Telewizja i kabarety

telewizja kamera satyra humor kabarety

Kabarety w telewizji

Kabarety wygrały z Sopot Festival

Powtórkowe występy polskich kabaretów obejrzało w telewizji dwa razy więcej widzów niż nadawany na żywo koncert Sopot Festival 2009

Jeszcze kilkanaście lat temu można było zobaczyć pojedyncze kabaretowe skecze, w rzadko nadawanych programach rozrywkowych w telewizji, a przeciętny Polak mógł wyszperać ze swej pamięci najwyżej kilka nazw kabaretów. Ale stacje telewizyjne dostrzegły potencjał drzemiący w humorze i satyrze prezentowanej przez kabarety. W telewizji zaczęły się pojawiać kolejne kabarety, początkowo dzięki telewizyjnym transmisjom ich występów podczas festiwali kabaretowych. Potem pojawiły się też inne programy, w których kabareciarze mogli zaprezentować swoją sceniczną twórczość.

Polskie grupy kabaretowe dzięki telewizji stały się gwiazdami, popularnością dorównującymi serialowych aktorów i telewizyjnych prezenterów. Telewizja z artystów kabaretowych stworzyła gwiazdy, które udzielają wywiadów, udzielają się publicznie, występują w reklamach. Ich występy sceniczne przyciągają tłumy, a ich honoraria dzięki telewizyjnej popularności są wyższe. Obecnie nieważne czy kabaret jest dobry; ważne że ma znaną z telewizji nazwę, a jego członkowie mają „telewizyjne” twarze.

Nie należy się więc dziwić, że w sobotni (22 sierpnia 2009 r.) wieczór przed telewizorami było dwa razy więcej chętnych do obejrzenia w TVP2 powtórki Mazurskiej Nocy Kabaretowej 2009 Dwójki niż finału Sopot Festivalu 2009 czyli konkurs o Bursztynowego Słowika. Kabarety obejrzało 9,27 proc. Polaków (3,3 mln osób), a finał festiwalu 4,54 proc. (1,6 mln Polaków) (dane: TNS OBOP).

Dodajmy, dwa dni wcześniej powtórka Sopockiej Nocy Kabaretowej nadawanej przez Polsat, zgromadziła przed telewizorami 3 miliony widzów (7,34 proc).
2009-08-28

Kanapowy Klub Kabaretowy

7 marca 2008 w TVP2 wystartuje kabaretowy program „Kanapowy Klub Kabaretowy” – cotygodniowy program prowadzony przez Roberta Górskiego i Marcina Wójcika

Robert Górski (Kabaret Moralnego Niepokoju) i Marcin Wójcik (Ani Mru Mru) będą gospodarzami nowego programu kabaretowego w telewizyjnej Dwójce. „Kanapowy Klub Kabaretowy” to program realizowany w kameralnej atmosferze, w którym gośćmi prowadzących będą popularni artyści polskiej sceny kabaretowej (m.in. Halama, Jachimek, Andrus, Rybarski z Kabaretu pod Wyrwigroszem). Specjalnie dla programu Kabaret Moralnego Niepokoju będzie realizował krótkie filmy z cyklu „Za stołem”. Swój stały kącik w programie będą miały kabarety: Neo-Nówka i Ani Mru Mru.

Emisja pierwszego programu: sobota, 7 marca, godzina 20.00.
2009-03-03

Kabarety w TVN7

Nowy, cykliczny program „Bombonierka” od września 2007 r. pojawi się w telewizji TVN7. Bedą w nim prezentowane młode, debiutujące kabarety. Pierwszy program zobaczymy 9 września o godz. 19.10

„Bombonierka” na antenie TVN7 będzie prezentować skecze i piosenki kabaretowych grup, istniejących od niedawna. Dodatkowo, w każdym programie, pojawiać się będzie jeden uznany już kabaret. Zobaczymy m.in. kabarety: Neo-nówka, Kabaret Młodych Panów, Czesuaf, Limo, Made in China, Kwartet Okazjonalny, Grupę Rafała Kmity i Formację Chatelet.

Program będzie nagrywany w udziałem publiczności, uzupełnią go animacje, a osobą prowadzącą będzie Jarosław Sobański.

TNN7 to kolejna stacja telewizyjna, która doceniła kabarety. Wiadomo, że telewizyjne występy kabaretowe cieszą się sporą oglądalnością. Pierwszą stacją, która szeroko prezentowała kabarety, była telewizyjna Dwójka, w czasie gdy jej szefową była Nina Terentiew (obecnie Terentiew pracuje w TV Polsat).
2007-08-31