Madryt, stolica Hiszpanii. Ciekawostki

Madryt ciekawostki atrakcje Hiszpania

Madryt ciekawostki i najważniejsze informacje o Madrycie, stolicy Hiszpanii. Muzea, zabytki, atrakcje, sport i nie tylko

Madryt – informacje

1) Madryt, to największe (3,2 mln mieszkańców) miasto Hiszpanii i jej stolica. Leży na wyżynie Kastylijskiej, nad rzeką Manzanares.

2) W Madrycie jest parlament Hiszpanii, siedziba rządu i ministerstw oraz oficjalna siedziba króla Hiszpanii.

3) W X wieku stał tu mauretański zamek Madżrid, wokół którego powstało miasto. Prawa miejskie uzyskało w 1118 roku. Przez kilka wieków miasto nie miało większego znaczenia, aż do XVI wieku, gdy stało się ośrodkiem handlowym.

4) Jest tu giełda Bolsa de Madrid, Latibex (giełda emitentów z Ameryki Łacińskiej) oraz siedziby korporacji i banków.

Palacio de Cibeles ratusz Madryt  ciekawostki atrakcje Hiszpania
Plaza de Cibeles w Madrycie. Palacio de Cibeles – ratusz miasta

5) W Madrycie są autobusy (ponad 200 linii), tramwaje, metro (12 linii), pociągi podmiejskie i kolejka linowa Teleférico. 13 km od centrum Madrytu jest port lotniczy Adolfo Suárez Madrid-Barajas.

6) Centrum Madrytu dzieli się na: Stary Madryt oraz Madryt Burboński. Madryt administracyjnie jest podzielony na 21 okręgów, te zaś są z kolei podzielone na 128 obwodów.

7) Pierwszy wieżowiec wybudowano w Madrycie w 1953 roku. Obecnie najwyższe wieżowce miasta, to: Torre Caja Madrid (250 metrów), Torre de Cristal (249), Torre Sacyr Vallehermoso (236), Torrespaña (231) i Torre Espacio (223).

8) Patronem Madrytu jest święty Izydor. Jego święto obchodzone jest 15 maja.

9) Wśród miast partnerskich Madrytu jest stolica Polski, Warszawa.

wieżowce Atocha Madryt  ciekawostki atrakcje Hiszpania
Madryt, to nie tylko zabytki. To także nowoczesna architektura

Muzea w Madrycie

10) Muzeum Thyssen-Bornemisza (Thyssen-Bornemisza National Museum Madrid), to jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów świata.

11) Muzeum Narodowe Prado (Museo Nacional del Prado), to jedno z najsłynniejszych muzeów świata. Założono je w Madrycie, w 1819 roku. Znajduje się w klasycystycznym budynku z 1785 roku, potem przebudowywanym. Można tu oglądać dzieła z kolekcji królewskiej, od XVI wieku po współczesne. Są tu obrazy m.in. Tycjana, Veronese, Tintoretto, Bassano, Boscha, Hansa Memlinga, El Greco, El Greco, Pablo Picasso.

12) Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii otwarto w 1992 roku. Znajduje się w dawnym gmachu Hospital General. Są tu m.in. sale poświęcone twórczości Pabla Picassa, Salvadora Dalei i Joana Miró.

13) W pobliżu Madrytu jest mauzoleum ofiar wojny domowej (1939-1939), w której zginęło 200 tys. ludzi. Zostało zbudowane w latach 1940-1959.

pałac królewski Madryt  ciekawostki atrakcje Hiszpania
Środkowa część fasady pałacu królewskiego. Madryt ciekawostki

Zabytki Madrytu

14) Pałac Królewski (Palacio Real) w Madrycie zbudowano w XVIII wieku. Jest w nim 2800 pomieszczeń. Część z nich mogą zwiedzać turyści.

15) Plaza Mayor, to jeden z najbardziej znanych placów w Madrycie, będący świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Ma rozmiary 120 × 90 metrów. W średniowieczu było tu targowisko, usytuowane poza murami miasta. W 1619 roku miejsce zostało zmienione, a w budynkach go okalających mieszkało ok. 3 tys. ludzi. Plaza Mayor obecny wygląd uzyskał po pożarze, w 1790 roku.

16) Puerta del Sol (Brama Słońca), to jeden z najważniejszych placów w centrum Madrytu. Jest tu pomnik Karola III oraz symbol Madrytu – dwudziestotonowa statua z brązu powstała w 1966 roku, przedstawiająca niedźwiedzia wspinającego się na drzewo truskawkowe.

niedźwiedź plac Madryt  ciekawostki atrakcje Hiszpania
Puerta del Sol. Słynna statua niedźwiedzia. Madryt ciekawostki

17) Plaza de España (Plac hiszpański), to kolejny ważny plac Madrytu. W jego środku jest pomnik pisarza Cervantesa, a plac otaczają wysokie wieżowce.

18) W Madrycie jest Świątynia Debod – starożytna egipska świątynia z II wieku p.n.e. Została podarowana Hiszpanii przez rząd Egiptu za pomoc przy ocalaniu świątyń w Nubii.

19) Dworzec kolejowy Atocha jest największym dworcem kolejowym w Madrycie. Został otwarty w 1851 roku. W 2004 r. dokonano tu ataku terrorystycznego. Zginęło 191 osób, a ponad 1800 zostało rannych.

Puerta de Alcala Madryt  ciekawostki atrakcje Hiszpania
Puerta de Alcalá – pomnik na Plaza de la Independencia (Plac Niepodległości)

20) Klasztor klarysek Descalzas Reales istnieje w Madrycie od 1557 roku. Jest tu muzeum dzieł sztuki. Miejsce znane m.in. z tego, że na dziedzińcu organizowane są procesje w czasie Wielkiego Tygodnia (Wielkanoc).

21) Katedrę La Almudena (Nuestra Senora de la Almudena) budowano od końca XIX wieku, a budowę zakończono w 1992 roku.

22) Najstarszym mostem Madrytu jest Puente de Segovia, nad rzeką Manzanares. Wybudowano go w latach 1572-1588, potem przebudowywano.

Plaza de Toros walki byków Madryt ciekawostki atrakcje Hiszpania
Plaza de Toros – arena walk byków, główne wejście i pomnik. Madryt ciekawostki

Madryt atrakcje

23) W Madrycie znajduje się Plaza de Toros de Las Ventas – największa arena, w której odbywają się walki byków. Może pomieścić 23 tys. widzów. Została oddana do użytku w 1931 roku, odbywają się tu również m.in. koncerty muzyczne.

Parque del Ritro Madryt  ciekawostki atrakcje Hiszpania
Parque del Buen Retiro – 120-hektarowy park w Madrycie

24) Królewski Ogród Botaniczny (Real Jardín Botanico) założono w Madrycie w 1781 roku. Znajduje się obok Muzeum Prado.

25) W centrum Madrytu znajduje się 120-hektarowy Park Retiro.

Real Madryt stadion ciekawostki atrakcje Hiszpania
Trybuny i boisko słynnego klubu piłkarskiego Real Madryt

Madryt – sport

26) Madryt, to siedziba słynnego piłkarskiego królewskiego klubu Real Madryt (jest tu zbudowany w 1947 r. stadion klubu – Estadio Santiago Bernabéu na 80 tys. miejsc), także klubu Atlético Madryt (stadion Vicente Calderón na 79 tys. miejsc) oraz klubu Rayo Vallecano (który założono w 1924 roku).

27) W Madrycie jest tor formuły 1 – Permanente Circuito del Jarama.

Madryt ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Lizbona, stolica Portugalii
> Neapol, Włochy
> Lugano- Szwajcaria