Fury otrzymał specjalną zgodę od WBC na walkę z Ngannou

boks Fury-Ngannou walka bokserska

Gwiazda boksu i mistrz WBC w wadze ciężkiej Tyson Fury będzie walczył na ringu z byłym mistrzem UFC Francisem Ngannou. Każdy z pretendentów znajduje się obecnie na szczycie swoich dyscyplin sportowych. Otrzymaj kod promocyjny GGBet, aby aktywować atrakcyjne bonusy w tym serwisie hazardowym i wykorzystać wszystkie jego możliwości: dostęp do transmisji live, aktualne statystyki, sprawdzenie wyników.

Fury jest zdecydowanie najbardziej znanym zawodnikiem wagi ciężkiej. A Ngannou jeszcze niedawno był uważany za najsilniejszego zawodnika wagi ciężkiej w mieszanych sztukach walki (być może ten tytuł przypadł teraz Jonowi Jonesowi). Walka Fury-Ngannou odbędzie się na zasadach bokserskich i będzie największym wydarzeniem ostatnich pięciu lat w sportach walki.

Kiedy odbędzie się walka

Posiadacz pasa WBC wagi ciężkiej Tyson Fury otrzymał specjalną dyspensę od federacji WBC na walkę z byłym mistrzem UFC Francisem Ngannou. Wynikało to z faktu, że WBC nie ma obecnie oficjalnego pretendenta do tytułu w tej kategorii wagowej. Promotor Frank Warren potwierdził, że pas Tysona nie będzie na szali w nadchodzącej walce. Tyson Fury po raz ostatni wchodził na ring w grudniu ubiegłego roku, nokautując Derecka Chisorę w dziesiątej rundzie.

Przypomnijmy, że 10-rundowa walka Fury-Ngannou odbędzie się 28 października w Arabii Saudyjskiej. Pojedynek odbędzie się na zasadach boksu zawodowego, z udziałem trzech sędziów.

Kariera zawodowa Fury

Tyson Fury jest największym pięściarzem wagi superciężkiej swoich czasów. Brytyjczyk nie miał nawet 30 lat, gdy pokonał Władimira Kliczkę i zdobył trzy z czterech głównych tytułów (WBA, WBO i IBF). Miało to miejsce w 2015 roku. Wtedy w życiu Fury’ego rozpoczęła się długa czarna passa: przez kilka lat bokser przybierał na wadze, zmagając się z depresją i różnego rodzaju uzależnieniami. W 2018 roku Tyson powrócił, a do 2020 roku znów był na szczycie. Fury stoczył dziewięć walk (osiem zwycięstw i jeden remis), pokonał Deontaya Wildera w trzymeczowej konfrontacji i umocnił swój status mistrza WBC. Oto największe osiągnięcia tego zawodnika:

  • 2009 r. – Boxbelt Heavychamp.png Mistrz Anglii według BBBofC.
  • 2010 r. – Boxbelt Heavychamp.png Mistrz Anglii według BBBofC.
  • 2011 r. – Boxbelt Heavychamp.png Mistrz Anglii według BBBofC.
  • 2011 r. – Boxbelt Heavychamp.png Mistrz Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.
  • 2012 r. – Boxbelt Heavychamp.png Mistrz Irlandii.
  • 2012 r. – Boxbelt Heavychamp.png Interkontynentalny mistrz świata według WBO.

Ostatnio Fury próbował uzgodnić walkę z mistrzem WBA, WBO i IBF Oleksandrem Usykiem. Zespoły nie mogły jednak dojść do warunków, które odpowiadałyby wszystkim, a walka musiała zostać przełożona na czas nieokreślony. Dla przypomnienia walka Usyk-Fury miała odbyć się 29 kwietnia w Londynie na słynnym stadionie Wembley. Negocjacje w sprawie walki o tytuł absolutnego mistrza świata w królewskiej dywizji pomiędzy bokserskimi teamami zostały jednak zakłócone.

Profesjonalne osiągnięcia Ngannou

Francis Ngannou to jedna z największych gwiazd MMA. Kameruńczyk stał się najbardziej przerażającym nokautującym artystą UFC od lat. W najlepszej lidze świata Ngannou ma na koncie 14 walk i 12 zwycięstw. Warto zauważyć, że Francis może pochwalić się 10 nokautami. Co ciekawe, często były to nokauty dokładnie jednym ciosem. Wiosną 2021 roku Kameruńczyk został mistrzem, nokautując Stipe Miocica. Na początku 2022 roku Ngannou wygrał przez decyzję z Cyrilem Ganą. Ponadto Ngannou jest czterokrotnym zdobywcą nagrody „Walka wieczoru”.

Po swojej jedynej obronie tytułu UFC Ngannou przez długi czas próbował wynegocjować nowy kontrakt z ligą, ale nigdy mu się to nie udało. Na długo przed odejściem z organizacji Francis mówił o chęci walki z gwiazdami boksu — takimi jak Tyson Fury, Anthony Joshua czy Deontay Wilder. Kameruńczyk mówił też, że chce zyskać więcej szacunku dla siebie. Stanowisko UFC w tej sprawie było inne: liga starała się, aby wyglądało na to, że Ngannou zaoferowano kosmiczne warunki nowego kontraktu, ale był on zbyt chciwy.

Fury-Ngannou. Kto zostanie zwycięzcą walki — opinie ekspertów

Przez długi czas Ngannou pozostawał bez kontraktu z żadną z lig. Nie oferowano mu również walk z gwiazdami boksu. W pewnym momencie mogło się wydawać, że Francis popełnił błąd, opuszczając UFC. Jednak w maju poinformowano, że Ngannou otrzymał lukratywny kontrakt z ligą PFL, która zgodziła się spełnić jego warunki. A teraz ogłoszono, że Francis otrzymał również ofertę walki z Furym.

Innymi słowy, nawet jeśli Ngannou poniesie porażkę w swoim debiucie bokserskim (co jest najbardziej prawdopodobnym wynikiem jego walki z Furym wśród ekspertów), z pewnością będzie miał wystarczająco dużo powodów, aby uważać się za zwycięzcę tej sytuacji.

Fury jest cenionym bokserem wagi ciężkiej, podczas gdy Ngannou zdobył uznanie w MMA, będąc przerażającym nokautującym artystą. Choć eksperci typują Fury’ego jako faworyta, dla Ngannou to wielka szansa na przełamanie się w świecie boksu i zdobycie szacunku. Walka ta zapowiada się jako jedno z najważniejszych wydarzeń sportów walki ostatnich lat.

1461 / zawsz / Fury-Ngannou