Ciekawostki o mieście Memphis

miasto Memphis Tennessee USA ciekawostki atrakcje

Memphis ciekawostki

Miasto Memphis w USA, założone przez późniejszego prezydenta USA. Zamordowano tu Martina Lutera, połowę życia spędził tu Elvis Presley, a w klubach na ulicy Beale występowali najlepsi bluesmani amerykańscy. Najważniejsze informacje i ciekawostki o Memphis, w stanie Tennessee

Informacje o Memphis

1) Memphis, to miasto w USA, w stanie Tennessee. Leży nad rzeką Missisipi i jest największym miastem położonym nad ta rzeką.

2) W Memphis mieszka 650 tysięcy ludzi. 2/3 z nich, to Afroamerykanie. Na terenie obszaru metropolitalnego mieszka 1,4 miliona ludzi.

Tom Lee Park Memphis ciekawostki USA kluby blues Tennessee
Tom Lee Park w Memphis

Memphis ciekawostki z historii

3) Pierwszym Europejczykiem, który dotarł na te tereny, był hiszpański konkwistador Hernando de Soto. Było to w 1541 roku.

4) Memphis założyli w 1819 roku trzej Amerykanie: John Overton, James Winchester i Andrew Jackson, późniejszy prezydent USA. Prawa miejskie uzyskało w 1826 roku. W 1850 r. mieszkało tu 8841 osób, a w 1900 roku mieszkańców było już 100 tysięcy.

5) 6 czerwca 1862 w trakcie wojny secesyjnej na rzece Missisipi w Memphis, starły się floty Unii i Konfederacji. Bitwę wygrali żołnierze Unii.

Lorrainee motel Memphis ciekawostki Martin Luter Tennessee USA
Motel Lorrainee, gdzie zastrzelono Martina Lutera i tablica jemu poświęcona

6) 4 kwietnia 1968 roku w Memphis dokonano zamachu na doktora Martina Luthera Kinga (1929-1968). Był działaczem na rzecz równouprawnienia Afroamerykanów i zniesienia dyskryminacji rasowej, nagrodzonym w 1964 r. pokojową Nagrodą Nobla. Zamachu dokonano w hotelu, mordercę schwytano w Anglii. Wiosną 1969 r. został skazany przez sąd na 99 lat więzienia. Niewykluczone, że zleceniodawcą był ktoś inny.

Graceland Memphis USA ciekawostki Elvis Presley
Graceland w Memphis, obecnie muzeum Elvisa Presleya. Foto: Joseph Novak cc by-sa 2.0

Atrakcje Memphis

7) Największą atrakcją turystyczną Memphis jest Graceland. Była to posiadłość Elvisa Presleya, króla rock and rolla. Posiadłość kupił w 1957 roku za 100 tysięcy dolarów. Spędził tu niemal połowę swego życia i zmarł tu 16 sierpnia 1977 r. Obecnie znajduje się tu muzeum jego poświęcone. Na terenie posiadłości jest również jego grób.

8) Przy ulicy Beale w Memphis znajdują się historyczne kluby bluesowe, istniejące już na początku XX wieku. Ulica ma długość 2,9 kilometra i została utworzona w 1841 roku. Muzyczną karierę zaczynało tu wielu amerykańskich muzyków. W latach 50. i 60. występowali tu m.in. B.B. King, Johnny Cash, Aretha Franklin Jerry Lee Lewis, Johnny Cash, Elvis Presley, Carl Perkins i Roy Orbison.

Beale Street Memphis ciekawostki USA kluby blues Tennessee
Słynna Beale Street i kluby, w których grali najlepsi bluesmani. Memphis ciekawostki

Ciekawostki o Memphis

9) Nazwa miasta pochodzi od miasta w starożytnym Egipcie. Pozostałości starożytnego Memfis znajdują się 3 km na zachód od Nilu i 24 km na południe od Kairu.

10) W Memphis urodzili się m.in. piosenkarka soulowa i bluesowa Aretha Franklin (1942-2018) oraz piosenkarz Justin Timberlake (ur. 1981).

Jailrock Więzienny rock 1957 Elvis Presley filmy ciekawostki
Film „Jailrock”, 1957 r. Elvis Presley połowę życia spędził w Memphis

11) 5 kilometrów na południe od Memphis położone jest jedno z najbardziej ruchliwych lotnisk świata. To w dużej mierze fakt, że międzynarodowa korporacja kurierska FedEx, największy pracodawca w Memphis, ma tu swoją sieć dystrybucyjną.

12) W Memphis od 1976 r. rozgrywany jest turniej tenisowy. Nazywa się U.S. National Indoor Tennis Championships.

13) Na początku XXI wieku Memphis sklasyfikowano jako najbardziej niebezpieczne miasto w USA.

14) Memphis, to także nazwa miasteczka w amerykańskim stanie Michigan. Zostało założone w 1835 roku.

Memphis ciekawostki: (c) Sadurski.com

Inne miasta USA:
> Detroit
> New Haven
> Albany