wymiana opon samochód opony

Wymiana opon. Jak najlepiej zadbać o ogumienie w swoim aucie?

Czas czytania:4 minut/y, 9 sekund/y

Wymiana opon to czynność, którą większość kierowców wykonuje dwa razy w roku. Jesienią zmieniamy ogumienie na zimowe, natomiast wiosną przychodzi czas na letnie opony. Co warto wiedzieć na temat zmiany ogumienia i gdzie wymienić opony?

Dlaczego warto zadbać o wymianę opon w samochodzie? Czy faktycznie opony zimowe znacząco poprawiają przyczepność na śniegu a na letnich oponach zapewniamy sobie mniejsze zużycie paliwa? I wreszcie jaka wulkanizacja zapewni nam wysoki standard, a profesjonalna obsługa dobrze przygotuje nasze auto do zimy? Sprawdź, co warto wiedzieć o wymianie opon.

Dlaczego wymiana opon jest ważna?

Chociaż wielu kierowców regularnie odwiedza auto serwis kiedy tylko usłyszy delikatny stukot pod maską, montaż opon odpowiednich do warunków atmosferycznych traktuje marginalnie. Zamiast regularnie zmienić opony o właściwej porze, często działamy w afekcie, np. kiedy zimą pierwszy raz wpadniemy w poślizg. Zazwyczaj jest to niegroźna sytuacja na parkingu, ale można sobie tylko wyobrazić, jak możemy ucierpieć, jeśli będziemy mieli nieodpowiedni bieżnik i spowodujemy kolizję na drodze.

Zgodnie z polskim prawem kierowcy nie mają obowiązku wymiany opon na zimowe. Przepis, który obowiązuje w wielu krajach Europy (np. Słowacja i Czechy) u nas jest jedynie zaleceniem. Niemniej w przypadku kolizji niewłaściwe opony mogą mieć wpływ na orzeczenie o winie czy wypłacie odszkodowania z AC. Jazda na letnim ogumieniu zimą jest bowiem rażącym zaniedbaniem kierowcy, który nie dostosowuje pojazdu do warunków na drodze.

Wymiana kół czy opon przekłada się bezpośrednio na nasze bezpieczeństwo. Głębszy bieżnik w oponach zimowych ma za zadanie zapewnić więcej przyczepności. Podczas jazdy samochód odprowadza też więcej śniegu spod kół, minimalizując dzięki temu ryzyko wpadnięcia w poślizg. Mieszanka ogumienia wykorzystywana przy zimowych oponach jest też przystosowana do ujemnych temperatur, czego nie można stwierdzić o oponach letnich.

Kiedy nadchodzą wiosna i lato zimowe ogumienie traci swoje właściwości, a jazda na popularnych “zimówkach” sprawia, że koła są głośne, a trakcja gorsza. Dlatego tak ważna jest regularna wymiana opon. W Warszawie, Krakowie czy Częstochowie warunki zimą są podobne i bez względu na to czy jeździmy dużo czy sporadycznie, czy poruszamy się w trasie czy wyłącznie po mieście, konieczna jest wymiana opon. Felgi aluminiowe latem mogą zdobić nasze auto, natomiast zimą mają przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo na drodze.

Kiedy przychodzi czas na wymianę opon?

Przez lata utarło się, że “zima zaskakuje drogowców”. Niemal co roku powtarza się taki dzień, kiedy nagle jesienną aurę zastępują intensywne opady śniegu lub znaczny przymrozek, w efekcie którego asfalt pokrywa się warstwą lodu. Przed nadejściem tego dnia warto już pamiętać o obowiązku, jakim jest wymiana opon. Warszawa czy Zielona Góra – nie ma znaczenia gdzie mieszkamy i jak jeździmy. Istotne są przede wszystkim warunki atmosferyczne. Większość producentów ogumienia dokładnie wskazuje, kiedy nadchodzi dobry moment na to, żeby odwiedzić serwis opon. Otóż najbliższy wolny termin w wybranym serwisie warto rezerwować, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej 7 stopni. Wówczas naszym celem powinna stać się wulkanizacja, ponieważ letnie ogumienie w niskich temperaturach bardziej się zużywa. Jeśli więc będziemy jeździć na takich oponach np. w czasie mrozów, być może koła będą wymagały naprawy i usług mechanika szybciej, niż moglibyśmy się tego spodziewać.

Analogicznie wiosną, kiedy topnieją ostatnie śniegi, a średnia temperatura przekracza 7 stopni, jest to optymalny czas skorzystania z usługi wymiany opon. Na rozgrzanym asfalcie zimowe ogumienie będzie się szybciej ścierać i tracić swoje właściwości, dzięki którym zapewniamy sobie bezpieczeństwo na drodze.

Jak znaleźć najlepszy auto serwis aby wymienić opony?

Dobra wulkanizacja to nie tylko najbliższy wolny termin w obrębie tygodnia. Pokazaliśmy już, jak ważna jest wymiana opon. Warto więc także postawić na autoserwis, który zaoferuje nam najwyższą jakość usług. Zdjęcie letniej opony i założenie zimowego modelu to bowiem nie wszystko. Obsługa fachowa i kompleksowa obejmuje znacznie więcej, niż tylko wymianę.

Stałym elementem wizyty w zakładzie wulkanizacyjnym powinno być odpowiednie wyważenie kół po zmianie opon, a także konserwacja opon, które będą właśnie sezonowane. W ten sposób nie tylko zapewniamy sobie bezpieczeństwo, ale również wydłużamy żywotność ogumienia.

Zielona Góra, Częstochowa czy Warszawa – wymiana opon nigdy nie była tak łatwa

Istotnym aspektem dla wielu kierowców będzie również przechowalnia opon. Cztery duże elementy naszego auta często bywają problematyczne, zwłaszcza jeśli nie mamy garażu albo piwnicy. Dlatego nierzadko wykonanie usługi, miła obsługa i ceny konkurencyjne nie są kluczowe, jeśli potem musimy kłopotać się z oponami.

Gdzie zatem znajduje się najlepsza wulkanizacja? Zamiast wpisywać w Google na chybił trafił frazy w stylu “wymiana opon Zielona Góra” albo “wulkanizacja Częstochowa”, czy bazować na pojedynczych opiniach znajomych, lepiej wejść na stronę https://qservicecastrol.eu/warsztaty/usluga-wymiana-opon-i-wulkanizacja/miasto-czestochowa/  i porównać dostępne warsztaty. Oprócz adresów znajdziemy tam również pełny zakres usług, opis właściciela, cennik oraz opinie kierowców, którzy skorzystali z usług serwisu. Dzięki temu mamy więcej danych na temat tego, czy dana wulkanizacja to fachowa obsługa i wysoki poziom usług. Co więcej, z poziomu wyszukiwarki warsztatów samochodowych – Q Service Castrol możemy także umówić się na najbliższy wolny termin. Jeśli zatem czeka cię wymiana opon i wciąż nie wiesz, który serwis wybrać, wejdź na stronę https://qservicecastrol.eu/warsztaty/usluga-wymiana-opon-i-wulkanizacja/miasto-zielona-gora i znajdź fachowca skrojonego do twoich potrzeb.

LH / zawsz

hazard trendy hazardowe Poprzedni post Trendy hazardowe w Polsce
żółty liść jesień ciekawostki pory roku dowcipy kawały humor żarty anegdoty Następny post Najlepsze dowcipy na jesienne wieczory