Międzychód – 12 zaskakujących faktów

fontanna na rynku Międzychód ciekawostki atrakcje

Z czego słynie Międzychód ciekawostki i fakty o Międzychodzie. Atrakcje, co zobaczyć w tym mieście

Międzychód – fakty

1) Międzychód, to ponad 10-tysięczne miasto w woj. wielkopolskim. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Międzychód i powiatu międzychodzkiego.

2) Z trzech stron – zachodu, północy i wschodu, miasto otacza Jezioro Miejskie, zwane też Jeziorem Kuchennym. Ma ono ponad 36 ha powierzchni.

3) Dzielnice Międzychodu, to: Stare Miasto, Nowe Miasto, Port, Lipowiec, Letnisko, Mała Wielowieś, Bocianie Gniazdo, Ostrawy, Słodowy Młyn.

4) Urząd Miasta i Gminy znajduje się przy ul. Sikorskiego 22.

Międzychód ciekawostki

5) Symbolem Międzychodu jest laufpompa z początku XX wieku. Stoi na rynku, przy głębinowej studni artezyjskiej i przypomina o uzdrowiskowej historii miasta. Międzychód reklamuje się jako „Miasto z pompą”.

6) Międzychód był miastem szlacheckim, gdy pod koniec XIII wieku otrzymał prawa miejskie.

7) Miejski Klub Sportowy Warta Międzychód, to klub piłkarski. Został założony w 1924 roku.

Muzeum Regionalne Międzychód ciekawostki atrakcje
Muzeum Regionalne, foto: Przykuta / cc by-sa 3.0 pl. Międzychód ciekawostki

Międzychód atrakcje, zabytki, co zobaczyć

8) Przy ul. 17 stycznia 100, w dawnym ratuszu miejskim z początku XX wieku mieści się Muzeum Regionalne. Zostało założone w 1976 r. i są tu zbiory historyczne oraz etnograficzne.

9) W latach 1838-1840 zbudowano klasycystyczną, ewangelicką świątynię, która obecnie jest rzymskokatolickim Kościołem Niepokalanego Serca Maryi. Stoi przy ul. Piłsudskiego, a jego wieża ma 42 metry wysokości.

10) Na międzychodzkim rynku stoi fontanna z elementami herbu miasta: rybakiem i gruszą. Obok jest zieleń i ławki, a wokół rynku stoją domy.

11) Wiadomo, że Kościół Męczeństwa św. Jana chrzciciela stał na początku XV wieku. W latach 1555-1589 był świątynią luterańską. Kilkukrotnie był niszczony i odbudowywany. Świątynia stoi przy ul. 17 Stycznia.

12) Kolno Międzychodzkie, to leśny rezerwat przyrody o powierzchni ponad 14 ha, położony obok Międzychodu. Został utworzony w 1959 roku. Przez rezerwat przebiegają dwa piesze szlaki turystyczne.

Międzychód ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: fragment fontanny na rynki. Foto: Olympic1981 / cc by-sa 3.0

Zobacz też:
> Chodzież
> Jarocin