Lizbona, stolica Portugalii. Ciekawostki

Lizbona ciekawostki Portugalia atrakcje zabytki

Informacje i ciekawostki o Lizbonie. Zabytki, atrakcje, historia Lizbony. Co zobaczyć w Lizbonie?

Informacje o Lizbonie

1) Lizbona (Lisboa), to stolica i największe (pół miliona mieszkańców) miasto Portugalii. W metropolii mieszka 2,8 miliona ludzi.

2) Lizbona leży nad rzeką Tag w miejscu, gdzie wpada do Oceanu Atlantyckiego.

3) Region Lizbony, to najbogatszy region kraju. Aktualnie wytwarza 45% PKB całej Portugalii.

4) W Lizbonie jest metro, jeżdżą autobusy, tramwaje i kolej aglomeracyjna.

tramwaj Lizbona ciekawostki Portugalia atrakcje zabytki
Lizbona. Ten tramwaj kursuje po ulicy o dużej różnicy wzniesień

Z historii Lizbony

5) W czasach panowania Juliusza Cezara tereny obecnej Lizbony były jedną z gmin rzymskich.

6) W VIII wieku Maurowie z Afryki północnej zdobyli istniejące tu wcześniej miasto i nazwali je Lishubna.

port Lizbona ciekawostki Portugalia atrakcje zabytki
Port w Lizbonie

7) Centrum Lizbony (Baixa Pombalina) i dzielnica Chiado, zostały zbudowane na ruinach starego miasta zniszczonego przez wielkie trzęsienie ziemi w 1755 roku.

8) Pierwszy uniwersytet Lizbony powstał w 1290 roku.

9) Wielkie trzęsienia ziemi, które poważnie zniszczyły Lizbonę, miały miejsce w 1531 r. i 1755 roku. To drugie pochłonęło życie 60 tys. mieszkańców.

klasztor Karmelitów Lizbona ciekawostki Portugalia atrakcje zabytki
Lizbona. Klasztor Karmelitów nie został odbudowany po trzęsieniu ziemi w 1755 roku

Zabytki Lizbony

10) Klasztor Hieronimitów i Torre de Belém – to dwa obiekty z Lizbonie, znajdujące się na liście UNESCO.

11) Gotycki zespół klasztorny Hieronimitów zbudowano w Belém (obecnie dzielnica Lizbony) w I połowie XVI wieku. Jest w stylu manuelińskim (połączenie gotyku i renesansu). Do 1934 r. klasztor był pod opieką zakonu św. Hieronima – stąd jego nazwa.

klasztor Hieronimitów Lizbona ciekawostki Portugalia atrakcje zabytki
Klasztor Hieronimitów, Lizbona

12) 35-metrowej wysokości Wieżę Belém (Torre de Belém) zbudowano w latach 1515-1520 jako fortyfikacje miasta, a obecnie jest tu muzeum. To jedna z największych atrakcji turystycznych Lizbony.

wieża Torre de Belem Lizbona ciekawostki Portugalia atrakcje zabytki
Wieża Torre de Belém

13) Zamek św. Jerzego (Castelo de São Jorge) zbudowali Maurowie w XII wieku. Potem był rozbudowywany. Po zniszczeniu w 1755 r. został odbudowany w latach 30. XX wieku.

zamek świętego Jerzego Lizbona ciekawostki Portugalia atrakcje zabytki
Lizbona. Zamek świętego Jerzego

14) Ratusz Lizbony, to neoklasycystyczny gmach wybudowany w w latach 1865–1880. Wcześniejszy ratusz został zburzony w wyniku trzęsienia ziemi.

ratusz Lizbona ciekawostki Portugalia atrakcje zabytki
Ratusz Lizbony

15) Elevador de Santa Justa, to zabytkowa, neogotycka winda zbudowana w latach 190-1901. Znajduje się w dzielnicy Santa Justa. Łączy niższe ulice dzielnicy Baixa z wyżej położonym Largo do Carmo (Plac Carmo).

wieża Vasco da Gama Lizbona ciekawostki Portugalia atrakcje zabytki
Lizbona. Wieża Vasco da Gama – najwyższa budowla Portugalii i hotel

Atrakcje Lizbony

16) Wieża Vasco da Gama ma 140 metrów wysokości i jest najwyższą budowlą w Portugalii. Została zbudowana z okazji EXPO’98. Na szczycie wieży powiewa wielka portugalska flaga, a od 2012 r. tuż obok stoi luksusowy hotel. Znajduje się w Parku Narodów (Parque das Nações).

Park Narodów Lizbona ciekawostki Portugalia atrakcje zabytki
Lizbona. Park Narodów

17) W Lizbonie jest Ogród botaniczny Ajuda. Jest najstarszym ogrodem botanicznym w Portugalii, istnieje od 1768 roku. Ma powierzchnię 35 tys. metrów kwadratowych.

18) Park Edwarda VII (Parque Eduardo VII) powstał w 1945 roku i ma powierzchnię 25 hektarów. To największy park w centrum Lizbony. Co roku odbywają się tu Targi Książki.

19) 52-metrowej wysokości, betonowy Pomnik Odkrywców (Padrão dos Descobrimentos) w dzielnicy Belém został odsłonięty w 1960 roku, w 500. rocznicę śmierci księcia Henryka Żeglarza. Przedstawia ważne postacie z okresu wielkich odkryć geograficznych. Są tu m.in. Vasco da Gama, Ferdynand Magellan, Henryk Żeglarz.

Pomnik Odkrywców Lizbona ciekawostki Portugalia atrakcje zabytki
Pomnik Odkrywców w Lizbonie

20) Oceanarium w Lizbonie istnieje od 1998 roku. W ponad 30. wielkich akwariach jest 7,5 mln litrów wody. Żyje tu 8 tys. ryb i zwierząt morskich, m.in. rekiny, barakudy, płaszczki i tuńczyki. Maskotką oceanarium jest lalka Vasco, nawiązująca do portugalskiego podróżnika Vasco da Gamy.

21) Ogród zoologiczny działa w Lizbonie od 1884 roku. Część zwierząt początkowo podarowała rodzina królewska. Są tu m.in. koala australijskie, białe tygrysy, pandy małe, delfiny, bongo, aligatory.

most 25 kwietnia ponte 25 abril Lizbona ciekawostki Portugalia atrakcje zabytki
Lizbona. Most 25 kwietnia (Ponte 25 abril)

Lizbońskie mosty

22) Most 25 kwietnia (Ponte 25 de Abril) został wybudowany nad rzeką Tag, w latach 1962-1966. Ma długość ponad 2,2 km i maksymalną wysokość 70. metrów. Jeżdżą nim pociągi i samochody. Z uwagi na konstrukcję i czerwoną barwę, przypomina słynny most Golden Gate w San Francisco.

23) Most Vasco da Gama zbudowany w latach 1995-1998 ma długość 12.345 metrów. To najdłuższy most Europy Zachodniej i drugi w Europie, po moście krymskim (18,1 km).

most Vasco da Gama Lizbona ciekawostki Portugalia atrakcje zabytki
Most Vasco da Gama w Lizbonie

Ciekawostki o Lizbonie

24) Lotnisko Humberto Delgado w Lizbonie jest największym portem lotniczym Portugalii. Istnieje od 1942 roku.

25) W Lizbonie działają dwie publiczne uczelnie. Nowy uniwersytet w Lizbonie (A Universidade NOVA de Lisboa) kształci niemal 20 tys. studentów. Historia drugiej publicznej uczelni w Lizbonie, Uniwersytetu Lizbońskiego (A Universidade NOVA de Lisboa) sięga roku 1290. To największa uczelnia kraju.

26) Największe kluby piłki nożnej w Lizobie, to: SL Benfica i Sporting CP. Benfica rozgrywa mecze na własnym Estádio do Sport Lisboa e Benfica. Stadion zbudowano w 2003 roku i ma ponad 66 tys. miejsc.

27) Wybrane plaże w Lizbonie: Praia de Carcavelos, Praia da Conceição, Costa da Caparica, Praia de São Pedro, Praia do Tamariz, Praia de Santo Amaro de Oeiras.

28) Lizbona ma rozbudowaną sieć tramwajową. Część tramwajów, to nowoczesny tabor, ale kursują też kolorowe, niemal zabytkowe tramwaje, dodające kolorytu miastu. Warto kupić bilet 24-godzinny.

Ciekawostki o Lizbonie: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Fatima, Portugalia
> Kopenhaga, Dania
> Valetta, Malta