Pandemia. Branża targowa z problemami

atrakcje na targi karykatury karykaturzysta

W związku z tzw. zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią koronawirusa, straciło wiele branż. Szczególnie te, które opierały się na usługach związanych ze spotkaniami większej liczby osób. Targi i eventy

Targi, eventy, hotele…

Ogromne problemy ma branża hotelarska, eventowa i targowa oraz ślubna. To one z obecnego kryzysu prawdopodobnie wychodzić będą najdłużej, w dodatku „odmrożenie” będzie przeprowadzane w ostatniej kolejności. Zanim wszystko wróci do norny, wiele firm dobrze prosperujących w normalnych warunkach, padnie.

Według szacunków Polskiej Izby Przemysłu Targowego, branża targowa traci około 150 mln zł miesięcznie. Do tego straty firm „okołotargowych” (pracujących na rzecz targów) – ich straty wynoszą 70 mln zł miesięcznie.

Koronawirusowy reset

Zakaz organizowania wszelkich imprez sprawił, że firmy z branży targowej i eventowej z dnia na dzień stanęły. Decyzją rządu w Polsce odwołano wszystkie wydarzenia, choć zanim to się stało część organizatorów sama podjęła decyzję o przeniesieniu targów i eventów na jesień.

Już w lutym zaczęto odwoływać imprezy targowe w całej Europie. Teraz po dwóch miesiącach, przedsiębiorcy apelują do rządu o potraktowanie branży targowej jako specjalnej branży. Część pracowników już została zwolniona i zasiliła szeregi bezrobotnych.

Czy rząd wesprze firmy?

Polskie firmy działającej w branży eventowej i targowej stanęły. Nie tylko nie zyskują żadnych zleceń, lecz straciły koszty związane z przygotowaniami do imprez, które nie odbyły się wiosną. Nie wiadomo, co będzie się działo jesienią. Nawet nie sposób czegokolwiek zaplanować, przymierzać się do konkretnych terminów.

Cykl przygotowania stoisk targowych i organizacji samych targów wynosi minimum trzy–cztery miesiące. Pomoc rządu przez taki okres czasu powinna trwać do pełnego rozruchu sezonu targowego.

Firmy apelują do rządu o wydłużenie okresu umorzenia składek wsparcie w relacjach z bankami, tak jak to ma miejsce w Niemczech, Francji czy Holandii. Tam firmy związane z branżą targową otrzymują nawet 90-proc. zwrot poniesionych kosztów. To realne, dające się obliczyć straty, a dzięki takiej pomocy wiele firm w tamtych krajach przetrwa.

Przedsiębiorcy coraz donośniej mówią, że bez wsparcia w okresie rozruchu, dojdzie do upadku wielu firm. Chcieliby, aby rozmrożenie wzorem innych branż, zaczęło się już w sierpniu. Deklarują stosowanie reżimu sanitarnego, jaki obecnie stosuje się w sklepach czy miejscach pracy (obowiązek zachowania dystansu, częsta dezynfekcja najczęściej dotykanych elementów – klamki, barierki, poręcze).

Jak wyglądają statystyki? Według raportu Polskiej Izby Przemysłu Targowego w 2018 roku, w ponad dwustu imprezach targowych wzięło udział ok. 1,6 mln zwiedzających i ponad 27 tys. wystawców. Dodajmy do tego około 200 mniej znaczących imprez targowych. Wartość branży targowej szacowana jest na 3 mld zł.

Eventy i śluby

Nie lepiej jest w branżach eventowej i ślubnej. Wiele imprez przesunięto na terminy późniejsze (jesień lub przyszły rok). Trudno jednak spodziewać się, że wszystko wróci do normy, bez ogromnych strat. Część terminów eventów przesunięto na pół roku, niektóre rok do przodu, tymczasem na te terminy były już wcześniej planowane inne imprezy. Terminy części imprez się pokrywają, wiele firm nie wróci do wielu planowanych imprez.

Osoby planujące wesela czekają na decyzje rządu. Mając nadzieję, że sytuacja w miarę się unormuje, terminy ślubów są przesuwane na jesień 2020 lub wiosnę 2021 roku. Nie wiadomo co z weselami, w których miało wziąć udział setka lub więcej gości. Czy także większe grupy będą mogły uczestniczyć w uroczystościach weselnych?

Część par młodych z różnych powodów definitywnie zrezygnowało z organizacji swojego wesela. To strata dla hoteli, sal weselnych, firm od cateringu i wielu osób działających w branży. Czasu nie da się już cofnąć. Miejmy nadzieję, że wkrótce dużo się wyjaśni i można będzie chociaż coś planować i przymierzać się do konkretnych dat. Na to czekają osoby biorące śluby, ich rodziny i znajomi oraz branża ślubna.

Kiedy targi i eventy po pandemii: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Karykaturzysta na targi
> Atrakcje na event: karykaturzysta
> Karykaturzysta na wesele