Premiera nowego Mitsubishi ASX

samochód Mitsubishi ASX motoryzacja ciekawostki

Mitsubishi Motors Europe zaprezentowało model ASX nowej generacji. Nowy ASX („Active Sports X-over”), pozycjonowany w samym centrum głównego europejskiego segmentu B SUV, przejmuje pałeczkę od poprzedniej generacji ASX, która sprzedała się w Europie w liczbie prawie 380.000 pojazdów.

Nowe, stylowe, technologicznie zaawansowane, oszczędne i przyjazne środowisku Mitsubishi ASX oferuje obszerne wnętrze z przesuwaną tylną kanapą z supernowczesnymi systemami komunikacji i rozrywki cyfrowego świata oraz systemy ADAS wspomagające kierowcę w prowadzeniu pojazdu. To samochód, który objęty jest 5-letnią gwarancją.

Opracowany specjalnie na rynek europejski, nowy ASX oparty jest na platformie CMF-B Renault-Nissan-Mitsubishi i oferuje szeroką gamę układów napędowych, w tym pełną hybrydę (HEV) i miękką hybrydę (Mild Hybrid).

Mitsubishi ASX – wyposażenie

Nowy ASX wyróżnia się przednią częścią nadwozia ukształtowaną w charakterystycznym dla Mitsubishi Motors stylu eksponującym słynne logo Mitsubishi złożone z trzech diamentów. Profil boczny łączy opływową sylwetkę z szerokimi, wysokimi nadkolami, tworząc zwinną, sportową sylwetkę, a do wyboru są 17- lub 18-calowe koła.

Tylne światła LED są wyraziście wystylizowane, podobnie jak oświetlenie z przodu. Nowo zaprojektowane logo modelu ASX i trójwymiarowy napis Mitsubishi na pokrywie bagażnika dopełniają obrazu tylnej części samochodu.

Od momentu premiery dostępnych będzie sześć kolorów nadwozia, w połączeniu z czarnym dachem w bogatszych wersjach wyposażenia, co pozwoli na uzyskanie efektu dwukolorowego wykończenia.

Wnętrze nowego ASX wyposażone w najnowsze rozwiązania z dziedziny informacji i rozrywki łączy styl i komfort z przestrzenią i wszechstronnością, a pojemność bagażnika wynosi 397 litrów (pomiar do górnej krawędzi oparcia tylnej kanapy).

Nie trzeba kluczyka

Dostęp do nowego ASX jest bezkluczykowy, a to dzięki systemowi Keyless Operation, który jest wyposażeniem standardowym we wszystkich wersjach oprócz wersji podstawowej. Gdy kierowca zbliży się na odległość około jednego metra od samochodu, system wykryje kartę Hands Free i automatycznie odblokuje zamki drzwi. Podobnie po wyjściu z samochodu, gdy tylko karta Hands Free znajdzie się poza obszarem o promieniu jednego metra od samochodu i nie będzie już wykrywana, system automatycznie zablokuje zamki drzwi.

Wsiadanie i wysiadanie z auta jest ułatwione dzięki stosunkowo wysokiemu położeniu siedzeń, co cenią sobie zwolennicy SUV-ów. Wewnątrz w zależności od wersji dostępny jest wybór tapicerki z tkaniny lub skóry, klimatyzacja utrzymuje komfortową temperaturę w kabinie przez cały rok, a podgrzewanie foteli i kierownicy zapewnia komfort w miesiącach zimowych.

Wyświetlacz SDA, nawigacja, personalizacja

Zamontowany centralnie wyświetlacz systemu Smartphone-link Display Audio (SDA) pełni rolę głównego interfejsu między kierowcą i systemami pojazdu, w tym systemem informacji i rozrywki. Wyświetlacz SDA dostępny jest w formacie panoramicznym 7″ i pionowym 9,3″. W obu rozwiązaniach funkcjonalność Android Auto i Apple CarPlay stanowi wyposażenie standardowe. W przypadku SDA 9,3” standardem jest bezprzewodowa replikacja smartfona, a w najlepiej wyposażonych wersjach pojawia się system BOSE® Premium Audio.

Wyższe poziomy wykończenia obejmują wbudowaną nawigację 3D oraz wiele opcji personalizacji, od profili użytkownika i widżetów, po tryby jazdy realizowane za pośrednictwem systemu Multi-Sense.

Personalizacja obejmuje również cyfrowy zestaw wskaźników. W nowym ASX dostępne są trzy rodzaje zestawów wskaźników – od podstawowego zestawu analogowego z wbudowanym ekranem o przekątnej 4,2 cala, poprzez konfigurowalny zestaw cyfrowy z ekranem o przekątnej 7 cali, aż po w pełni personalizowany cyfrowy wyświetlacz kierowcy o przekątnej 10,25 cala, który umożliwia również wyświetlanie instrukcji systemu nawigacyjnego.

System Multi-Sense

Za pośrednictwem wyświetlacza SDA sterowany jest system Multi-Sense, który umożliwia kierowcy personalizację reakcji układu kierowniczego, układu stabilizacji toru jazdy i kontroli trakcji oraz reakcji na pedał przyspieszenia. Kierowca może wybrać jeden z trzech trybów jazdy:

  • ECO*: tryb, którego priorytetem jest maksymalna sprawność energetyczna.
  • PURE**: służący wyłącznie do jazdy z napędem elektrycznym.
  • SPORT: maksymalna moc przenoszona na koła i odpowiednie ustawienia układu stabilizacji toru jazdy i kontroli trakcji, a także zmiana sposobu reakcji układu kierowniczego z naciskiem na większą przyjemność podczas dynamicznej jazdy.
  • MY SENSE: umożliwia kierowcy personalizację ustawień samochodu, a także zmianę koloru oświetlenia wnętrza diodami LED (8 kolorów)
  • Wersje z silnikiem spalinowym, miękka hybryda i pełna hybryda HEV.
    ** wersje PHEV.

Bezpieczeństwo ASX

ASX jest wyposażony w pełen zestaw standardowych elementów bezpieczeństwa biernego, w tym przednie i boczne poduszki powietrzne kierowcy i pasażera, kurtyny boczne po każdej stronie, pasy bezpieczeństwa z napinaczami i ogranicznikami naciągu, zagłówki z ochroną kręgów szyjnych, a także punkty mocowania fotelików dziecięcych ISOFix.

Ochronę pieszych zwiększono dzięki standardowemu systemowi FCM (Forward Collision Mitigation), natomiast pokrywa silnika, przedni zderzak, reflektory i dolny obszar przedniej szyby zostały specjalnie skonstruowane, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo obrażeń u pieszego.

Nowe Mitsubishi ASX oferuje również pełen pakiet systemów ADAS (Advanced Driver Assistance System) zapewniających maksymalne bezpieczeństwo i spokój ducha.

Standardowo we wszystkich modelach zastosowano system ograniczający skutki kolizji czołowych (Forward Collision Mitigation) z funkcją ochrony pieszych i systemem monitorowania dystansu do pojazdu poprzedzającego (Distance Warning), system ostrzegający o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (Lane Departure Warning), system utrzymywania na pasie ruchu (Lane Keeping Assist), system rozpoznawania znaków drogowych (Traffic Sign Recognition), tempomat, czujniki parkowania oraz tylną kamerę cofania.

W wersjach z bogatym wyposażeniem dostępne są też rozwiązania takie, jak system monitorowania martwego pola (Blind Spot Warning), system centrowania na pasie ruchu (Lane Centering Assist), system zapobiegania przekraczaniu prędkości (Overspeed Prevention), tempomat adaptacyjny (z funkcją Stop & Go) oraz automatyczne światła drogowe (Automatic High Beam).

Mitsubishi ASX – tekst i foto: Twój Tydzień Wielkopolski

Zobacz też:
> Ciekawostki o benzynie
> Toyota Mirai w Paryżu