Szkocja ciekawostki o Szkocji Szkoci szkocka krata kilt

Ciekawostki o Szkocji

Czas czytania:5 minut/y, 22 sekund/y

Szkocja ciekawostki o Szkocji – najbardziej odlotowe 🙂

Ciekawostki o Szkocji na dobry początek

* W Szkocji są trzy oficjalnie języki: angielski, szkocki i gaelicki.

* W Szkocji owiec jest 11 milionów czyli prawie 2 razy więcej niż ludzi.

* Waluta w Szkocji. Oprócz funtów brytyjskich są tu w obiegu także funty szkockie. Wartość obu walut jest taka sama.

* Ulubiony napój Szkotów, to whiskey? Spoko, na razie napiszemy o napoju bezalkoholowym. Najczęściej sprzedawanym napojem w Szkocji jest lemoniada o smaku cytrynowym. Nazywa się Irn Bru i jest produkowana w Glasgow.

* Stolica Szkocji? Stolicą jest Edynburg, jednak największym miastem Szkocji jest Glasgow.

Z czego słynie Szkocja (i niekoniecznie jest szkockie)

* Tradycyjny szkocki strój mężczyzn, to kilt w szkocką kratę (czyli “spódnica”). Jego obecny wygląd ukształtował się w XVIII wieku. Słowo pochodzi od “kilte op” (owijać się) i pochodzi ze… Skandynawii. Początkowo ten “strój” był długą koszulą. Jeśli jednak sądzisz, że pojedziesz do Szkocji i na każdym kroku zobaczysz facetów chodzących w spódniczkach – jesteś w błędzie. Przecież po Krakowie nie chodzą ludzie w ludowych strojach krakowskich.

* Szkocja słynie m.in. ze szkockiej whiskey. W języku gaelickim whiskey znaczy: woda życia. Ten alkohol znany był już w starożytnych Chinach, więc Szkoci woleliby o tym nie wiedzieć.

* Gra w golfa powstała w Szkocji. W XV wieku była tak popularna, że w 1457 roku król Jakub II zakazał uprawiania tego sportu swoim łucznikom. Uważał, że przez golfa zaniedbują swoje umiejętności łucznicze. Obecnie w Szkocji jest ponad 500 pól golfowych.

Szkocja ciekawostki o Szkocji Szkoci
Szkocja wita! Szkotów w spódniczkach i potwora z Loch Ness nie widać

* W Szkocji wynaleziono asfalt (1820 r.) i wodoodporny płaszcz przeciwdeszczowy (1823 r.).

* Pierwszym sklonowanym zwierzęciem świata była szkocka owieczka Dolly.

* Szkockie dudy. Charakterystyczny dźwięk szkockich dudów znają wszyscy i podejrzewamy, że instrument stworzyli właśnie Szkoci. Błąd. Instrument znany był w starożytności, w centralnej Azji. Potem wędrował na zachód, aż w średniowieczu dotarł na wyspy brytyjskie i spodobał się Szkotom.

* Haggis, słynna szkocka potrawa czyli zmielone baranie wnętrzności wymieszane z cebulą, mąką owsianą, tłuszczem i przyprawami, zaszyte i pieczone w owczym żołądku, bynajmniej nie jest przepisem szkockim. O takiej potrawie pisał grecki pisarz Arystofanes w 423 roku p.n.e.

Szkocja ciekawostki o Szkocji Szkoci zamek Edynburg
Na zamku w Edynburgu. Szkocja ciekawostki

Potwór z Loch Ness

* W Szkocji jest ponad 1000 jezior. Najsłynniejszym jest Loch Ness. Legenda głosi, że w jego głębinach żyje potwór, zwany pieszczotliwie Nessie.

* Jeśli tajemniczy stwór z Loch Ness (wciąż nie wiadomo czy istnieje) uszkodzi któryś z trzech wycieczkowych statków Jacobite Cruises, firma ta otrzyma od ubezpieczyciela Towergater Moray Firth co najmniej 1 milion funtów. Jak sądzisz, która z tych firm zrobiła interes życia?

* W najgłębszym jeziorze Szkocji – Loch Morar, znajdującym się niedaleko jeziora Loch Ness, podobno żyje inny potwór. Jak widać, Szkoci lubią bajki.

Szkocja ciekawostki o Szkocji Szkoci Dunottar
Szkocja, ruiny zamku Dunottar

Szkocja ciekawostki z historii

* Skąd wzięli się Szkoci i ich ukochana Szkocja? W V lub VI wieku do Kaledonii (tak Rzymianie nazywali tereny obecnej Szkocji) przybyło plemię Celtów o nazwie Scoti. Tak im się spodobało, że osiedli tu, a ich potomkowie stworzyli coś, co potem nazwali Szkocją.

* W Szkocji między 889 a 1994 r. zamordowano aż piętnastu z siedemnastu władców.

* Edynburg (Szkocja) był pierwszym miastem na świecie, który miał własną straż pożarną. Została założona w 1824 roku.

* Szkocja też ma swojego Robin Hooda. Rob Roy (tak naprawdę Robert MacGregor) był szefem rozbójników działających w Szkocji w XVIII wieku.

* Sir William Wallace of Elerslie, to narodowy bohater Szkocji. Był przywódcą powstania przeciw Anglikom. Został ścięty w Londynie w 1305 roku. Jego postać przypomina znany hollywoodzki film Braveheart z Melem Gibsonem w roli głównej.

* 16 stycznia 1707 r. Anglia i Szkocja w końcu zakończyły wojny. Podpisano Akt Unii i powstała Wielka Brytania. Od tej pory oba sąsiadujące narody żyją w zgodzie.

Szkocja ciekawostki o Szkocji Szkoci dudy
Ależ romantyczny, szkocki obrazek. Szkot, dudy i zamek. Szkocja ciekawostki

Szkockie rekordy

* Najkrótsze komercyjne loty samolotem na świecie odbywają się między szkockimi wyspami Westray i Papa Westray. Dystans wynosi 2,7 km, a lot trwa około minutę.

* Snake Venom (Jad Węża) – tak nazywa się szkockie piwo, które jest ponoć najmocniejszym na świecie. Ma 67,5 procent alkoholu.
> Ciekawostki o piwie

* Skład paliw w pobliżu szkockiego Invergordon słynie z tego, że gdy krzykniesz, echo niesie głos przez prawie 2 minuty, dokładnie 121 sekund. Wcześniejszy rekord należał do Hamilton Mausoleum, innej budowli znajdującej się w Szkocji.

* Szkoci i uroda. Aż 13% Szkotów ma rude włosy, co w tej klasyfikacji jest najwyższym wynikiem na świecie.

Szkocja ciekawostki, które warto znać

* W Szkocji mieszka obecnie 55 tysięcy Polaków. Po polsku mówi tu teraz 2 razy więcej ludzi niż po gaelicku, który jest rdzennym językiem tego kraju. (Informacja z 2016 r.)

* Jak doniosły brytyjskie media, szkocka wioska Dull chce nawiązać partnerskie stosunki z amerykańskim miasteczkiem Boring. Dlaczego akurat z nim? Dull oznacza po angielsku: nieciekawy, nudny, a boring znaczy tyle, co: nudny, banalny. Z pozoru żart może okazać się marketingowym strzałem w dziesiątkę, gdyż dzięki temu wzrośnie zainteresowanie turystów, którzy będą chcieli zobaczyć te “nudne” miejscowości.
> Wesoły Wieżowiec w Szkocji

Szkocja ciekawostki o Szkocji Szkoci uniwersytet Glasgow
Szkocja. Uniwersytet w Glasgow

* Ben Nevis w Szkocji, to najwyższa góra w całej Wielkiej Brytanii. Ma 1343 metrów wysokości.

* W Polsce lubimy okrągłe biszkopciki z galaretką i czekoladą, nazywane delicjami. Na początku XX wieku Anglicy produkowali biszkopciki z galaretką, która często spadała. Wtedy szkocka firma cukiernicza na biszkopciki położyła najtańszą galaretkę z pomarańczy i polała to czekoladą mleczną. Pierwsze Jaffa cakes zaczęto sprzedawać w 1927 roku.

* Sporran, to mała torebka ze skóry lub futra, którą zakładają Szkoci na kilt (“spódnicę”). Pełni taką sama rolę, jak torebki damskie. Niektórzy twierdzą, że w średniowieczu sporran miał za zadanie chronić “męskie klejnoty” szkockich farmerów podczas walki, gdyż nie mieli zbroi. Zresztą spójrz na foto na samej górze. Chyba nie sadzisz, że Szkoci akurat tu noszą te torebki przez przypadek?

Znani Szkoci ciekawostki

* Szkot Alexander Graham Bell (1847-1922) w Bostonie (USA) wynalazł telefon. Było to w 1876 roku. Zmarł w Nowej Szkocji (Kanada).

* Arthur Conan Doyle (1853 – 1930) – twórca postaci Sherlocka Holmesa, to Szkot.

* Robert Burns (1759-1796), to szkocki poeta epoki romantyzmu.

* Znani aktorzy ze Szkocji, to: Sean Connery, Evan McGregor i Tilda Swinton.

* Ze Szkocji pochodzi Annie Lennox, wokalistka Eurythmics. Urodziła się w 1954 r. w Aberdeen.

Szkocja ciekawostki o Szkocji: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Birmingham ciekawostki
> Garnitur, moda męska ciekawostki
> Ciekawostki o Amerykanach

ciekawostki o zwierzętach zwierzęta Poprzedni post Ciekawostki o zwierzętach
humor z zeszytów geografia Następny post Geografia – humor z zeszytów