiązaniem będzie letni prysznic.
  5. Utrzymuj prawidłową masę ciała – nadwaga i otyłość sprzyjają powstawaniu żylaków nóg.
  6. Wybieraj odpowiednią odzież – przede wszystkim noś wygodne obuwie, ponieważ to właśnie na stopach opiera się cały ciężar ciała. Świetnym rozwiązaniem są również pończochy uciskowe, które są niezwykle pomocne zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu chorób żył. Jeżeli często uprawiasz sport, warto także zainwestować w specjalne skarpety kompresyjne.

Linki zdjęte 1.1.24, dziękujemy za współpracę

humor kelner dowcipy o kelnerach kelnerzy kawały żarty restauracja Poprzedni post Najlepsze dowcipy o kelnerach
telewizor na kredyt kredyty Następny post Telewizor na kredyt – czy to dobry pomysł?