Norfolk Wirginia ciekawostki stan USA

Wirginia, stan USA. 20 ciekawostek

Czas czytania:2 minut/y, 36 sekund/y

Informacje i ciekawostki o jednym z amerykańskich stanów, Stanie Wirginia

Wirginia – położenie

1) Wirginia (Virginia), w skrócie: VA, to jeden ze stanów w Stanach Zjednoczonych. Znajduje się na wschodzie USA, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego.

2) Sąsiednimi stanami Wirginii są: Wirginia Zachodnia, Maryland, Dystrykt Kolumbia, Kentucky, Tennessee i Karolina Północna.

3) Stan Wirginia ma prawie 111 tys. km² powierzchni (3 razy mniej niż powierzchnia Polski) i mieszka tu 8,5 miliona ludzi.

Miasta w stanie Wirginia

4) Stan Wirginia podzielony jest na 95 hrabstw oraz 39 miast niezależnych.

5) 10 największych miast Wirginii, to: Virginia Beach (ponad 400 tys. mieszkańców, Norfolk, Chesapeake, Richmond, Newport News, Alexandria, Hampton, Roanoke, Portsmouth i Lynchburg.

6) Stolica Wirginii jest miasto Richmond, w którym mieszka ponad 200 tys, ludzi. Jest tu lotnisko Richmond International Airport, kilka uczelni wyższych (w tym jedna stanowa: Uniwersytet Wspólnoty Wirginii (Virginia Commonwealth University), założona w 1838 roku. Jednym z miast partnerskich Richmond jest polski Olsztyn.

Richmond Wirginia ciekawostki stan USA
Wieżowce Richmond , stolicy stanu Wirginia

Stan Wirginia – ciekawostki

7) Nazwa stanu Virginia ma związek z brytyjską królową Elżbietą I. Nazywano ją The Virgin Queen (Królowa-Dziewica), gdyż nigdy nie wyszła za mąż.

8) Najwyższą górą w Wirginii jest Mount Rogers, 1746 m n.p.m. Znajduje się na terenie lasu narodowego Jefferson (Jefferson National Forest), 20 km od miasta Marion.

9) Uważa się, że Stany Zjednoczone narodziły się w Jamestown (Wirginia). W 1607 r. przybił tu statek z osadnikami z Wielkiej Brytanii, którzy założyli tu pierwszą kolonię.

10) Spośród dotychczasowych prezydentów USA ośmiu pochodziło z Wirginii.

Great Falls Park Wirginia ciekawostki stan USA
Wodospady w Great Falls Park, w Wirginii

11) Ponad połowa mieszkańców stanu Wirginia (58%) to protestanci. 26% to baptyści, a zielonoświątkowcy – 6%, tak samo jak metodyści (kolejne 6%).

12) W Wirginii działa ponad 50 kopalni węgla; z portów Wirginii jest on eksportowany. Duża część gospodarki tego stanu, to usługi.

13) Najwyższym budynkiem Wirginii jest Westin Virginia Beach Town Center. To hotel w mieście Virginia Beach. Ma 155 metrów wysokości i 38 kondygnacji.

14) Niezwykle popularne w USA Święto Dziękczynienia po raz pierwszy odbyło się w Wirginii, w 1619 roku.

15) W Wirginii znajduje się Cmentarz Narodowy w Arlington. Powstał w czasie wojny secesyjnej, obecnie spoczywa tu 400 tys. żołnierzy.

cmentarz Arlington cemetery
Na cmentarzu w Arlington, Wirginia

Wirginia i niewolnicy

16) Do Jamestown w 1619 r. przybił holenderski statek, którym przywieziono z Angoli pierwszych niewolników.

17) Wirginia była wśród 15. stanów USA, w których było zalegalizowane niewolnictwo. Było ono jedną z przyczyn wybuchu wojny secesyjnej i zostało zdelegalizowane na mocy 13. poprawki do Konstytucji w roku 1865.

18) W 2007 r. Wirginia w ramach rozliczeń z przeszłością, jako pierwszy stan, przeprosiła za to, że było tu niewolnictwo.

Dulles International Airport Wirginia ciekawostki stan USA
Port lotniczy Dulles International Airport, Wirginia

Inne Wirginie

19) W USA są 2 miasta o nazwie Virginia (w stanie Illinois i Minnesota) oraz wieś Virginia w stanie Nebraska. Jest też 6 gmin o nazwie Virginia (w stanach Illinois, Iowa, Missouri, Dakota Północna, Ohio i Dakota Południowa).

20) Także poza USA jest kilka miast o nazwie Virginia (w RPA, Australii, Brazylii i Irlandii.

Ciekawostki o stanie Wirginia: (c) Sadurski.com
Górne foto: Norfolk w stanie Wirginia

Zobacz też:
> Teksas
> Kalifornia
> Ciekawostki o fladze USA

siatkówka ciekawostki historia gra sport zasady Poprzedni post Ciekawostki o siatkówce
operacje plastyczne ciekawostki Następny post Niesamowite ciekawostki o operacjach plastycznych