Ciekawostki o listach

listy ciekawostki list pisanie listów

Także znani ludzie pisali listy. Te, które dotrwały do naszych czasów, często trafiają na aukcje i osiągają wysokie ceny. Ciekawostki o listach

Najstarszy polski list miłosny

W 1429 r. wieku Marcin z Międzyrzecza, sekretarz biskupa poznańskiego Stanisława Ciołka, napisał list do ukochanej. Jego wybranka również mieszkała w Międzyrzeczu, a list napisany gotyckim pismem w języku staropolskim, nadano w Szamotułach na Wielkopolsce. Oryginał listu znajduje się w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie.

Najstarszy list świata

Najstarszym znanym listem jest list 8-letniego faraon Pepi II, a adresatem był Harchuf, król Asuanu. List został wysłany w 2276 roku p.n.e. Młody faraon obiecuje obdarować go skarbami, jeśli zobaczy karła przywiezionego w jednej z wypraw. Treść listu znamy dzięki temu, że trafił na ścianę grobowca Harchufa.

Listy pisane przed wiekami przez znanych ludzi, na aukcjach osiągają zawrotne kwoty

John Lennon i porada dla fana

Fani pisali kiedyś mnóstwo listów do swych idoli. Także do członków słynnego zespołu The Beatles. Zdarzało się, że na pisane do siebie listy od fanów osobiście odpisywał John Lennon. W kwietniu 1968 r. będąc w mieście Rishikesh w Indiach, Lennon odpisał na list fana z Indii, nazwiskiem Bulla,, zamieszczając w nim życiowa poradę. Jej treść ujawniono po 51. latach, w 2019 roku. Oto pełna treść listu:

Pisze Pan, że „spokój umysłu bez innych rzeczy, których potrzebujemy żyjąc na ziemi, jest niczym”. To nie ma sensu. Żeby osiągnąć spokój umysłu, ludzie musieliby posiadać wszystko, czego pragną – w takim razie gdzie jest spokój umysłu? Nawet „biedny” sprzedawca może zwiedzić świat – robi tak wielu ludzi, łącznie z moimi przyjaciółmi, z którymi przebywam teraz w tej akademii. Wszyscy są równie biedni. Wszystko, czego potrzebujesz, to inicjatywa – jeśli jej nie masz, proponuję, żebyś spróbował medytacji, dzięki której wszystko jest możliwe.

Najstarszy list chrześcijanina

Szwajcarscy naukowcy znaleźli najstarszy list pisany ręką Chrześcijan. Został napisany na papirusie w języku starogreckim, w 230 roku n.e., w miejscowości Theadelphia (w Egipcie, będącym wtedy pod panowaniem Cesarstwa Rzymskiego). Autorem listu był Grek imieniem Arrianus, a adresatem był brat Paulusa. Wśród informacji o nowo wybudowanym obiekcie sportowym oraz pozdrowień dla rodziny, Grek napisał: „Wyślij mi olej rybny, taki jaki uznasz za najlepszy”.

Jeszcze nie tak dawno pisaliśmy wiele listów – do rodziny, znajomych…

List Napoleona po angielsku

List Napoleona Bonaparte napisany po angielsku 9 marca 1816 r. na wyspie św. Heleny, gdy był w niewoli, sprzedano na aukcji w Fontainebleau za 325 tys euro. Kilka razy więcej, niż początkowo go wyceniano. Adresatem listu był Emmanuel de Las Cases (jego współpracownik i nauczyciel), również przebywający na wyspie św. Heleny. To jeden z trzech znanych listów napisanych przez Napoleona po angielsku. List zaczyna się od słów: „It is two o’clock after midnight, I have eno[ugh] sleep”, czyli: Jest druga po północy. Miałem dość snu.

Listy w butelkach, wyłowione z morza

W styczniu 2019 r. niedaleko wyspy Wedge w zachodniej Australii, znaleziono w wodzie list ukryty w butelce. Po zbadaniu okazało się, że został napisany 132 lata wcześniej. List datowany na 12 czerwca 1886 r. znajdował się w butelce po holenderskim ginie, a butelkę wrzucono do Oceanu Indyjskiego z pokładu niemieckiego statku. Nie jest to jednak wiadomość prywatna, lecz wydrukowana kartka. Butelki z taką zawartością wrzucano wówczas do wody, aby badać prądy oceaniczne i dzięki temu budować jak najlepsze żaglowce.

Listy w butelce pisali nie tylko rozbitkowie

Dotychczasowy najstarszy list znaleziony w butelce, miał 108 lat.

Inny list znaleziony w butelce, przebywał w jej środku 98 lat. Butelkę z listem napisanym w 1890 r. znalazł w sieciach szkocki rybak, na wschód od Wysp Szetlandzkich, u północnych wybrzeży Szkocji. Jest to jedna z 1890. butelek, jakie „wysłał” rząd Szkocji, przygotowując mapę podwodnych prądów wokół Szkocji.

Listy Kopernika po łacinie

W Toruniu znajduje się kolekcja 16. listów napisanych Mikołaja Kopernika. 14 listów jest napisanych po łacinie. Są tu listy do jego zwierzchników – biskupów warmińskich, także do Bernarda Wapowskiego i do kanonika Feliksa Reicha. Listy dotyczą głównie spraw bieżących, drobnych. Są też 2 listy po niemiecku, napisane do księcia pruskiego Albrechta Hochenzollerna.

Mikołaj Kopernik ciekawostki anegdoty astronom
Mikołaj Kopernik pisał listy głównie po łacinie

List biskupa do króla

27 lipca 1601 r. biskup płocki Wojciech Baranowski napisał list do króla Zygmunta II Wazy (1566-1633), zaczynający się od słów: „Naijaśnieijszy młociwij Króliu Panie a Panie młciwij„. Oryginał listu znajduje się w PAN Bibliotece Kórnickiej na Wielkopolsce.

Kiedyś pisano listy, teraz piszemy głównie e-maile

Einstein i list o Bogu

Za 2,9 mln dolarów w 2018 r. został sprzedany na aukcji Christie’s w USA list Alberta Einsteina. List napisany w 1955 r. (na rok przed śmiercią Einsteina) do niemieckiego filozofa Erica Gutkinda, zawiera przemyślenia na temat sensu życia oraz istnienia Boga.

W liście Einstein napisał m.in:

Słowo Bóg jest dla mnie niczym innym, jak tylko słowem i wytworem ludzkich słabości, Biblia zaś to zbiór znakomitych, ale raczej prymitywnych legend”.

„Dla mnie ta nieskazitelna żydowska religia jest, podobnie jak wszystkie inne religie, wcieleniem prymitywnych i dziecięcych przesądów. A naród żydowski, do którego należę i według którego tradycji zostałem wychowany, nie ma dla mnie jakiejkolwiek innej godności niż inne narody”.

Einstein o bombie atomowej

Rekordową kwotę 2. milionów dolarów osiągnął na aukcji list Alberta Einsteina (1879-1955), napisany w 1939 roku. Adresatem był prezydent USA Franklin Delano Roosevelt (1882-1945). Fizyk w liście ostrzegał Amerykanów o niemieckich wysiłkach na rzecz budowy bomby atomowej.

list do świętego Mikołaja prezenty Mikołaj
Żeby napisać list do Świętego Mikołaja, trzeba znać jego adres

List do św. Mikołaja

Najstarszy znany list do św. Mikołaja odnaleziono w 2011 r,. w Dublinie (Irlandia). Jest to napisana w 1911 r. po angielsku lista prezentów, które chcieliby otrzymać od św. Mikołaja 10-letnia Hannah i 7-letni Fred. List znaleziono przypadkiem, w domu należącym do Johna Byrne. Znajdował się w… kominku i został odnaleziony podczas zmiany systemu ogrzewania domu na centralne.

Wśród życzeń dzieci były m.in. lalka, płaszcz przeciwdeszczowy, para rękawiczek i różnego rodzaju słodycze.

List do faraona

W Jerozolimie (Izrael) znaleziono list napisany przez skrybę na kilkucentymetrowej wielkości tablicy glinianej, napisany w języku akadyjskim. Ma około 3400 lat i jest to najprawdopodobniej fragment listu do Echnatona, słynnego faraona-heretyka z XIV wieku p.n.e.

Ciekawostki o listach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o piramidach egipskich
> Święty Mikołaj ciekawostki
> Muzyka rockowa ciekawostki