ryba penis urechis caupo ciekawostki

Ryba penis – 10 ciekawostek

Czas czytania:2 minut/y, 24 sekund/y

Ryba penis ciekawostki! Dziwny stwór

Urechis caupo nazywany jest morskim robakiem lub rybą penisem (penis fish). Nie bez przyczyny, bo wygląda jak… Już wiesz jak co. Poznaj rybę penisa

Ryba penis – co to jest?

1) Urechis caupo to bezkręgowiec spokrewniony ze ślimakiem, choć bardziej przypomina dżdżownicę.

2) Występuje w płytkich wodach, np. na zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej, między południowym Oregonem a Baja California.

3) Ma kolor różowy i żywi się planktonem. Nie przez otwór gębowy, ale przez siatkę śluzową.

4) W trakcie jedzenia Urechis caupo pęcznieje. Najedzony jest gruby i przypomina męskiego penisa.

5) Dorosły osobnik gatunku Urechis zwykle ma długość 20 centymetrów. Ale niektóre osobniki są wręcz imponujące, mogą mieć nawet pół metra.

gaebul ryba penis urechis caupo ciekawostki
Masz ochotę na takiego penisa? Foto: ProjectManhattan / cc by-sa 1.0. Ryba penis

6) Jak porusza się ryba penis? Jej ciało otoczone jest trzema kręgami mięśni, które kurczą się lub naprężają. To przypomina ruchy dżdżownic.

7) Gdzie zwykle przebywają ryby penisy? Zakopują się głęboko w piasku, tam gdzie piasek jest błotnisty. Przebywają w niewielkich norach, mających kształt litery U i przyklejają się do ścian tych nor, dzięki wydzielanemu śluzowi. Nie widać ich, więc ludzie chodzą wzdłuż linii brzegowej po plaży nie mając świadomości, że pod nogami w norkach siedzą sobie te dziwadła.

7) Można powiedzieć, są towarzyskie. Wraz z nimi w norkach mogą mieszkać też inne gatunki mniejszych żyjątek.

Penisy na plaży

8) Co jakiś czas morskie fale w czasie sztormów odsłaniają kryjówki ryb penisów. Wtedy niektóre plaże w Kalifornii pokryte są tysiącami dziwnych różowych cielsk, leżących jedno przy drugim.

Taki przypadek miał miejsce np. 6 grudnia 2019 roku. Na plaży Drakes Beach oczom ludzi ukazał się niezwykły widok. To wyglądało jak kataklizm, ryby penisy, które można by liczyć w setkach tysięcy, leżały jedna obok drugiej. Nie sposób było przejść po plaży bez obrzydzenia, nawet w obuwiu, stąpając po tych rybach, wyglądających jak robaki.

Ryba penis na Wschodzie

9) W Chinach żyje spokrewniony gatunek i wygląda niemal tak samo, jak ten, który opisaliśmy wyżej. Nazywa się Urechis unicinctus, inaczej: gruby karczmarz lub chińska ryba penis. Ma 10-30 cm długości, na ciele jest wiele małych brodawek. Samice wytwarzają jaja, samce plemniki.

W Chinach robak przyrządzany jest z warzywami, ewentualnie proszek z niego dodawany jest do umami. Służy też jako przynęta do łowienia flądry i leszcza morskiego.

10) Ten sam gatunek występuje w Korei Południowej, gdzie nazywany jest gaebul. Penisy są tam wykopywane z błotnistych plaż, a potem przyrządzane są jako potrawy. Można je zjeść w niektórych restauracjach. Danie wyglądem przypomina pokrojone serdelki, do których dodawana jest sól i olej sezamowy lub gochujang (pikantna pasta). Penisy w smaku podobne są do smaku małży. A zanim trafią na talerz, kucharz odcina koniec i usuwa wnętrzności.

Ryba penis ciekawostki: (c) Sadurski.com
Foto na górze: Jerry Kirkhart / cc by-sa 2.0

Zobacz też:
> Ciekawostki o penisach
> Penisy zwierząt
> Owoce morza ciekawostki
> Ciekawostki o prezerwatywach

winnica wino kalifornijskie ciekawostki winnica Kalifornia Poprzedni post Wina kalifornijskie – ciekawostki
Tykocin ciekawostki atrakcje zabytki Następny post Tykocin i okolice – 35 ciekawostek