Ciekawostki o Chorwacji

Dubrovnik miasto w Chorwacji zabytki stare miasto

Chorwacja ciekawostki i najważniejsze informacje. Miasta Chorwacji

Republika Chorwacji (Republika Hrvatska) leży nad Morzem Adriatyckim, na Bałkanach. Graniczy z Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Serbią Węgrami i Słowenią. Należy do Unii Europejskiej, ma ponad 4 miliony mieszkańców. Wesoły Wieżowiec zaprasza w podróż do Chorwacji. Odwiedzisz Dubrownik, Zadar, Split, Sisak, Korčulę i Sukoszan

Ciekawostki o Chorwacji

1. Psy rasy dalmatyńczyk pochodzą z Chorwacji.
2. Marmur do budowy kolumn zdobiących front Białego Domu w Waszyngtonie, został sprowadzony z Chorwacji, w 1824 roku.
3. Słynny reżyser Alfred Hitchcock powiedział, że w Zadarze są najpiękniejsze zachody słońca.
4. Spośród ponad 1200 wysp w Chorwacji, tylko ok. 60 jest zamieszkałych.
5. W Zadarze znajdują się… morskie organy. Na promenadzie zainstalowano pod kamiennymi schodami 35 polietylenowych rur różnej wielkości. Fale morskie uderzając o nie, tworzą oryginalną muzykę.
6. Latarnie uliczne w zabytkowej części Zagrzebia są na gaz. Codziennie zapalają je i gaszą latarnicy.
7. Słynny podróżnik Marco Polo podobno urodził się w Korčula. Na pewno w Chorwacji (w Smiljan) urodził się słynny odkrywca Nicola Tesla.
8. Znasz filmy o Indianinie Winnetou? Część scen plenerowych kręcono w Chorwacji, w Parku Narodowym Plitvice.
9. Niektórzy twierdzą, że Plaża Złoty Róg (Zlatni Rat) na wyspie Brač jest za najpiękniejszą w Europie.
10. Narodowy alkohol Chorwacji, to wódka rakija.

Dubrownik

40-tysięczny Dubrownik znajduje się w południowej Dalmacji, na terytorium Chorwacji. To duży ośrodek turystyczny nad Adriatykiem, chętnie odwiedzany także przez polskich turystów odwiedzających Bałkany

W Dubrowniku jest malownicze stare miasto (Stari Grad), które zachowało średniowieczny układ urbanistyczny i znajduje się na liście UNESCO. To właśnie tutaj trafił Wesoły Wieżowiec i Jacek Gallant, który zrobił mu zdjęcia. Widzimy na nich m.in. główną ulicę Placa zwaną też Stradun (przy której znajduje się szereg zabytków), mury miasta, wieżę katedry oraz port.

Dubrovnik Chorwacja ciekawostki

Oba zdjęcia powyżej: Dubrovnik. Chorwacja ciekawostki

Split

Split, drugie co do wielkości miasto Chorwacji, liczy 170 tys. mieszkańców. Położone jest w Dalmacji, nad Morzem Adriatyckim

Wesoły Wieżowiec, który przybył tu dzięki Jackowi Gallantowi, zobaczył bardzo znany zabytek – budynek katedry. Katedra Świętego Duje w Splicie (po chorwacku: katedrala Svetoga Dujma), to główna świątynia rzymskokatolickiej archidiecezji splitsko-makarskiej w Chorwacji. Niegdyś było tu mauzoleum cesarza Dioklecjana, wchodzące w skład Pałacu Dioklecjana, a w VII wieku zostało ono przebudowane na katedrę. Górującą nad katedrą wieżę zbudowano XIII-XIV wieku i przebudowano w XIX-XX wieku. Obecnie w świątyni znajduje się wiele bezcennych zabytków z minionych wieków.

Split Chorwacja ciekawostki

Split, wieża katedry. Chorwacja ciekawostki

Zadar

Zadar, to 80-tysięczne miasto w północnej Dalmacji, piąte co do wielkości miasto Chorwacji

Jest tu port lotniczy oraz port handlowy i rybacki. To ważny ośrodek przemysłowy i kulturalny. Osada istniała tu już w IV w. p.n.e., Jadrea (tak nazywała się w czasach Cesarstwa Rzymskiego) za czasów Cezara i Augusta została otoczona murami z basztami, wybudowano tu m.in. świątynie, amfiteatr i akwedukt. Po późniejszych wojnach, dopiero w X wieku Zadar trafił pod panowanie królów chorwackich. Potem trafił pod panowanie Wenecjan i Austriaków. Od 1947 oficjalnie znalazł się w granicach Jugosławii, a od 1991 należy do Chorwacji.

Zadar Chorwacja ciekawostki

Zadar, Katedra św. Anastazji. Chorwacja ciekawostki

Są tu zabytki z czasów rzymskich, średniowiecznych i późniejszych, warto odwiedzić Muzeum Archeologiczne.

Ciekawostka: w 1899 r. powstało pierwsze chorwackie biuro podróży Liburnija, istniejące do dziś.

Zadar Chorwacja ciekawostki

Zadar, zabytkowe centrum. Chorwacja ciekawostki

Sisak

50-tysięczne miasto Sisak leży prawie 60 kilometrów na południowy wschód od Zagrzebia, stolicy Chorwacji. Nad rzeką której nazwa w Polsce może wywołać śmiech: Kupą

Sisak Chorwacja ciekawostki

Sisak, w drodze na zamek. Chorwacja ciekawostki

Miasto istniało już w czasach Cesarstwa Rzymskiego, jako Siscia. Podczas wojny w 1991 roku miasto ucierpiało, zginęło wielu mieszkańców.

Wesoły Wieżowiec dzięki karykaturzyście i członkowi Partii Dobrego Humoru – Nenadowi Ostojicowi, odwiedził Sisak. WW został sfotografowany przy zamku, przy starym moście, obok tablicy informacyjnej dla turystów, obok pomnika na wysokim cokole, przedstawiającego kobietę z karabinem; na niektórych zdjęć widać Kupę.

Sisak Chorwacja ciekawostki

Obok zamku w Sisak. Chorwacja ciekawostki

Korčula

Korčula, to 6-tysięczne miasto na północno-wschodnim krańcu wyspy Korčula, w południowej Dalmacji

Miasto żyje głównie z turystyki. Są tu hotele, port dla promów, a miłośnicy windsurfingu na pewno tu się nie nudzą. Stąd pochodzi słynny podróżnik Marco Polo.

Dzięki Jackowi Gallantowi przybył tu Wesoły Wieżowiec. Został sfotografowany przed wejściem na stare miasto, przed Urzędem Gminy (Żupnym) oraz przed średniowieczną katedrą św. Marka, którą zbudowano w miejscu, gdzie wcześniej stał zbudowany w XIII wieku kościół. Poniżej dwa z otrzymanych zdjęć.

Korcula Chorwacja ciekawostki

Korčula, katedra św. Marka. Chorwacja ciekawostki

Korcula Chorwacja ciekawostki

Korčula. Chorwacja ciekawostki

Sukoszan

Sukoszan (Sukošan) to miasto niedaleko Zadaru

Między Zadarem a kanałem Paszman, nad Adriatykiem, leży Sukoszan. Wesoły Wieżowiec nie miał okazji poznać tego miasteczka (np. nie zobaczył tutejszego starożytnego akweduktu ani pięknej piaszczystej plaży). Odwiedził płytki port długości 240 metrów, w którym może zacumować 1200 łodzi długości do 15 metrów. Na jednej z takich łodzi nasz uśmiechnięty globtroter przycupnął na chwilę i w tej właśnie chwili sfotografowała go Małgorzata Gałkowska-Błądek. Po chwili ruszył w rejs pod Adriatyku.

Sukoszan Chorwacja ciekawostki

Port w Sukoszan. Chorwacja ciekawostki

Zobacz też:

> 10 atrakcji, które musisz zobaczyć w Zagrzebiu
> Porady. Jeśli wyjeżdżasz na Chorwację
> Wesoły Wieżowiec w Kaštela, Chorwacja

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower