Jak zarejestrować auto zabytkowe
Auto zabytkowe – rejestracja
Pasjonatów aut klasycznych przybywa z roku na rok, również w Polsce. Aby jednak samochód został oficjalnie uznany za zabytkowy, trzeba go zgłosić do odpowiednich organów i zarejestrować. Wówczas otrzymamy wymarzone żółte tablice rejestracyjne
Zgodnie z przepisami, pojazdem zabytkowym jest samochód bądź motocykl w wieku minimum 25 lat, który od co najmniej 15 lat nie jest produkowany. Ponadto musi się składać w co najmniej 75% z oryginalnych części. Młodsze niż 25 lat pojazdy mogą też zostać zarejestrowane jako zabytkowe, jeśli są rzadkie, posiadają unikalne rozwiązania konstrukcyjne, jeździła nim ważna osoba lub związany jest z istotnym zdarzeniem historycznym czy sportowym. Poznajmy dokładniej procedurę rejestracji zabytkowego samochodu.
„Biała karta”
Jest to popularna nazwa karty ewidencyjnej ruchomego zabytku techniki. Należy sporządzić trzy egzemplarze takiej karty. Można to zrobić samodzielnie, choć bezpieczniej skorzystać z usług rzeczoznawcy. Karta określa dane techniczne pojazdu, odsetek oryginalnych części, a także opisuje historię marki i modelu. Jeden z egzemplarzy trafia do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, drugi przekazany zostaje do Narodowego Instytutu Dziedzictwa, zaś trzeci zachowuje właściciel auta. Na podstawie „białej karty” Wojewódzki Konserwator Zabytków podejmuje decyzję o wpisie samochodu do ewidencji pojazdów zabytkowych. Po dokonaniu wpisu konserwator wystawia zaświadczenie.
Auto zabytkowe: rejestracja i inne formalności
Mamy już zaświadczenie od konserwatora, dowód własności auta oraz wniosek o przeprowadzenie badania co do zgodności z warunkami technicznymi pojazdu zabytkowego i odpowiednimi zdjęciami samochodu. Możemy więc iść do okręgowej stacji kontroli pojazdów. Po pozytywnej weryfikacji diagnosta wydaje zaświadczenie wraz z wnioskiem o dopuszczenie auta do ruchu drogowego.
Teraz możemy wreszcie zarejestrować samochód – w tym celu trzeba okazać dowód własności, dowód rejestracyjny, dowód tożsamości właściciela, decyzję o wpisaniu pojazdu jako dobra kultury do rejestru zabytków lub dokument potwierdzający ujęcie pojazdu w centralnej ewidencji dóbr kultury oraz zaświadczenie z badania technicznego pojazdu z wynikiem pozytywnym.
Na koniec, jeśli będziemy jeździć naszym autem, musimy je ubezpieczyć. Na polskim rynku brakuje jeszcze firm specjalizujących się w polisach dla pojazdów zabytkowych (istnieją takie np. w Wielkiej Brytanii – choćby Lancaster Insurance), ale niektórzy ubezpieczyciele posiadają już polisy dedykowane właścicielom takich aut. Wiedząc powyższe, warto odwiedzić stronę https://www.lancasterins*rance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/.
Link w tekście Auto zabytkowe usunięty 30 kwietnia 2020. Dziękujemy za współpracę. Jeśli jesteś zainteresowany wznowieniem reklamy, prosimy o kontakt.