miasto Albany Nowy Jork USA ciekawostki atrakcje city ulica nowoczesne budynki

Albany – stolica stanu Nowy Jork

Czas czytania:5 minut/y, 9 sekund/y

Albany Nowy Jork ciekawostki

Sądziłeś, że stolicą stanu Nowy Jork jest Nowy Jork? Jesteś w błędzie. 

Albany leży na zachodnim brzegu rzeki Hudson i jest stolicą stanu Nowy Jork od 1794 roku. Znajduje się 240 kilometrów od Nowego Jorku i jest na uboczu oficjalnych tras turystycznych, więc wielu turystów ze świata odwiedzających New York City, po protu tu nie trafia. Sadurski.com zaprasza do stolicy stanu Nowy Jork.

Miasto Albany ma 100 tys. mieszkańców, a zespół miejski Albany-Schenectady-Troy, zwany Capital District, liczy blisko 1,1 miliona mieszkańców. Jest to czwarta co do wielkości aglomeracja w stanie Nowy Jork. Według spisu ludności przeprowadzonego w 2000 roku, mieszkańcy miasta Albany, to w 18,1% Irlandczycy, w 12,1% Włosi, w 10,4% Niemcy, w 5,2% Anglicy i w 4,3% Polacy.

miasto Albany Nowy Jork USA ciekawostki atrakcje
Panorama miasta Albany. Najwyższy wieżowiec, to Erastus Corning Tower. 

Komu Albany zawdzięcza swoją nazwę?

W 1664 roku Fort Orange, zbudowany przez osadników walońskich (byli tu od 40 lat) zajęli Brytyjczycy. To oni zmienili nazwę fortu na Albany, na cześć brytyjskiego księcia Yorku i Albany (późniejszego króla Jakuba II). Jest też druga opcja: nazwa Albany pochodzi od Alba. To w języku gaelickim (język w dawnej Szkocji) nazwa Szkocji.

Dlaczego stolicą stanu Nowy Jork nie jest Nowy Jork?

Kiedyś tak wymyślono, że stolicą każdego stanu USA nie będzie największe miasto położone na terenie tego stanu, lecz miasto znajdujące się w środku tego stanu (położone centralnie). To założenie spełnia miasto Albany, a nie Nowy Jork.

kapitol miasto Albany Nowy Jork USA ciekawostki atrakcje
Kapitol stanu Nowy Jork w Albany

Albany, stolica Hrabstwa Albany

Albany to nie tylko stolica stanu Nowy Jork, ale też stolica hrabstwa (county) Albany, w którym mieszka 300 tys. osób. Inne miasta hrabstwa Albany, to: Berne, Bethlehem, Cohoes, Coeymans, Colonie, Green Island, Guilderland, Knox, New Scotland, Rensselaerville, Watervliet i Westerlo.

Albany ciekawostki

* Albany jest jednym z pierwszych miast świata, w których zainstalowano publiczną sieć wodociągową i kanalizacyjną. Jest również jednym z pierwszych miast na świecie, w których zbudowano sieć przewodów gazowych i energii elektrycznej.
* Pod adresem 24 Eagle St stoi Albany City Hall czyli Ratusz miasta Albany.

ratusz city hall miasto Albany Nowy Jork USA ciekawostki atrakcje
Ratusz – City Hall. Albany, Nowy Jork

Empire State Plaza

W centrum Albany,  przy State Street, znajduje się Empire State Plaza. Jest to kompleks kilku wieżowców, w których mieszczą się biura administracyjne i rządowe. Kompleks powstał w latach 1965-66 za 2 miliardy dolarów (i potem był powiększany). Jest dobrze widoczny z każdego punktu miasta.

Najbardziej rozpoznawalnym elementem tego kompleksu jest Erastus Corning Tower, zbudowany w 1966 r. Jest to najwyższy budynek stanu Nowy Jork (180 metrów wysokości i 44 kondygnacje), nie znajdujący się w mieście Nowy Jork. Na 42. piętrze tego wieżowca jest platforma widokowa, otwarta dla każdego za darmo, od poniedziałku do piątku w godz. 10-16.

Empire State Plaza miasto Albany Nowy Jork USA ciekawostki atrakcje
Fragment Empire State Plaza w Albany

Wielkie jajo w centrum Albany

Oryginalny budynek mający kształt jaja (stąd jego nazwa: Egg czyli Jajo), to miejsce kultury i sztuki. Zaprojektowany przez Harrison & Abramovitz jako część kompleksu Empire State Plaza, został wybudowany w latach 1966-1978. W budynku znajdują się dwa teatry: 450-miejscowy Lewis A. Swyer Theater oraz 982-miejscowy Kitty Carlisle Hart Theatre. W tych dużych salach odbywają się przedstawienia teatralne, występy muzyczne, taneczne i baletowe. Pod budynkiem znajdują się podziemne parkingi dla samochodów.

Egg miasto Albany Nowy Jork USA ciekawostki atrakcje
Egg, oryginalny budynek na Empire State Plaza w Albany

Kapitol stanu Nowy Jork

W centrum Albany stoi budynek będący siedzibą władz stanu Nowy Jork – New York State Capitol. Gmach jest częścią kompleksu Empire State Plaza. Budowę ukończono po ponad 30. latach, w 1899 r. za 25 milionów ówczesnych dolarów, co było wtedy rekordową kwotą.

Przed Kapitolem od 1916 r. stoi rzeźba generała wojny secesyjnej Philipa Sheridana na koniu. Budynek można zwiedzać od poniedziałku do piątku, w wyznaczonych godzinach.

kapitol miasto Albany Nowy Jork USA ciekawostki atrakcje
Kapitol stanu Nowy Jork w Albany

Katedra w Albany

Cathedral of the Immaculate Conception czyli rzymskokatolicka Katedra Niepokalanego Poczęcia w Albany, została zbudowana w latach 1848-1852. Znajduje się w Krajowym Rejestrze Miejsc Historycznych. Jest to druga najstarsza katedra w stanie Nowy Jork, po katedrze św. Patryka w Nowym Jorku.

kapitol miasto Albany Nowy Jork USA ciekawostki atrakcje
Wnętrze Kapitolu stanu Nowy Jork w Albany

USS Slater DE-766

Na Broadway and Quay Street w Albany, na rzece Hudson, stoi zacumowany dawny okręt amerykańskiej marynarki wojennej USS Slater DE-766. Jest to okręt – muzeum, którego budowę ukończono w 1943 roku.

USS Slater Albany Nowy Jork USA ciekawostki atrakcje
USS Slater Albany na rzece Hudson. Albany, Nowy Jork. foto: Wikipedia

Inne muzea w Albany

– New York State Museum
– Albany Institute of History & Art
– The Irish American Heritage Museum
– American Italian Heritage Museum

Lotnisko Albany

Międzynarodowy Port Lotniczy Albany (Albany International Airport, adres: Albany Shaker Rd, Colonie, NY), znajduje się 11 km na północny wschód od centrum miasta Albany, w miejscowości Colonie. Obsługuje także samoloty linii krajowych. Lotnisko powstało w 1909 roku i jest najstarszym miejskim lotniskiem w USA. Wśród najpopularniejszych miast, gdzie z Albany latają samoloty, jest Baltimore w stanie Maryland, Chicago (lotnisko O’hare), Orlando na Florydzie i Atlanta w stanie Georgia. Southwest Airlines, to linia lotnicza która obsługuje 40% lotów z i do Albany. Z lotniska do Albany można dojechać kolejką, autobusem i samochodami.

miasto Albany Nowy Jork USA ciekawostki atrakcje
W centrum Albany, stolicy stanu Nowy Jork

Sadurski.com radzi

Jeśli masz okazję kupić tanio bilet lotniczy do Albany, stąd do Nowego Jorku można dojechać autobusem (kilka firm), średnio za 100 PLN (czyli bilet można też kupić taniej). Podróż trwa 3 godziny i po drodze można oglądać widoki. Kierowca może podpowiedzieć, po której stronie autobusu lepiej usiąść. W Nowym Jorku autobus staje na kilku stacjach, także na Manhattanie. Codziennie na tej trasie kursuje 31 autobusów.

Ciekawostka
* Codziennie pomiędzy miastami USA kursuje 4400 autobusów.

Albany, NY, USA, tekst i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też: 
> Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku
> Kanion Antylopy, Nevada
> Central Park w Nowy Jorku

Więcej zdjęć z Albany:

tekst satyryczny satyra Poprzedni post Dobra zmiana w Soplicowie. Wiersze satyryczne
wiosna pierwszy dzień wiosny ciekawostki topienie Marzanny Następny post Topienie Marzanny – polski zwyczaj na pierwszy dzień wiosny