Fascynujące ciekawostki o Irlandii

Irlandia ciekawostki o Irlandii

Irlandia ciekawostki

Św. Patryk nie był Irlandczykiem, historia Halloween zaczęła się w Irlandii, a pra-pradziadek prezydenta USA Obamy urodził się w Irlandii. Poznaj więcej ciekawostek o Irlandii, zanim pojedziesz na wycieczkę do tego kraju

Podstawowe informacje o Irlandii

* 84% Irlandczyków, to katolicy. W a ogóle mieszka tu mniej niż 5 milionów ludzi.

* Najbardziej znane symbole Irlandii, to: zielone Shamrock (trójlistna koniczyna), krzyż celtycki i harfa. Dodajmy przy okazji, że w Trinity College w Dublinie przechowywana jest harfa, skonstruowana 700 lat temu.

* Irlandia, to 3. co do wielkości wyspa Europy i 20. wyspa świata.

* Irlandia uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii 6 grudnia 1921 roku. Ale ogłosiła ją kilka lat wcześniej, 24 kwietnia 1916 r.

* Co symbolizują kolory na fladze Irlandii? Zielony – katolicy, pomarańczowy – protestanci. Oddzielająca oba kolory biel – to dążenie do pokoju między tymi grupami religijnymi.

* Większość Irlandczyków mieszka… poza Irlandią. W USA mieszka 400 mln osób z irlandzkimi korzeniami, w Wielkiej Brytanii – 11 milionów, w Australii – 11 milionów.

owce Irlandia ciekawostki o Irlandii

W Irlandii jest więcej owiec niż Irlandczyków. Irlandia ciekawostki

* Językami urzędowymi w Irlandii są: irlandzki i angielski.

* Wiele irlandzkich nazwisk zaczyna się od Mac (w języku celtyckim: syn) lub O’ (czyli wnuk).

* Święty Patryk, patron Irlandii nie był Irlandczykiem, lecz Rzymianinem. Jego święto obchodzone jest 17. marca. To w Irlandii dzień wolny od pracy. Odbywają się wtedy liczne festyny, koncerty, jarmarki i inne uroczystości.

Irlandia ciekawostki

* Halloween wywodzi się z irlandzkiego święta Samhain. Wraz z irlandzkimi emigrantami trafiło do USA, skąd w zmienionej formie powróciło do Europy.

* Pancake Teusday czyli „Dzień Naleśnika”, to irlandzkie święto, przypominające znany w Polsce Tłusty Czwartek. Święto odbywa się we wtorek poprzedzający Środę Popielcową.

Irlandia ciekawostki o Irlandii

Brzeg Irlandii i zamek na klifie. Irlandia ciekawostki

* Na cmentarzu Glasnevin w irlandzkiej stolicy – Dublinie, pochowanych jest ponad milion osób. To dwa razy więcej, niż wynosi liczba mieszkańców tego miasta.

* Pierwszy dzień wiosny w Irlandii? Już 1 lutego czyli znacznie wcześniej niż w Polsce. W tym dniu ma swoje święto pogańska patronka Irlandii, św. Brygida z Kildare. Jest ona boginią wiosny, poezji, lecznictwa i rzemiosła. A w ogóle irlandzki kalendarz wywodzi się z kalendarza celtyckiego, więc wszystko jest wcześniej. Wiosna jest tu od lutego do kwietnia, lato od maja do lipca, jesień od sierpnia do października, a zima od listopada do stycznia.

* Według legendy, irlandzki mnich St. Brendan ruszył na wyprawę, aby dotrzeć do raju. Po 7 latach odkrył Amerykę.

* Słynny statek RMS Titanic został wybudowany w stoczni w Belfaście (Irlandia). Zanim wyruszył w swój pierwszy i zarazem ostatni rejs, przypłynął do Southampton w Anglii.

pub w Irlandii irlandzkie piwo zwyczaje Dzień Patryka

Jeden z tysięcy pubów. Ciekawostki o Irlandii

Fascynujące fakty na temat Irlandii

* 29 lutego (ten dzień mamy w kalendarzach raz na 4 lata) irlandzkie kobiety oświadczają się mężczyznom.

* Słynny zespół U2 został założony w Irlandii. Było w nim tylko dwóch Irlandczyków, w tym wokalista Bono.

* W Irlandii do 1985 r. prezerwatywy były dostępne wyłącznie w aptekach, na receptę. 10 lat później zezwolono na rozwody. Za rozwodami było w referendum 50,28% głosujących, więc niewiele brakowało, aby nowe prawo nie przeszło.

* Biały Dom w Waszyngtonie, siedziba prezydentów USA, został zaprojektowany przez Irlandczyka, Jamesa Hobana.

* „Buy me, I’m Irish” – ten napis na produktach oznacza, że zostały wyprodukowane w Irlandii.

Irlandia przyroda góry krajobraz Irlandii zdjęcie

Irlandzki krajobraz. Irlandia ciekawostki

* Znany dramaturg i prozaik George Bernard Shaw był Irlandczykiem. To jedyna osoba na świecie nagrodzona Nagrodą Nobla (1925 r.) oraz Oscarem (1938 r., za najlepszy scenariusz adoptowany).

* Irlandzka wyspa Lambay to jedyne miejsce w Europie, gdzie na wolności żyją kangury. Trafiły tu z dublińskiego ZOO, w którym nie wystarczało już dla nich miejsca.

* Choć w Irlandii mieszka 4,5 mln ludzi, jest tu jeden z największych piłkarskich stadionów świata. Croke Park w Dublinie może pomieścić 82 tys. widzów. Lepszym wynikiem mogą poszczycić się jedynie Camp Nou w Barcelonie, Wembley w Londynie i Estadio Santiago Bernabéu w Madrycie.

* W Irlandii, nieopodal Limerick jest miasto Hospital (Szpital). Co ciekawe, nie ma w nim żadnego szpitala.

* Najwyższy szczyt Irlandii, to góra Carrantuohill – 1039 lub (wg innych źródeł) 1041 m n.p.m.

* Najdłuższa rzeka Irlandii – Shannon ma 386 kilometrów długości.

zamek w Dublinie Dublin fakty o Irlandii

Zamek w Dublinie. Ciekawostki o Irlandii

* Poteen (czytaj: Poczin), to irlandzki alkohol mający 70% mocy. Jego produkcja była zakazana do marca 1997 r. Można go kupić tylko w niektórych sklepach w Irlandii.

* Prowincje Irlandii: Leinster, Munster, Connacht, Ulster.

* Lotniska w Irlandii: Belfast (BHD), Cork (ORK), Dublin (DUB), Shannon (SNN).

Irlandzkie rekordy

* Najdłuższe nazwy irlandzkich miejscowości, to: Glassillaunvealnacurra oraz Muckanaghederdauhaulia. Obie znajdują się w hrabstwie Galway.

* Irlandczycy są jednym z największych konsumentów piwa na świecie. Nic dziwnego, 900 lat temu powstał tam najstarszy pub Sean’s Bar. I to w Irlandii powstała słynna na całym świecie piwna marka Guinness.

* 600 lat przed piramidą w Gizie (starożytny Egipt) w Irlandii wybudowano grób korytarzowy The Newgrange (Brú na Bóinne). Znajduje się w hrabstwie Meath, na północ od Dublina.

Newgrange Irlandia ciekawostki o Irlandii

Newgrange zbudowano wcześniej niż najsłynniejszą piramidę w Egipcie. Ciekawostki o Irlandii

* Największa kopalnia cynku w Europie, to Kopalnia Tara w Irlandii.

* Najliczniejsza grupa narodowa w Irlandii, poza Irlandczykami? Polacy, których mieszka tu 120 tysięcy. To znaczy, że drugim językiem Irlandii jest obecnie polski.

* Najbardziej mokre lato w historii Irlandii? W 2007. r. deszcz zaczął padać 24 sierpnia i ulewa trwała przez 40 dni.

* Prapradziadkiem prezydenta USA Baracka Obamy był… Irlandczyk. Pochodził z wioski Moneygall.

* Największe miasta Irlandii: Dublin, Cork, Limerick, Dun Laoghaire, Waterford, Galway, Dundalk, Drogheda, Sligo, Wexford, Tralee, Kilkenny, Bray.

Irlandia ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też: 
> Ciekawostki o Szkocji
> Włochy ciekawostki
> Dowcipy o Anglikach