wypadki samochodowe młodzi kierowcy młody kierowca

Młodzi kierowcy i wypadki na drogach

Czas czytania:2 minut/y, 6 sekund/y

Kurs prawa jazdy to za mało, by dobrze radzić sobie za kierownicą. Młodzi kierowcy najczęściej nie potrafią dostosować prędkości do warunków jazdy, wychodzić z trudnych sytuacji drogowych czy walczyć z rozproszeniem uwagi. W efekcie stanowią znaczne zagrożenie, powodując co piąty wypadek

Niezbędną wiedzę mogą zdobyć na szkoleniach z zawodowymi kierowcami, podczas których poznają zasady wychodzenia z poślizgu, hamowania przy różnych prędkościach, rozpoznawania zagrożeń i radzenia sobie z nimi. Taki program od trzech lat realizuje Ford, w ramach Driving Skills for Life.

Wypadki na drogach i statystyki

Jak pokazują dane Komendy Głównej Policji, w 2017 roku doszło do ponad 32 tys. wypadków drogowych, których sprawcami w blisko 90 proc. byli kierowcy. Liczba śmiertelnych ofiar tego rodzaju kolizji plasuje Polskę na jednym z ostatnich miejsc w europejskich rankingach bezpieczeństwa na drogach. Gorzej sytuacja przedstawia się jedynie w Rumunii, Bułgarii i Chorwacji.

Największą grupę sprawców oraz ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Unii Europejskiej, stanowili młodzi kierowcy. W Polsce spowodowali oni ponad 5,5 tys. wypadków, w których zginęło 468 osób, a ponad 7,2 tys. zostało rannych.

Młodzi kierowcy

– Osoby w wieku 18–24 lata powodują co piąty wypadek. Jeśli by jednak zrównać liczbę osób w tym wieku z innymi grupami wiekowymi, okazałoby się, że powodują oni najwięcej wypadków i najwięcej osób ginie w wypadkach przez nich spowodowanych, bo jest to 57 proc. zabitych – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes młodszy inspektor Sebastian Gleń, rzecznik prasowy Małopolskiej Policji.

Przyczynami, dla których osoby do 24 roku życia stanowią większe zagrożenie na drogach niż kierowcy z innych grup wiekowych, są:

– nietrzeźwość za kierownicą,
– nadmierna brawura,
– rozproszenie uwagi,
– zaburzona zdolność prowadzenia auta,
– przede wszystkim – brak wiedzy i doświadczenia, niezbędnych do bezpiecznej jazdy.

Młodzi kierowcy często nie potrafią zachować prędkości adekwatnej do warunków jazdy, np. w ulewnym deszczu wyjść z poślizgu czy utrzymywać odpowiedniej odległości w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego.

Małe umiejętności

– Młodzi kierowcy często źle oceniają swoje umiejętności i mówienie o tym, że przesadzają z prędkością, jest prawdą. Nie potrafią czasem z braku doświadczenia wyczuć, czy jest śliska nawierzchnia, czy samochód potrafi w ten, a nie inny sposób skręcić. I to się często źle kończy – mówi Tomasz Czopik, kierowca rajdowy, instruktor doskonalenia techniki jazdy.

Kurs nauki jazdy w ramach przygotowań do egzaminu państwowego daje jedynie podstawową wiedzę na temat prowadzenia auta. Jego absolwenci nie znają realiów zachowania się na drogach w różnych, również tych trudnych, sytuacjach. Wiedzę tę mogą zdobyć na specjalnie przygotowanych szkoleniach organizowanych przez wyspecjalizowane ośrodki, np. Ford Driving Skills for Life.

Zobacz też: 
> Ciekawostki o benzynie
> Prawo jazdy ciekawostki
> Ciekawostki motoryzacyjne

Kobe ciekawostki Japonia atrakcje Poprzedni post Kobie – niezwykłe japońskie miasto. Ciekawostki i fakty
Polska ciekawostki turystyczne zabytki zamek samochód wycieczka Następny post Polska ciekawostki turystyczne