Miasto Bodrum, Riwiera Turecka

Bodrum Riwiera Turecka atrakcje wakacje Turcja

W Bodrum, tureckim mieście nad Morzem Egejskim, mieszka ok. 40 tys. ludzi. Niedaleko stąd do greckiej wyspy Kos. Co przyciąga tu kilkadziesiąt tysięcy turystów rocznie?

Oprócz pogody, plaż, sportów wodnych i rozrywkowego spędzania czasu (restauracje, kluby nocne), są tu również zabytki. Jest tu zamek św. Piotra (Bodrum Kalesi) zbudowany w 1420 przez Zakon Szpitalników Świętego Jana z Jerozolimy. Po zdobyciu przez wojska przez Sulejmana Wspaniałego w 1522, został odbudowany.  Obecnie mieści się w nim muzeum Archeologii Podwodnej.

Jest też Mauzoleum, nazywane Mauzoleum w Halikarnasie (to poprzednia nazwa Bodrum). Zostało zbudowane ok. 350 r. p.n.e. i ma 45 metrów wysokości. Miejsce warte odwiedzenia choćby dlatego, że było uznawane za jeden z siedmiu cudów świata starożytnego.

Jest tu również Halikarnas, stanowisko archeologiczne, gdzie można zobaczyć m.in. ruiny teatru. Turyści lubią też spacery po zabytkowej zabudowie starego miasta Bodrum.

Zobacz też: 
> Miasta Riwiery Tureckiej

Wesoły Wieżowiec w Bodrum

Podróżujący po świecie Wesoły Wieżowiec z papieru, odwiedził kilkaset miejsc na całym świecie. Również Bodrum. Zdjęcie zrobił Halit Kurtulmus Aytoslu (jest na poniższym zdjęciu i trzyma Wesołego Wieżowca) – turecki karykaturzysta, członek Partii Dobrego Humoru.

Bodrum Turcja Wesoły Wieżowiec

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower