Zaskakujące fakty na temat wyspy Madera

atrakcje Madery zabytki co zobaczyć

Najważniejsze informacje i ciekawostki o Maderze, które koniecznie trzeba znać!

1. Gdzie leży Madera

Wyspa Madera (Madeira) ma 741 km² powierzchni, leży na Oceanie Atlantyckim i należy do Portugalii. Mieszka tu ponad ćwierć miliona ludzi. To największa wyspa archipelagu Madery. Jest oddalona o 860 km od wybrzeży kontynentalnej Portugalii, ale stąd bliżej jest do Afryki.

2. Ciekawostki o Maderze z historii

Wyspę od XV wieku zasiedlali Portugalczycy. Dość przypadkowo dotarł tu w 1418 roku portugalski statek, zepchnięty od wybrzeża Afryki przez sztorm. Ci, którzy przeżyli, wyspę nazwali Porto Seguro czyli bezpieczny port. Po jakimś czasie wyspę nazwano Madeira (czyli drewno), gdyż porastały ją gęste lasy. Po wyznaczeniu w 1498 roku morskiego szlaku z Europy do Indii, znaczenie wyspy wzrosło.

lotnisko Madera ciekawostki atrakcje Madeira
Międzynarodowe lotnisko koło Funchal,w logo ma twarz piłkarza Cristiano Ronaldo. Ciekawostki o Maderze

3. Funchal, stolica Madery

Największym miastem Madery i stolicą Regionu Autonomicznego Madery jest miasto Funchal. Mieszka tu ponad 120 tys. ludzi. Miasto swą nazwę ma od słowa funcho (koper). Ta roślina rośnie na całej wyspie.

4. Najsłynniejszy Maderczyk – piłkarz Ronaldo

Najsłynniejszą osobą urodzoną na Maderze, jest znany na całym świecie piłkarz Cristiano Ronaldo. Na wyspie jest lotnisko jego imienia, są jego pomniki i popiersia, plac jego imienia. Także muzeum jemu poświęcone (zarządzane przez jego brata Hugo), które znajduje się w budynku hotelu Pestana CR7, którego nazwa nie jest przypadkowa. Cristiano Ronaldo gra z koszulce z numerem 7.

Władze Madery są świadome popularności piłkarza i robią wszystko, aby to wykorzystać.

5. Kwiat i owoc Madery

Strelicja królewska, zwana też rajskim ptakiem – to piękny kwiat, który rośnie tu powszechnie. W Polsce jest dostępny w kwiaciarniach i do tanich nie należy. Na Maderze w dużych ilościach uprawiany jest owoc, u nas znany jako marakuja.

strelicja królewska wyspa Madera ciekawostki atrakcje Madeira
Strelicję królewską, jeden z symboli wyspy możemy też kupić w polskich kwiaciarniach. Madera ciekawostki

6. Madera – przyjazny klimat

Wyspę można odwiedzać przez cały rok. W lecie jest słonecznie, choć bez dużych upałów. W innych porach roku jest co najmniej kilkanaście stopni Celsjusza. Jeśli zbrzydną ci zimowe mrozy w Polsce, na Maderze zawsze możesz liczyć na sprzyjającą aurę.

7. Wyspa Madera i turystyka

Co roku Maderę odwiedza milion turystów. Przylatują tu samolotami lub przypływają statkami wycieczkowymi. Są tu zabytki i wiele atrakcji. Jaskinie w Saovincente, latarnia morska w Ponta do Pargo, rezerwat przyrody Ponta de Sao Lourenco, Pico Ruivo (najwyższy szczyt Madery – 1862 m n.p.m.). O innych przeczytasz niżej. Ale przede wszystkim jest tu dużo słońca i miejsca sprzyjające wakacyjnemu wypoczynkowi.

Wśród odwiedzających Maderę byli Charlie Chaplin, Karol Darwin i George Bernard Shaw. W hotelu Reid’s Palace mieszkał aktor Gregory Peck, gdy kręcono tu film „Moby Dick”. Z pielgrzymką na Maderę przybył w 1991 roku papież Jan Paweł II. Obecnie obok katedry w Funchal stoi jego monumentalny, spiżowy pomnik. W 1950 r. na Maderze przebywał Winston Churchill, były premier Wielkiej Brytanii. Mieszkał w Camara de Lobos. Obecnie jego metalowa figura siedzi na ławeczce. Churchill leczył się tu po udarze mózgu, ale też… malował obrazy.

Seilbahn Funchal Madera ciekawostki kolejka linowa
Jeden z wagoników kolejki linowej Seilbahn Funchal. Madera ciekawostki

8. Madera i Piłsudski

Przez 3 i pół miesiąca w 1930-1931 roku na Maderze przebywał schorowany Józef Piłsudski. Polacy przysłali mu wtedy na Maderę milion pocztówek z życzeniami! Na ścianie willi, w której mieszkał – Quinta Bettencourt w Funchal jest tablica w języku portugalskim, która upamiętnia jego pobyt.

9. Wino z Madery

Połowa eksportu Madery, to eksport tutejszego wina, które jest tu wyrabiane od ponad trzech wieków. Było ulubionym alkoholem prezydentów USA – Jerzego Waszyngtona, Benjamina Franklina i Thomasa Jeffersona. Jeśli odwiedzasz Maderę – nadarza się świetna okazja, aby się jego napić.

Sissi wyspa Madera ciekawostki atrakcje Madeira
Elżbieta Bawarska (Sissi) – królowa Austrii i Węgier, na Maderze była dwukrotnie. Dziś w Funchal stoi jej nieduży pomnik. Ciekawostki o Maderze

10. Wieloryby, klif i park narodowy

Dużą część wyspy zajmuje Park Narodowy mający 15 tys. ha. powierzchni, od 1999 roku znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W lasach wawrzynowych wyglądających jak te, które porastały wyspę w trzeciorzędzie, rosną m.in. Laurus Azorica, Ocotea Foentes i Persea Indica oraz wiele innych roślin, w Polsce uznawanych za egzotyczne.

Przez ponad 40 lat u wybrzeży Madery zabito niemal 6 tysięcy wielorybów. Obecnie ich połów jest zabroniony.

Klif Cabo Girao, jeden z największych w Europie, ma 580 metrów wysokości. To jedna z atrakcji, które chętnie odwiedzają turyści na Maderze.

Funchal Mamma muzeum sztuki na Madera
Mamma – muzeum sztuki nowoczesnej w Funchal. Do jego odwiedzenia zachęca oryginalny autobus, stojący na nadmorskim deptaku w centrum miasta

11. Z czego jeszcze słynie Madera

> Co roku w Sylwestra odbywa się tu jeden z największych pokazów fajerwerków świata.

> Lewady, to system śluz, które nawadniają wyspę. Wzdłuż śluz przebiegają turystyczne szlaki piesze. Aktualnie na Maderze lewad jest niemal 200 i łącznie mają 2,5 tys. km długości.

> Przez kilka lat mieszkał tu Krzysztof Kolumb. Obecnie w Funchal, na wzgórzu obok portu, znajduje się jego pomnik.

> Kto nie widział na własne oczy pomnika Chrystusa w Rio de Janeiro, w Garaju na Maderze może zobaczyć jego trochę mniejszą kopię. Stoi tu od 1927 roku.

> Na Maderze w 1911 r. zmarł na wygnaniu Karol I Habsburg (1887-1922), ostatni władca Austro-Węgier. Jego ciało pochowano w kaplicy kościoła Nossa Senhora do Monte w Monte.

Ciekawostki o Maderze i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Co kupić na Maderze