domki budnicze w Poznaniu historia rynek zabytki Wielkopolska

Wrocław, Poznań, Warszawa, Kijów – rysunek satyryczny

Czas czytania:4 minut/y, 3 sekund/y

Wrocław, Poznań, Warszawa…

Wrocław. Karykatury Władysława Bartoszewskiego

Od 27 lutego 2014 r. we Wrocławiu można oglądać wystawę karykatur, których bohaterem jest prof. Władysław Bartoszewski

Wystawa, której okazją są 92. urodziny W.Bartoszewskiego, można będzie oglądać w kamienicy Pod Złotym Słońcem (Wrocław, Rynek 6). Nosi tytuł “Władysław Bartoszewski w karykaturach i bon motach” i została przygotowana przez Mariusza Urbanka i pracowników Gabinetów Świadków Historii Ossolineum.

Na wystawie zgromadzono 24 prace – karykatury, rysunki oraz jeden obraz olejny. Wśród autorów prac są m.in. Jacek Fedorowicz, Witold Mysyrowicz, Stefan Papp, Grzegorz Szumowski, Henryk Cebula, Jacek Frankowski, Przemysław Truściński i Tomasz Broda. Prezentowanym pracom towarzyszą złote myśli i powiedzonka, jakie zdarzało się wygłosić Bartoszewskiemu. np.
• Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto.
• Jak ktoś urodził się człowiekiem, to łatwiej mu być człowiekiem, niż stać się świnią.

Wystawie towarzyszy okolicznościowy folder. Będzie czynna do 25 kwietnia, wstęp wolny.
2014-02-22. Wrocław

Ile za wystawę?

Jakie będą minimalne wynagrodzenia za udział artystów w wystawach indywidualnych i zbiorowych w 2014 roku?

Dziś w Warszawie podpisano porozumienie pomiędzy Obywatelskim Forum Sztuki Współczesnej i czterema instytucjami: Zachętą, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi i Galerią Miejską Arsenał w Poznaniu. Do porozumienia wkrótce dołączą kolejne instytucje.

Jak wynika z treści podpisanego porozumienia, artyści mają otrzymywać co najmniej 3700 złotych brutto za dużą wystawę indywidualną i 800 zł brutto za udział w wystawie zbiorowej. Minimalne wynagrodzenie za udostępnienie prac eksponowanych na “małej wystawie indywidualnej” (w jednej sali) wyniesie 1200 złotych brutto. Wspomniane kwoty dotyczą wypłat dla osób udostępniających swoje dzieła czyli dla artystów i nie ma w nich kosztów, jakie artysta ponosi w związku z wystawą (transport dzieł, przejazd, itp). Te mają być dodane do honorarium.

Katarzyna Górna z Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej powiedziała, że zapisy porozumienia mają pomóc artystom i chronić ich przed sytuacją, w której organizator płaci za różne rzeczy związane z wystawą, lecz nie płaci artyście za udostępnienie swoich prac.
2014-02-17. Wrocław

Karykatury na Majdanie

Protestujących przeciwko władzom w Kijowie wspierają ukraińscy karykaturzyści i plastycy

Trwające od końca 2013 roku ostre protesty w wielu miejscach na Ukrainie, mobilizują mieszkańców, którym nie podobają się obecne władze i chcą politycznych zmian. Wśród popierających rewolucję są także plastycy, którzy swą twórczością wspierają protestujących.

Na Majdanie (Placu Niepodległości) w Kijowie otoczonym przez policję, prezentowana jest wystawa składającą się z kilkudziesięciu rysunków satyrycznych i karykatur. Drugą wystawę z kilkunastoma karykaturami przedstawiającymi prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, można oglądać przy ulicy Chreszczatyk, dochodzącej do Majdanu.

W zajętym dwa tygodnie temu przez protestujących Ukraińskim Domu w Kijowie wyświetlane są filmy, czynna jest całodobowa biblioteka, działa też sekcja artystyczna. Kilku plastyków przychodzi tu codziennie. Siedzą przy stole i malują kaski demonstrantów. Najczęściej są one przyozdabiane motywami roślinnymi i postaciami świętych.
2014-02-09

Harcerskie rysunki Drucha

Muzeum Harcerstwa w Warszawie informuje o kolekcji rysunków Ryszarda Drucha, artysty mieszkającego obecnie w USA

Na internetowej stronie Muzeum Harcerstwa, które mieści się w Warszawie przy ul. M. Konopnickiej 6, znajduje się informacja o znajdującej się tam kolekcji blisko stu oryginalnych rysunków Ryszarda Drucha. To dar harcmistrza Henryka Pytlika, wieloletniego redaktora naczelnego „Harcerstwa”. Z czasopismem tym w latach 80. XX wieku współpracował Ryszard Druch, artysta aktualnie mieszkający i tworzący w Trenton, New Jersey, USA.

Poniżej fragment informacji ze strony www.muzeumharcerstwa.pl.

“Jest to zespół rysunków Ryszarda Ducha, rysownika, satyryka i długoletniego nauczyciela historii, które ukazywały się na łamach prasy harcerskiej. Swoją przygodę ze sztuką rozpoczął jako uczeń Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu. Po debiucie w końcu lat 70-tych na łamach miesięcznika społeczno-kulturalnego „Opole”, rozpoczął współpracę z prasą harcerską. Jego prace publikowano m.in. na łamach „Drużyny”, „Harcerstwa” oraz „Harcerza Rzeczpospolitej”. Do 1986 r. w prasie opublikowano ok. 100 rysunków druha R. Drucha”.
2014-02-06

Michał Bieniasz nie żyje

Działacz organizacji emigracyjnych w Szwecji, autor rysunków satyrycznych

25 lutego 2014 r. w wieku 62 lat po ciężkiej chorobie zmarł Michał Bieniasz. Mieszkał w Szwecji od 1981 roku. Był artystą plastykiem, dziennikarzem, wydawcą, działaczem organizacji emigracyjnych i długoletnim prezesem Kongresu Polaków w Szwecji.

Był też inicjatorem i przewodniczącym Towarzystwa Literackiego „Ligatur” oraz współtwórcą Humor Kompaniet – Kampanii Prześmiewców (organizacją ludzi mediów, których łączyła satyryczna forma oceny naszej rzeczywistości). Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP.

Był autorem wielu rysunków satyrycznych, współorganizatorem kilku międzynarodowych konkursów satyrycznego (m.in Big and small, 2006) oraz wystaw popularyzujących sztukę karykatury.
2014-02-26

Jubileusz Łabędzkiego

Poznań. 20 lutego 2014 odbędzie się jubileusz i wystawa Dariusza Łabędzkiego

20 lutego w Hotelu Kolegiackim w Poznaniu odbędzie się wernisaż jubileuszowej wystawy “Karykatury i inne figury” Dariusza Łabędzkiego. Okazją jest 30. rocznica debiutu prasowego i 33 lata jego rysowania. Zostanie też zaprezentowany jego jubileuszowy album, w którym opublikowano wybrane prace, powstałe w ostatnich 30. latach.

Jubileuszową wystawę prac Darka Łabędzkiego można oglądać do 30 marca w Hotelu Kolegiackim (Poznań, Plac Kolegiacki 5, wstęp wolny)
2014-02-03

Na zdjęciu:  fragment poznańskiego rynku

Pałac Kultury i Nauki Warszawa ciekawostki Poprzedni post Warszawa, Kraków, Gdańsk, Zielona Góra – karykatury
kościół Suwałki ciekawostki Następny post Suwałki, Żyrardów, Berlin. Satyra, informacje, wystawy