główka tasiemca uzbrojonego powiększenie soliter pasożyt człowieka

Najbardziej obrzydliwe ciekawostki o tasiemcach

Czas czytania:2 minut/y, 24 sekund/y

Tasiemiec ciekawostki i najważniejsze informacje o tasiemcach. Niezbyt sympatyczny zwierzak, który zagnieżdża się np. w ciele człowieka. Najbardziej obrzydliwe fakty

Co to jest tasiemiec ciekawostki i informacje

1) Tasiemiec (cestoda), to pasożyt żyjący w ciele zwierząt i ludzi (kręgowców i bezkręgowców). Żyje nawet 25 lat.

2) Nazwa wynika z tego, że jego ciało jest płaskie – wygląda podobnie jak tasiemka.

3) Dorosły okaz tasiemca może mieć 20 metrów, choć podobno spotykano też osobniki mające 30 metrów. Tasiemiec jest więc najdłuższym zwierzęciem świata.

tasiemiec psi soliter ciekawostki tasiemce
Tasiemiec psi – zdarza się, że takie tasiemce żyją w psach

4) Tasiemiec składa się z główki (skoleksu), szyjki i proglotydów – członów. Jeden okaz może się składać nawet z tysiąca proglotydów.

5) Do rozmnażania tasiemiec nie potrzebuje drugiego osobnika. Jest obupłciowy. W każdym jego członie (proglotydzie) rozwijają się narządy rozrodcze męskie i żeńskie.

tasiemiec uzbrojony soliter ciekawostki człon proglotyda tasiemce
Proglotyda – człon tasiemca i jaja wewnątrz macicy. Tasiemiec ciekawostki

Rozmnażanie tasiemca

6) Do wnętrza ciała ofiary tasiemiec trafia przez jej usta / otwór gębowy. Będąc wewnątrz, przyczepia się przyssawkami do śluzówki jelita, skąd pobiera pokarm. Cały czas rośnie, aż osiągnie dorosłą postać, a potem zaczyna się mnożyć – wydala z siebie jajeczka.

7) Jak tasiemiec się rozmnaża? W każdym jego członie (proglotydzie) jest macica, a w niej powstają jajeczka. Jeden z proglotydów odpada od tasiemca i może w nim być nawet 80 tysięcy jajeczek. W miejsce proglotyda który odpadł, szybko wyrasta nowy.

8) Zdecydowana większość jajeczek tasiemca wydalana jest przez ciało człowieka / zwierzęcia, aby wkrótce trafić do ciała swojego żywiciela. Pozostałe zostają w ciele żywiciela. Z pewnego człowieka wydobyto aż 143 tasiemce.

9) W ciągu swego życia jeden tasiemiec może wyprodukować (wydalić) 6 miliardów jajeczek.

tasiemiec karłowaty soliter ciekawostki tasiemce
Tasiemiec karłowaty – mały, ale też nie wygląda zbyt sympatycznie

Tasiemiec ciekawostki

10) Tasiemce pasożytują na kręgowcach od co najmniej 270 milionów lat.

11) Tasiemiec nie ma oczu.

12) Jak usunąć tasiemca z ciała człowieka? Podawane są specjalne leki, które osłabiają tasiemca, wkrótce odczepia się od śluzówki jelita i wtedy zostanie wydalony za zewnątrz przez odbyt.

13) Tasiemiec uzbrojony, soliter (Taenia solium) w główne ma haczyki i przyssawki, którymi przytwierdza się do jelita cienkiego ofiary. Ale może też przylgnąć do innej części ciała. Zdarzało się, że przyssał się do gałki ocznej (może doprowadzić do ślepoty) oraz mózgu (wtedy może wywołać jeszcze gorsze objawy). Wywołuje też różne choroby, np. teniozę i cysticerkozę.

tasiemiec nieuzbrojony soliter ciekawostki tasiemce
Kilkumetrowy tasiemiec nieuzbrojony. Prawda, że wygląda jak tasiemka?

14) Objawy chorobowe, które mogą wskazywać, że w ciele człowieka jest tasiemiec, to: anemia, awitaminoza, osłabienie, bóle brzucha, wymioty.

15) Niektórzy desperaci chcący schudnąć, celowo zjadają jaja tasiemca, zapraszając go do siebie. Jest to skrajna głupota i grozi bardzo poważnymi problemami zdrowotnymi. Już lepiej być grubym, ale nie mieć tasiemca.

16) Tasiemiec nie ma układu pokarmowego. Całą powierzchnią ciała pochłania to, co uważa dla siebie za odpowiednie.

Tasiemiec ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym foto: główka tasiemca uzbrojonego. Foto: Rjgalindo / cc by-sa 3.0

Zobacz też:
> Dżdżownica
> Ryba penis
> Pirania

wypełnianie ankiet zarabianie w internecie ciekawostki Poprzedni post Czy na wypełnianiu ankiet przez internet można zarobić?
Dubaj ciekawostki Zjednoczone Emiraty Arabskie Następny post Dubaj – jeden z emiratów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich