Manufaktura Satyry

Manufaktura Satyry po raz 10

Czas czytania:1 minut/y, 15 sekund/y

X Manufaktura Satyry w Żyrardowie – finał

Na początku był …LEN – taki był temat dziesiątej, jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego “Manufaktura Satyry”, którego organizatorem jest miasto Żyrardów.

Wernisaż i uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w dniu 5 października (sobota) 2019 roku, o godz. 17.00 w żyrardowskiej Galerii “Resursa” (ul. 1 Maja 45, Żyrardów).

Podobnie jak w latach ubiegłych ekspozycja zostanie wzbogacona pracami artystów zaproszonych poza konkursem, również z zagranicy. Tym razem zobaczymy prace twórców z Brazylii, Chin, Czech, Francji, Kanady, Litwy, Macedonii, Serbii, Rosji, USA, Węgier, Włoch i Polski.

> Więcej o Manufakturze Satyry

Konkurs i wystawa pod patronatem Sadurski.com

Co to jest manufaktura

Manufaktura (po łacinie manufactura „rękodzieło”), to zakład produkcyjny, w którym produkcja masowa złożonego produktu końcowego odbywa się ręcznie. Oparta jest na podziale pracy – poszczególne etapy produkcji wykonywane są przez pracowników wyspecjalizowanych w ich wykonywaniu.

Manufaktury dzieli się na rozproszone – gdy produkcja odbywa się w kilku małych, wyspecjalizowanych zakładach podporządkowanych wspólnemu kierownictwu i scentralizowane – gdy wytwórcy zgromadzeni są w jednym miejscu. Ten pierwszy sposób organizacji produkcji nazywa się produkcją nakładczą.

Pierwsze manufaktury w Europie powstały już w XIII w. we Flandrii i we Włoszech. Były to początkowo manufaktury włókiennicze, wyrosłe wokół miast będących ośrodkami wczesnego kapitalizmu – Brugii, Gandawy, Sieny, Florencji. Wraz z rozwojem gospodarczym kontynentu europejskiego zakres produkcji manufakturowej poszerzał się i objął metalurgię. Także przemysł zbrojeniowy, drukarski, przemysł drzewno-papierniczy, szklarski oraz artykuły codziennego użytku, w tym luksusowe. Manufaktury poprzez południowe Niemcy (XIV w.), Francję i Anglię dotarły, a pod koniec XVI w. do Polski.

Birma atrakcje Mjanma zabytki Poprzedni post 10 atrakcji, które warto zobaczyć w Birmie
dowcipy o Chińczykach chiński humor chińskie kawały Chiny żarty Następny post Najlepsze dowcipy o Chińczykach